Advertisement Advertisement

Čo je to kompost a ako kompostovať?

Thumbnail
Kategórie:

Čo je to kompost a na čo všetko slúži? Pripravili sme pre vás šikovný ťahák.

Kompost – Rastlinný životabudič

Vynikajúce prírodné hnojivo, ktoré vás ohúri vôňou lesnej pôdy. Odborné poučky hovoria, že kompost je organicko-minerálna zlúčenina, ktorá vzniká ako výsledok procesu kompostovania, pri ktorom mikroorganizmy, huby , pôdne organizmy rozkladajú bioodpady za pomoci kyslíka. Ak sa na kompost pozrieme laicky je to tmavohnedá hrudkovitá pôda obsahujúca množstvo užitočných látok čisto rastlinného pôvodu. Je to doslova vitamínová bomba pre vaše kvety, stromy aj celú záhradu. Doprajte im ju aspoň raz ročne. Vaše rastliny sa vám odmenia záplavou kvetov a bohatou úrodou.

Vlastnosti  kompostu

  • Voňavé prírodné hnojivo
    – mnoho ľudí má voči kompostu predsudky, pretože sa mylne domnievajú, že smrdí ako hnoj. Nie je to pravda. Kvalitný a čerstvý kompost vonia ako lesná pôda po daždi. Preto ho môžete použiť nielen na prihnojenie v záhrade, ale aj na izbové kvety.
  • Bohatý na organické látky a humus
    – kompost obsahuje čisto prírodné látky, žiadne chemikálie. Preto je pre rastliny najvhodnejším spôsobom, ak im chcete dopriať v ich jedálničku ozajstnú delikatesu.
  • Postupne uvoľňuje živiny
    – oproti umelým hnojivám kompost dávkuje živiny postupne. Vďaka tomu majú rastliny pravidelný prísun vitamínov aj počas niekoľkých mesiacov (v závislosti od množstva kompostu a veľkosti prihnojenej plochy).
  • Zlepšuje kvalitu pôdy
    – vďaka kompostu sa zvyšuje pórovitosť pôdy. Pôda je lepšie prevzdušnená a dokáže lepšie zachytávať a odvádzať vodu. Nevzniká tak suchá, popraskaná pôda. V ľahkých pôdach pôsobí kompost presne opačne – znižuje jej pórovitosť a  vysychanie.  Zvyšuje množstvo pôdnych mikroorganizmov a dokáže na seba viazať ťažké kovy a čiastočne aj dusičnany a tým chráni rastliny pred ich nežiadúcimi vplyvmi.
  • Udržiava vlhkosť
    – schopnosť viazať na seba vodu a odvádzať ju na miesta, k rastlinám, ktoré ju potrebujú, ukazujú na veľkosť a múdrosť prírody. Aj preto je kompost oveľa lepšie hnojivo ako umelé priemyselne vyrábané hnojivá.
  • Podporuje zakorenenie
    – použite kompost pri sadení kvetov, priesad, stromov či kríkov a zvýšite ich šancu na prijatie až o 50 %.
  • Predlžuje kvitnutie a zvyšuje úrodnosť
    – je vedecky dokázané, že kompost zvýšil úrodu jahôd, paradajok, brokolice či karfiolu. Kvety kvitnú dlhšie a početnejšie. Plody majú zdravý vzhľad, výraznú chuť a vydržia byť dlhšiu dobu uskladnené. Majú lepšie kvalitatívne i kvantitatívne vlastnosti.
  • Znižuje riziko napadnutia škodcami, chorobami
    – početnými výskumami bolo preukázané, že kompost znižuje riziko napadnutia škodcami a chorobami, ako napr. sú nádorovitosť, suchá či biela hniloba, pleseň zamková,… Je účinný voči hubám z rodu Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Aphanomyces a Sclerotinia sclerotiorum.
  • Chráni pôdu pred okysličením
    – táto vlastnosť kompostu je dôležitá najmä v oblastiach s vysokou koncentráciou emisií, ktoré vznikajú pri priemyselnej činnosti. Pôda sa vďaka kompostu dokáže lepšie popasovať s týmito chemickými látkami vznikajúcimi z ľudskej činnosti.

Použitie kompostu

tabulka_clanky_-skuska-300x173

Tabuľka – použitie kompostu

POZOR: Kompostom neprihnojujeme kyslomilné rastliny ako čučoriedky, rododendrony, azalky, vresy.

TIP:

  • Kompost rastlinám ponúkame od jari do jesene.
  • Hnojivo do pôdy nerýľujeme, ale rovnomerne rozhrabeme hrabľami, kultivátorom.
  • Pri výsadbe kompost nasypeme priamo do riadku alebo jamky pre sadenice.

