Navštevujete so svojimi deťmi ihriská, radi športujete, veľa chodíte, objavujete rôzne povrchy, kaluže, rušné miesta a už viete aj to, akú farbu zanecháva na vašej obuvi prach, peľ, či čerstvo pokosená tráva? Ak áno, potom je na mieste otázka: akým príkladom idete deťom, čo sa týka starostlivosti o vlastnú obuv? Čistíte si spolu čižmičky iba na Mikuláša?
Pravda je v mnohých domácnostiach taká, že svoju obuv často po príchode ponechávame pri dverách, kde leží bez povšimnutia do ďalšieho obutia. Uchodená, ušpinená, zaprášená, spotená. Ak si aj zakúpime novú, nadšenie z krásnych topánočiek postupne vystrieda údiv, prečo po pár noseniach nie sú už také pekné, komfortné, alebo prečo premokajú. No a od takejto zanedbanej obuvi ešte očakávame zdravie chodidiel a v decembri dobroty od “Mikuláša“!
Čistiť len kvôli sladkostiam? Celé zle. Poďme sa všetci polepšiť.
Dôležitá je starostlivosť od samého začiatku.
Je dôležité starať sa o obuv už od jej obstarania. Ak máte čerstvo zakúpené topánky, ošetrite ich vhodným prípravkom podľa druhu materiálu, z ktorého je obuv vyrobená, ešte pred tým, než ich obujete von.
Čas potrebný na domácu impregnáciu – 1 minúta na pár obuvi.
Deľba práce – dieťatko vyberie topánočky, položí na stoličku, škatuľu, alebo podlahu na balkóne. Rodič impregnuje obuv so vzdialenosti 30 cm. Po zaschnutí impregnačného prípravku môžete obuv spoločne vziať do svojej skrinky na obuv. Najširší výber kozmetiky na obuv dostanete jednoznačne u DEICHMANNa.
Ak máte cestu okolo kamennej predajni DEICHMANN, môžete taktiež využiť službu Imbox a topánky nechať hneď po ich zakúpení naimpregnovať priamo v boxe pri pokladni. Ošetrujúcu službu u tohto predajcu však môžete využiť aj neskôr, na nosenú obuv a akejkoľvek značky. Jednoducho prídete s obuvou a personál ju behom pár sekúnd nechá ošetriť pre ďalšie nosenie.
Čas potrebný na špeciálnu impregnáciu v predajni – 1 minúta na pár obuvi.
Deľba práce – Dieťatko sa učí komunikovať v obchode, osloví pani predavačku a požiada o impregnovanie v špeciálnom boxe. Rodič spracuje platbu. Spoločne si odnášajú ošetrenú obuv domov.
Nemenej dôležité je správne obúvanie – naučte sa používať lyžicu na obúvanie a vyhnite sa tak zošliapanej obuvi. Pri vyzúvaní zo šnurovacích topánok nezabudnite uvoľniť všetky šnúrky, je to šetrnejšie nielen pre obuv, ale aj pre vaše nohy. V neposlednom rade, to ako sa vyzúvate vy, veľmi rady odkukávajú aj deti.
Čas potrebný na správne obúvanie – 1,5 minúty na pár obuvi v prípade viazania šnúrok.
Deľba práce – je vhodné, aby domácnosť disponovala obuvákom pre deti i dospelých. Kým ten dospelácky môže byť z kovu, detský odporúčame z pevného plastu. Ak by sme sa chceli držať rád Márie Montessori pri výchove detí a ich vedeniu k samostatnosti, skrinka s bezpečnými potrebami na obúvanie i čistenie topánočiek (rozumejte obuvák, jemná hubka a handrička) by mala byť v dolnej časti miestnosti a skrinky na obuv, tak, aby malo dieťa k veciam bezproblémový prístup.
Keďže je počasie v tomto ročnom období nevyspytateľné, vonku vás môže zastihnúť nečakaný dážď alebo sneh a topánky môžu premoknúť. V takom prípade potom doma použite napinák, ktorý na vlhkej obuvi vyrovná záhyby vzniknuté pri chôdzi, odľahčí spodnú konštrukciu obuvi a pomôže udržať jej správny tvar. Obuv nechajte následne voľne uschnúť, rozhodne ju neklaďte do tesnej blízkosti vykurovacích telies, môže totiž dôjsť k jej nezvratnému poškodeniu, predovšetkým pri kožených modeloch.
