Chlpaté filmové dobrodružstvo pre celú rodinu z pera Terryho Pratchetta

Thumbnail
Kategórie:

Sir Terry Pratchett patrí k najúspešnejším britským spisovateľom v novodobej histórii. Jeho knihy boli preložené do 37 jazykov a po celom svete sa z nich predalo viac ako 100 miliónov výtlačkov. Asi najznámejšie sú jeho romány zo série Úžasná Plochozem, do ktorej patrí aj kniha Úžasný Mauric a jeho vzdelané hlodavce, určená detským čitateľom. Práve tá čoskoro ožije na plátnach kín v animovanom dobrodružstve s názvom Úžasný Mauric.

Kocúr a potkany v ňom prvýkrát v dejinách spoja labky v najväčšom zvieracom podfuku všetkých čias. Hlavným hrdinom je veľký, ryšavý kocúr Mauric, ktorý sa necháva titulovať ako „úžasný Mauric“. Mauric je mimoriadne prefíkaný, ale aj lenivý a pažravý, ako každá správna mačka myslí iba na seba, má 9 životov a vždy dopadne na štyri. Teda… skoro vždy… Mauric bol kedysi úplne obyčajným kocúrom, jedného dňa však zrazu zistí, že začína mať ľudské myšlienky a dokonca dokáže rozprávať. A nie je v tom sám! Potkany z miestneho klanu sú na tom rovnako – začali rozprávať, inteligentne uvažovať a zaujímať sa o vzdelanie. Vraj zožrali niečo zo skládky pri čarovnej univerzite.

Keďže sú potkany inteligentné ako ľudia, Mauric ich už nemôže považovať za svoju potravu, rozhodne sa ich preto využiť aspoň ako svojich „obchodných partnerov“. Kocúr a hlodavce tak vytvoria zvláštne spojenectvo a do ich partie pribudne aj jeden mladý chlapec, ktorý síce nie je veľmi bystrý, dokáže však hrať na píšťalke. Všetkých spojí Mauricov dokonalý „podnikateľský“ plán. Svojrázna skupinka cestuje z mesta do mesta, potkany všade začnú ľuďom škodiť a keď už je najhoršie, chlapec príde do mesta ako záchranca a s pomocou píšťalky z neho všetky zákerné hlodavce vyvedie. Samozrejme si za to nechá od miestnych obyvateľov štedro zaplatiť a o odmenu sa potom všetci členovia „bandy“ podelia. Teraz však dorazili do mesta, v ktorom niečo nehrá. Zaváňa to tu sprisahaním nielen na zemi, ale aj pod ňou. V podzemí sa totiž ukrýva naozaj desivé, zlovestné tajomstvo. Osvedčený trik sa náhle zvrtne a namiesto množstva zlata čaká na „úžasnú“ partičku veľké, napínavé a poriadne nebezpečné dobrodružstvo.

Za svoju knihu Úžasný Mauric a jeho vzdelané hlodavce získal Terry Pratchett Carnegieho medailu, prestížne ocenenie za literatúru pre deti a mládež. Vo filmovom svete sa tejto oceňovanej predlohy zhostil ten najpovolanejší z najpovolanejších – scenárista Terry Rossio, ktorý bol nominovaný na Oscara za scenár ku kultovému animovanému filmu Shrek. Za tento animák získal aj cenu BAFTA, teda akúsi britskú obdobu Oscara. Rossio napísal tiež scenár ku všetkým dielom Pirátov z Karibiku. Podľa zahraničných recenzentov sa mu Pratchettov rozprávačský talent a humor podarilo úspešne preniesť na plátno a Úžasný Mauric je tak dôstojnou adaptáciou vynikajúcej knižnej predlohy, ktorá však vychádza v ústrety najmä detskému divákovi. Napriek tomu si ju užijú aj dospelí a všetci fanúšikovia Terryho Pratchetta.

Slovenskí diváci sa môžu tešiť tiež na kvalitný slovenský dabing. Kocúrovi Mauricovi prepožičal svoj hlas skvelý Peter Marcin, v ďalších úlohách sa predstavia Dárius Koči, Lenka Debnárová, Dušan Szabó, René Jankovič, Peter Sklár a ďalší. Animák Úžasný Mauric si môžete vychutnať v kinách s celou rodinou od 9. marca 2023.

Zdroj: www.bontonfilm.sk

Fotogaléria

Videogaléria

Podobné články