Advertisement Advertisement

Čas kníh u vás doma

Thumbnail
Kategórie:

Majú knihy vo vašej domácnosti pevné miesto? Alebo vám čítanie nič nehovorí a naposledy ste čítali na základke povinné čítanie? Poďme to spolu zmeniť!

Možno ste si už prečítali v prvej časti nášho článku o dôležitosti kníh. Možno ste už aj podnikli prvé nesmelé krôčky za knihami, ale neviete ako ďalej. Poďte s nami hľadať spôsoby, ako nenásilne a prirodzene vyčleniť knihám miesto v živote vašej rodiny!

Všade samé knihy

Deti sa prirodzene venujú tomu, čo vidia okolo seba. Pohodlné kreslo či tulivak, mäkkučký koberec, príjemné osvetlenie a polička plná kníh priam pozývajú k čítaniu alebo aspoň k listovaniu knižiek.

Výborné sú napríklad poličky v štýle montessori, kde dieťa nevidí len chrbty kníh, ale knihu aj s obálkou. Ilustrácie ho budú priam pozývať, aby knižku bližšie preskúmalo. Nezabúdajte pravidelne výber kníh obmieňať. Neznamená to, že musíte stále kupovať nové a nové knihy, stačí, keď niektoré na chvíľu odložíte, a uvidíte, ako rado sa dieťa po čase vráti k svojím obľúbeným titulom.

Nezabúdajte, že aj v tomto prípade platí – menej je niekedy viac. Netreba izbu dieťaťa zahltiť a presýtiť pestrofarebnou zmäťou hračiek a nábytku. Snažte sa zachovať čistý a prehľadný priestor, kde si dieťa bude môcť samé udržiavať poriadok. Voľte kvalitný nábytok z prírodných materiálov a tlmených farieb. Prostredie dolaďte jemnými farbami na stenách, či dekoráciami. Tie budú deti nabádať k upokojeniu sa a oddychu.

1fotka_e929ffbe3e51493b3a22c4c8edb91daa

V knižnom kútiku nemusia byť len knihy. Doplňte ich farebnými časopismi, komiksami či CD-čkami s príbehmi na počúvanie. Ak pridáte aj stolík s farbičkami a papiermi, možno si dieťa počas vášho predčítania bude aj kresliť. Toto môže byť dobrá ponuka pre nepokojnejšie deti, ktoré aj počas počúvania rozprávky potrebujú „niečo robiť“.

Ako vybrať správnu knihu?

Vyberajte knihy s deťmi spoločne. Ak ich nejaká téma nezaujme, nevadí, hľadajte ďalej. Nemusia to byť len rozprávky. Dinosaury, vesmír, ľudské telo či technické vynálezy. Knihy o umení či slávnych osobnostiach. Dnes už ku každej téme nájdete ponuku pre rôzne vekové kategórie. Ak má dieťa rado kreslené príbehy, preskúmajte ponuku komiksov.

Prelistujte knihy v kníhkupectve, pozrite novinky, či rebríčky najpredávanejších kníh alebo ocenených kníh. Pátrajte v diskusných skupinách, ktoré majú jednotlivé kníhkupectvá. Na konci článku opäť pripájame zopár linkov, ktoré by vám mohli pri výbere pomôcť.

Dobrá kniha, to však nie je len pútavý a zrozumiteľný text, ale aj kvalitné ilustrácie. Nepodľahnite prvoplánovým gýčovým kresbičkám. Hľadajte krásu aj v grafickom spracovaní a sprievodných obrázkoch. So staršími deťmi sa môžete bližšie porozprávať aj o tom, ako knihy vznikajú – kto ich píše, prekladá, ilustruje a vydáva. Nahliadnite do zákulisia tvorby kníh, zoberte deti na bienále ilustrácií či animácií, vypočujte si besedu so spisovateľom či autorské čítanie.

2fotka_pexels-cottonbro-3661193


S knihami je zábava!

Našli ste tú „svoju“ knihu? Výborne. Nezostaňte len pri čítaní! Ponúknite deťom aj ďalšie knižné aktivity:

1. Vyrobte si záložku

Záložka je veľmi záhadná vec. Určite ich máte doma veľa, ale keď si potrebujete poznačiť, kde ste dočítali, isto iste žiadna nie je v dohľade.
Aby ste sa nedostali do takejto prekérnej situácie, vyrobte si s deťmi záložku vlastnú. Môžete mať tematické záložky ku knihe alebo také, čo odzrkadľujú vaše záľuby. Ak máte laminovačku, môžete si záložky i zalaminovať, aby vám dlhšie vydržali.

3fotka_20170927-Ship-Mobile-and-Whale-Cricut-36

2. Vytvorte si Ex libris
Exlibris je drobné dizajnové dielko slúžiace na označenie knižky jej majiteľom. Ak sa náhodou knižka zatúla, každý vďaka Ex libris bude vedieť komu chýba, do ktorej knihovničky patrí a môže sa postarať o jej vrátenie.
Môžete si dať vyrobiť vlastný exlibris s menom alebo si kúpiť pečiatku. O čo originálnejšie však bude, ak si vyrobíte vlastný! Hotové dielko nakopírujete a môžete si označiť svoje knihy, aby sa nikdy nezatúlali.
Niektoré múzeá a knižnice (napr. Kaštieľ v Betliari) usporadúvajú tvorivé dielne, kde si okrem iného môžete Ex libris vyrobiť.

4fotka_exlibris_sashe

3. Knižný detektív

Zahrajte si s deťmi pátračku. Kto nájde v poličke s knihami knižku s názvom začínajúcim na Z? Kto nájde knihu v cudzom jazyku? Kto prvý nájde obrázok žirafy v knihe? Alebo kto nájde najväčšiu či najmenšiu knižku?

Môžete si vytvoriť vlastný súbor otázok, a odškrtávať, čo ste už splnili či našli. Ak viete aj po anglicky, nájdete množstvo predlôh na vytlačenie na internete (hľadajte „Library Scavenger Hunt“, „Book Scavenger Hunt“ alebo „Reading Bingo“).

5fotka_pexels-olia-danilevich-5088188

4. Knižný denníček

Ak vaše dieťa čítanie chytilo, môže si viesť aj knižný denník. Možno si rado bude značiť knižky, ktoré prečítalo. Pre menšie deti postačí aj grafické znázornenie – vymaľujú knižku na obrázku, keď dočítajú alebo nalepia húseničke ďalšie bruško z farebného papiera, či hviezdičku do tabuľky za každú prečítanú knižku.

6fotka_reading-log

Budeme radi, keď nám napíšete, aký je váš život s knihami a či sa vám naše aktivity páčili.

Viac o tom, prečo je čítanie také dôležité a ako viesť deti ku knihám si môžete prečítať po kliknutí TU!

Obsah:

https://mamaaja.sk/clanky/mama/ke-citanie-detom-ne-boli

https://montessorikids.sk/ako-si-doma-vytvorit-montessori-citatelsky-kutik/

http://www.celeslovenskocitadetom.sk/sk/co-citat-detom

https://www.mrkvicka.sk/

https://www.facebook.com/groups/kniznaporadna/about/

https://www.facebook.com/groups/citatelskyklubmartinus/

http://muzeumbetliar.sk/wp-content/uploads/2019/03/Aktivity-muzea-2019.pdf

Fotografie:
https://www.pinterest.com
https://www.sashe.sk/
https://www.pexels.com

Podobné články