7 vecí, ktoré ste o komposte nevedeli

K – Kvety ho milujú
Doprajte im ho aspoň raz ročne. Toto hnedé až tmavohnedé hrudkovité hnojivo vôbec nesmrdí, vonia nádherne ako lesná pôda. Takže ho môžete využiť na izbové, balkónové kvety aj kvietky v záhradke pod oknami. Živiny, ktoré kompost obsahuje, dávkuje rastlinám postupne. Navyše v pôde či kvetináči udržuje vhodnú vlhkosť. Kvety kvitnú početnejšie aj dlhšie. Je dokázané, že zvyšuje aj úrodu ovocia a zeleniny – jahôd, paradajok, paprík, brokolice, kalerábu, strukovín, cibule aj zemiakov. Plody sú kvalitnejšie, krajšie na pohľad, majú výraznejšiu chuť a dajú sa oveľa dlhšie skladovať.

O – Organické hnojivo
Kompost vzniká rozkladom biologických odpadov z kuchyne aj záhrady. Kuchynské odpady sú bohaté na dusíkaté materiály. Pokosená tráva a suché lístie zo záhrady zas na uhlík. Aby sa bioodpady rýchlejšie rozkladali, je potrebné do kompostu pridávať uhlíkaté materiály, ktoré nájdete v recyklovaných papieroch, preložkách z vajec, hoblinách či pilinách. A hoci do kompostéra odpad živočíšneho pôvodu nepatrí, existuje jedna výnimka – podrvené vajcové škrupiny. Kompost vzniká rozkladom organických látok, obsahuje ich a jeho použitím v záhrade sa organické látky opäť vracajú do prírody, kde vznikli. Dokonale uzavretý kruh.

M – Mokrý kompost
Z tradičného kompostu si môžete vyrobiť aj postrek – tzv. výluh z kompostu. 0,5 l kompostu zmiešajte s 5 l vody. Počas 14 dní ho pravidelne premiešavajte. Potom ho preceďte a zmiešajte s vodou v pomere 1:10. Takto pripravený výluh je účinnou prevenciou proti škodcom a chorobám. Ak pri kompostovaní využívate dážďovky, pripravia vám 2 hnojivá naraz – tuhé aj tekuté, tzv. dážďovkovu vodu. Môžete ju používať na prihnojenie, zriedená s vodou je vhodná aj na postreky, rovnako ako výluh.

P – pH má aj kompost
pH je chemická veličina vyjadrujúca kyslosť alebo zásaditosť organického prostredia. Takýmto prostredím je napríklad aj naša koža či kompost. Pokožka má pH faktor v rozmedzí 5,5 – 6,75. Pivo má pH 4,5, morská voda až 8. Hodnota pH kompostu sa pohybuje medzi 6,5 až 8,5. Preto nie je vhodný na prihnojovanie kyslomilných rastlín, akými sú čučoriedky, vresy, azalky či rododendróny.

O – Odporúčané množstvo kompostu
Kompost je oveľa kvalitnejšie hnojivo ako umelo vyrábané priemyselné hnojivá. Preto ho treba používať s mierou. Na prihnojenie 1 m2 trávnika odporúčame 2 litre kompostu. Pri sadení priesad, výsadbe cibuľovín, trvaliek či kvetov v kvetináčoch si pripravte pôdu s kompostom v pomere 1:1. Sadenie stromčekov a kríkov je vhodné v pomere 3 (hlina) ku 1 dielu kompostu. Samozrejme, všetko spolu dôkladne premiešajte, aby sa kompost dostal ku každému korienku.

S – Surový kompost
Je to kompost, ktorý sa v kompostéri rozkladal 2 až 6 mesiacov. Stále v ňom prebieha rozklad a je preto cítiť po čpavku. Takýto kompost odporúčame využiť len na prihnojenie (mulčovanie) stromov a kríkov. Pre sadenice a kvety je nevhodný, lebo ich môže spáliť.

T – Test klíčivosti
Vyskúšajte jednoduchý experiment, ktorý vám povie, či je kompost „dozretý“ a dostatočne kvalitný. Do preosiateho kompostu zasaďte semienka žeruchy. Dostatočne ho navlhčite, prekryte priehľadnou fóliou. Ak do 7 dní vyklíči väčšina semienok so sviežimi zelenými listami, je to dôkaz vysokej kvality kompostu. Ak zo semienok vyrastú rastlinky so žltými prípadne hnedými listami, kvalita je nízka. V prípade, že vyklíči len zopár semienok, kompost ešte nedozrel a potrebuje, aby ste ho nechali v kompostéri ďalej rozkladať.

Podobné články