Chcete svojim deťom užitočne vyplniť voľný čas? Naučte ich korálkovanie!

Thumbnail
Kategórie:

V minulosti sa deti vedeli zabaviť, zahrať aj samy, hlavne, keď mali okolo seba rovesníkov a kamarátov. Či už bývali na dedine, alebo v meste, vždy si vedeli voľný čas naplno užiť a veľakrát rodičia o nich nevedeli aj zopár hodín.

Stačilo im vedieť, kde a s kým sú. Dnešná doba však prináša aj zmenu vo voľnom čase detí, ktoré sa viac či menej nudia, alebo dokážu presedieť niekoľko hodín za počítačom, či tabletom/mobilom v ruke. Ak patríte k rodičom, ktorí nechcú, aby z ich dieťaťa vyrástol počítačový maniak, ktorý bude závislý na akejkoľvek technológii, vyskúšajte svoje deti naučiť napríklad korálkovanie, ktorým ich určite zmysluplne zabavíte.

Čo to je korálkovanie?

Korálkovanie by sme jednoducho mohli definovať ako techniku, ktorou vytvárame šperky alebo napríklad rôzne prívesky na figúrky, stojany či detské peračníky do školy. Ide o činnosť, ktorá si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti, precíznosti a hlavne tú správnu jemnú motoriku. Z toho dôvodu je korálkovanie veľmi vhodné aj pre deti, lebo sa pri ňom učia nielen rozvíjať jemnú motoriku, ale aj ako byť trpezliví. Ak ich správne k tomu povediete, môžu nájsť v tejto činnosti záľubu, rovnako chlapci aj dievčatá.

Kedy je ten správny čas naučiť deti korálkovanie? Niektorí odborníci sa zhodujú v tom, že táto činnosť nie je veľmi vhodná pre deti od dvoch do piatich rokov, pretože nemajú ešte dobre vyvinutú motoriku natoľko, aby vedeli s korálkami pracovať. Staršie deti už pokojne zvládnu aj prácu s menšími korálkami a dokážu, samozrejme, pod správnym vedením rodičov, vytvoriť aj zložitejšie predmety.

11 (2)

Chcem naučiť svoje deti korálkovať. Čo k tomu budem potrebovať?

Korálkovanie je činnosť, ktorej sa skôr venujú mamy než otcovia. Mohli sme povedať teda, že ide skôr o ženskú „parketu“, ale aj tu platí oné známe porekadlo: proti gustu žiaden dišputát. Možno by sme našli aj mužov – otcov, ktorí sa venujú korálkovaniu a vedú k nemu aj svoje ratolesti.

Tak alebo onak, podstatné je, aby sme vedeli, čo všetko budeme k tejto činnosti potrebovať skôr, než sa do samotného korálkovania pustíme. Samozrejmosťou sú korálky, nilónová niť a ihla na korálky, ktorá je na konci ostrá. V prípade, že budeme vytvárať zložitejšie šperky či výrobky, môžeme používať aj drevený stojan. Inšpiráciu nájdeme v prvom rade na internete, kde možno nájsť rôzne tipy a návody na výrobu všelijakých predmetov z korálok.

16

Podobné články