Čo robiť, keď zmeškáte zápis do krúžkov

Thumbnail
Kategórie:

Neušlo sa vášmu dieťaťu miesto v záujmových krúžkoch? Prečítajte si niekoľko alternatívnych nápadov, ktoré vám pomôžu efektívne vyplniť jeho voľný čas.

Školská družina

Väčšina základných škôl rodičom stále ponúka možnosť umiestniť po vyučovaní dieťa do družiny. Toto riešenie má hneď niekoľko výhod. Tou prvou je najmä flexibilita, ktorá vám dáva možnosť dieťa kedykoľvek počas roka zapísať a rovnako kedykoľvek jeho zápis aj zrušiť, ak už viac družinu nebudete potrebovať. Druhou veľkou výhodou je pestrosť, ktorú vaše dieťa v družine môže zažiť. Nielen že bude v kontakte aj s inými deťmi, než sú jeho bežní spolužiaci, pestrý je aj program, ktorý pre malých družinárov pripravujú vychovávatelia. Jazykové lekcie, hudobná výchova či kurzy šikovných rúk – aj keď sa vám neušiel stabilný krúžok, počas roka si v družine vaše dieťa aspoň príležitostne príde na svoje.

Domáce opatrovanie

Máte to šťastie, že bývate v blízkosti starých rodičov či príbuzných? Skúste si dohodnúť stabilný a pravidelný čas, kedy môžete dieťa nechať s nimi. Tráviť čas s blízkymi bez rodičov je výborné pre rozvoj komunikačných zručností detí a zároveň pre ich osamostatnenie. Ak takúto možnosť nemáte, dobrou voľbou je opatrovateľka. Opatrovanie detí nie je dnes už nič výnimočné, a to nielen v prípade, že dieťa jednoducho nemáte s kým nechať. Dobrá opatrovateľka je ideálnym riešením aj vtedy, ak sa mu chcete postarať o bohatý program a individuálny prístup. Množstvo opatrovateľov a babysitteriek má vo vienku zručnosti, vďaka ktorým vedia dieťa nielen zabaviť, ale aj rozvíjať jeho talent. Zistite, ako si vybrať správnu opatrovateľku.

Súkromné doučovanie

Mnohí rodičia sa celodenné sedenie v škole snažia deťom vykompenzovať pohybovými či umeleckými aktivitami. Voľnočasové záujmy však nemusia predstavovať iba športy či výtvarné umenie. Záujmové krúžky a spôsob, akým vaše dieťa trávi voľný čas, ho môžu rozvíjať po akejkoľvek stránke, aj tej vedomostnej. Možnosťou preto môže byť aj doučovanie. Ak máte doma malého zvedavca, určite voľný čas najradšej trávi objavovaním nových vedomostí nad rámec výučbových osnov. Môže sa napríklad naučiť cudzí jazyk alebo hru na hudobnom nástroji. A doučovatelia sú, samozrejme, najlepšou voľbou v prípade, že vaše dieťa potrebuje pomoc s niektorým vyučovacím predmetom.

Jednodňové tábory

Alternatívou k celoročným krúžkom pre vás môžu byť denné tábory, ktoré ponúkajú aktivity pre deti najmä v dňoch školských prázdnin. Deti v nich majú postarané nielen o program, ale aj o dopravu či stravu. Tábory poskytujú všehochuť aktivít, vďaka ktorým dieťa spozná najmä zaujímavosti vo svojom okolí, vo väčších mestách však nájdete aj tábory špecializované vyslovene na jednu oblasť záujmu. Váš školák sa tak môže naučiť napríklad programovať, jazdiť na koni, starať sa o záhradku či zvládnuť hrnčiarsky kruh. Ponuka sa odlišuje aj podľa jednotlivých ročných období, vaše dieťa tak vďaka profesionálnym animátorom spozná radosti každej sezóny. Najväčší výber je prirodzene spomedzi táborov v lete, každé dobré táborové združenie má však pripravené aj jarné či jesenné tábory.

Podobné články