Čo robiť s upchatými nosíkmi vašich ratolestí? Držte sa týchto rád!

Thumbnail
Kategórie:

Prechladnutie môže byť pre dojčatá problémom, pretože nie sú schopné bez pomoci odstrániť hlien, ktorý spôsobuje nepohodlie a vedie k infekcii.

Mamy sa musia vysporiadať s tými najnepritmenejšími vecami, nie? Väčšina ľudí si uvedomuje, že po narodení dieťaťa sa budú musieť potýkať s plienkami a slinami, no zabúdajú na tretiu najbežnejšiu telesnú tekutinu: hlieny.

Či už sú choré, trpia alergiami alebo majú nádchu v dôsledku prerezávania zúbkov, bábätkám tečie z nosa veľmi často. A, aby ste sa cítili pohodlne (a šťastní), budete musieť urobiť niečo, aby ste prečistili nosové dierky vášho bábätka. Práve odsávačka na nos je jednoduchá výbava pre novorodenca pre tento problém.

Čo je to nosová odsávačka?

Odsávačka hlienov je zariadenie používané na odsávanie hlienu z nosových dutín dieťaťa. Používa sa, keď je dieťa veľmi preťažené – do tej miery, že to ovplyvňuje jeho schopnosť dýchať, jesť a spať.

Je celkom bežné, že bábätká majú z času na čas upchatý nos, ale deti nie sú schopné smrkať až do veku 2 rokov, čo znamená, že upchatý nos sa neuvoľní. Nebojte sa však: nosová odsávačka sa ľahko používa a pomôže dieťaťu ľahšie dýchať. (Ako vždy, porozprávajte sa so svojím pediatrom, ak máte obavy z upchatia dieťaťa alebo sa zdá, že pretrváva.) Ale so všetkými dostupnými možnosťami, z ktorých si môžete vybrať, ako viete, ktorá je najlepšia odsávačka soplíkov pre vašu rodinu?

 

Kedy používate detskú nosovú odsávačku?

Detské nosové odsávačky je možné použiť, keď si všimnete, že dieťa má upchatý nos, má nádchu alebo môžete vidieť známky toho, že mu nos upchávajú sople. Po použití sa vždy uistite, že ste odsávačku dôkladne očistili mydlom a vodou, aby ste zabránili hromadeniu baktérií. Môžete použiť soľné kvapky na uvoľnenie nepoddajného hlienu, ale detské nosové odsávačky možno efektívne použiť aj bez akýchkoľvek ďalších produktov.

Elektrické detské nosové odsávačky

Tieto modely sú zvyčajne napájané batériou a sú navrhnuté tak, aby sa čo najjednoduchšie používali. Jeden koniec sa vloží do nosa dieťaťa, stlačíte tlačidlo a odsávačka odsaje hlien. Elektrická odsávačka hlienov môže byť o niečo drahšia, ako balóniková odsávačka alebotá s orálnym odsávaním, ale mnohí rodičia majú radi menej špinavú metódu a skutočnosť, že sa ľahko čistia.

Balóniková odsávačka na sople

Je najpoužívanejší a ľahko dostupný typ – či už v nemocniciach a na klinikách, alebo v obchode a online – a vďaka svojmu jednoduchému dizajnu sú obzvlášť cenovo výhodné. To však neznamená, že sú dokonalé. Najväčším problémom je, že do interiéru môže byť ťažké sa dostať. To znamená, že po použití nevidíte, aká je čistá alebo suchá. To by mohlo zvýšiť riziko infekcie.

Nosná odsávačka na vysávač

Metóda, ktorá sa používa na extrakciu hlienu z nosa pomocou vysávača – odsávačka hlienov na vysávač. Je to jednoducho použiteľný nástroj, ktorý je ideálny pre bábätká a malé deti, ktoré majú ťažkosti s dýchaním alebo smrkaním. Je to jemná a bezbolestná metóda, ktorá je rýchla na použitie, ale hluk z vysávača môže byť bábätku nepríjemný.

Sú nosové odsávačky bezpečné?

Pri správnom používaní sú nosové odsávačky úplne bezpečné. Na dosiahnutie požadovaného výsledku ich však treba použiť správne a podľa inštrukcií.

Podobné články