Denis a jeho sestry

Thumbnail
Kategórie:

Veselý a neobyčajný príbeh obyčajného chlapca.

Opäť vyšla úžasná knižka Denis a jeho sestry – veselé príbehy zo života obyčajného chlapca, ktorému sa splní sen o súrodencovi. Už len názvy kapitol sľubujú dobrú zábavu: Prečo som taká trúba? Píšem ako mačka. Budú nás mať na Krku. V karate nevyniknem.

Cez príbeh Denisa nazrieme do troch bytov – ocitneme sa v rodine Denisovho priateľa Maťa, ktorý má nezamestnanú mamu, v rodine Denisovej „vymyslenej“ sestry Lenky, kde má hlavné slovo dedo, a v Denisovej rodine.

Denis je obyčajný chlapec. Jeho všedné dni sú plné vzrušujúceho detstva, takže vlastne ani nemôžu byť všedné. Jeho priateľstvo k Lenke a Maťovi je také silné, až niekedy sníva o tom, že sú jeho súrodencami.

„Keď sa predstavujem, vždy hovorím, že som len obyčajný Denis. Nijaký postrach Denis. Neprelievam na návšteve prostriedok na čistenie záchodov do fľaštičky na ústnu vodu. Nerobím ani iné psie kusy… Nevravím, že som Neviniatko Denis. Aj ja kadečo povystrájam…“

Hoci má tretiak Denis dobrých priateľov, túži aj po súrodencovi, ktorému by mohol byť vzorom. Zrazu sa rodičia rozhodnú pre adopciu a do rodiny prichádza staršie dievčatko, Mirka. Zrazu má Denis naozajstnú staršiu sestru. Nasťahuje sa do izby, ktorá bola predtým iba jeho.
Chvíľa, keď sa z Denisa a Mirky stanú naozajstní „vlastní nevlastní“ súrodenci, nastane až o niekoľko týždňov, v lete pri mori.

Toňa Revajová sa narodila v poľských Katoviciach, no život prežila na Slovensku – študovala v Žiline, žije v Bratislave. Za svoju tvorbu pre deti a mládež získala ocenenie Trojruža.

Jej kniha Denis a jeho sestry dostala Cenu Bibiany a slovenskej sekcie IBBY za najlepšiu a zároveň najkrajšiu knihu jari 2007. Teraz vyšla opäť s novou obálkou pri príležitosti 25.narodenín vydavateľstva Slovart.

Podobné články