Čítanie rozprávok pred spaním

Thumbnail
Kategórie:

Podeľte sa s nami o vaše rozprávkové rituály pred spaním a vyžrebujeme 1 z vás, ktorý získa detské knihy od vydavateľstva Slovart.

Čítanie s deťmi je dôležitou súčasťou života od malého bábätka. Už od raného veku je to úžasný spôsob interakcie a budovania vzťahu medzi vami a dieťaťom. Tým, že mu nahlas čítate a rozprávate o obrázkoch v knižke, sa už od malička zoznamuje so zvukmi a slovami.

Zájdite s dieťaťom do knižnice

Ak ešte nechodíte do miestnej knižnice, prihláste sa tam a požičajte si niekoľko knižiek vhodných pre vašu ratolesť. Ak si rituál večerného čítania pestujete od ich útleho veku, vytvoria si ku knihám vzťah a v čase, keď si už budú vedieť čítať sami, po knihe siahnu automaticky. Ani vtedy by sa však rodičia spoločného rituálu nemali vzdať. Ak už vie dieťa čítať samé, môže sa garde obrátiť a večer bude rozprávku nahlas čítať vám. Nielen, že si bude cvičiť výslovnosť, bude sa cítiť dôležito a vy môžete relaxovať. Ak niečomu neporozumie, alebo bude mať problém s prečítaním dlhšieho slova, budete pri ňom a môžete mu pomôcť.

Diskutujte

Po prečítaní sa môžete porozprávať o príbehu, o tom ako dieťa pochopilo, čo sa v knihe dialo, či má z príbehu dobrý alebo zlý pocit, či sa hlavný hrdina zachoval podľa jeho predstáv, alebo by sa dieťa v jeho koži zachovalo inak. Vynikajúcim vedľajším efektom pri čítaní, je rozvíjanie detskej fantázie. Deti spolu s hlavnými hrdinami knižiek prežívajú neuveriteľné dobrodružstvá, nahliadnu do rôznych kútov sveta. Spoznajú magické bytosti alebo zvieratá. Naučia sa rozdiel medzi dobrom a zlom. Toto všetko rozvíja ich predstavivosť.

Takže šup! Umyť zuby, vycikať a chytiť do ruky knihu na dnešný večer.

Charles Perrault – Rozprávky a bájky

Perault obalka print.inddHoci od prvého vydania rozprávok Charlesa Perraulta uplynulo už vyše tristo rokov, rozprávky a bájky nestratili nič na pôvabe a sviežosti. Rozprávky pôvodne venované Perraultovým deťom dnes poznajú s menšími obmenami deti na celom svete. Súčasťou tohto výberu je dvadsaťsedem bájok a sedem známych rozprávok, napríklad Červená čiapočka, Kocúr v čižmách či Popoluška.

Mária Lazarová – Adam a čarovná šmykľavka

1067_SL_Adam_carovna_smyklavkaViete, prečo sú klokany červené, aké tajomstvo strážia mačky a kto v skutočnosti vyhral súťaž kráľa zvierat? Toto všetko a oveľa viac sa dozviete v tretej rozprávkovej knihe spisovateľky Márie Lazárovej. Adamko je chlapček s obrovskou fantáziou. A tú veru potrebuje, pretože väčšinu času trávi na dvore úplne sám. Jeho mama totiž nemá veľa času, stará sa o malé dvojičky. V jeden deň sa Adamkovi prihovorí neviditeľný vtáčik Štebotáčik. Z vtáčika a chlapca sa okamžite stanú nerozluční priatelia. Štebotáčik pozná nielen mnoho krásnych príbehov o zvieratkách, ale aj kúzlo čarovnej šmykľavky, ktorá oboch prenáša pomocou zaklínadla, kamkoľvek si len pomyslia. A že sú tie výlety plné dobrodružstiev, na to vezmite jed!

Čítate deťom pred spaním? Podeľte sa s nami o zážitky a každý týždeň vyžrebujeme 1 z vás, ktorý získa detské knihy od vydavateľstva Slovart.

Podobné články