Čas potrebný na napnutie obuvi – 1 minúta na pár obuvi.
Deľba práce – po očistení a pretretí obuvi suchou handričkou odovzdá dieťatko obuv rodičovi, ktorý do nej vloží napinák. Spoločne jej potom nájdu bezpečné a suché miesto na doschnutie.
Umenie čistenia obuvi
Držte sa hesla: najskôr očistiť, potom chrániť. Iba čistá obuv sa dá ošetrovať vhodnými prostriedkami na údržbu. Topánky by sa mali po každom nosení utrieť handričkou a vlažnou vodou, alebo vykefovať od prachu. Velúrové usne čistite najlepšie pomocou gumovej kefy. Až potom na obuv rovnomerne naneste vhodný prostriedok určený na údržbu obuvi.
Čas potrebný na utretie alebo prekefovanie obuvi – 2 minúty na pár obuvi.
Deľba práce – rodič i dieťa, každý si čistí doporučenými pomôckami svoju obuv. Môžu si pri tom spievať alebo zhodnotiť uplynulý deň. Takto si venujete ďalší kúsok času, ktorý by ste možno inak premrhali každý zvlášť pozeraním televízie, hrami na mobile, atď.
Prostriedky na údržbu obuvi
V každej dobrej predajni s obuvou nájdete špeciálne prostriedky na jej ochranu a údržbu, a to ako na modely zo syntetických, tak kožených, či textilných materiálov. Personál vám ochotne poradí, aký typ prípravku pre vašu obuv zvoliť. Použitím nesprávneho ošetrujúceho prostriedku by ste totiž mohli urobiť viac škody ako úžitku. Nám sa osvedčili kamenné predajne obľúbenej a zrejme aj najrozšírenejšej obuvníckej značky DEICHMANN, v ich ponuke nájdete rôzne ošetrujúce a impregnačné spreje, aktívne čističe, ochranné krémy a vosky, špeciálne ochranné mlieko alebo aj zmäkčovadlo na useň a syntetické materiály, ktoré vám pomôže zmäkčiť miesta, kde obuv tlačí. Zoženiete tu aj klasickú kefu, alebo špeciálnu kefu na semiš. Čo sa týka impregnácie obuvi, je v nadchádzajúcich mesiacoch nesmierne dôležitá. Chráni vaše topánky proti vlhkosti a zabraňuje nečistotám, aby sa na obuvi usadzovali.
Čas potrebný na očistenie obuvi – 2 minúty na pár obuvi.
Deľba práce – s nebezpečnými prostriedkami pracuje výhradne rodič. Dobrým zvykom je nanášať ochranné spreje na balkóne, alebo na vetranom priestranstve, alebo aj s pomocou respirátora. S prírodnou kozmetikou na obuv, ako je napríklad včelí vosk, môžu pracovať aj deti.
Nezabúdajte tiež na správnu hygienu chodidiel. Aby boli vaše nohy svieže, používajte sprej s aktívnou formulou S, ktorý dezinfikuje vnútro obuvi, ničí baktérie a zanecháva príjemný pocit.
Čas potrebný na nanesenie deodorantu do obuvi – 1 minúta na pár obuvi.
Deľba práce – tandem si môže nasadiť respirátor a svoje diela spoločne dokončiť ešte aj zvnútra. Nezabúdajte, že detská noha má rovnaký počet potných žliaz ako noha dospelého človeka, no tým, že sú situované na oveľa menšej ploche, detská noha sa potí akoby viac. Je preto nutné vetrať detské topánočky naozaj dôsledne a obúvať deťom na nohy ponožky a pančušky z kvalitných materiálov.
Ďalším tipom je možnosť výmeny stielky v prípade, že sa tá pôvodná jednoducho opotrebuje. Na predajni si môžete vybrať opäť z niekoľkých druhov, napríklad kožené s aktívnym uhlím proti zápachu, alebo gélové, ktoré sa dajú prať v ruke. V chladnejších jesenných mesiacoch určite oceníte aj zateplené stielky.
Čas potrebný na výmenu čistej stielky – 1 minúta na pár obuvi.
Deľba práce – Výmena stielky má čo dočinenia s tréningom jemnej motoriky. Tak neváhajte do toho svoje dieťatko zapájať. Skontrolujte na záver jej rovnomerné uloženie a trénujte pri každom čistení, až kým to nebude ideálne.
Zdroj: www.deichmann.com