Advertisement Advertisement

Bezpečnostné tipy pre detské šperky

Thumbnail
Kategórie:

Ozdobiť dievčatku ušká peknými náušnicami je tradíciou, ktorú dodržiava väčšina rodičov. V posledných rokoch sa stáva trendom kupovať šperky nielen pre dievčatá, ale tiež pre chlapcov. Venovať bábätku náramok alebo náhrdelník k príležitosti narodenia a iného jubilea je dobrý nápad. Šperky zostanú dieťatku ako spomienka a sú tiež rozumnou investíciou. Pri kúpe šperku pre dieťa musíte dodržiavať isté pravidlá, aby boli doplnky bezpečné a dieťaťu neublížili.

Aké materiály sú bezpečné pre detské šperky?

Medzi najviac bezpečné materiály na výrobu šperkov patria zlato a striebro. Zlato vyberajú rodičia pre deti z dôvodu, že je veľmi odolné a udržiava si lesk. Na druhej strane sú strieborné šperky oveľa lacnejšie a ich kvalita sa dá porovnať so zlatom. Pri výbere strieborných detských šperkov dbajte na to, aby išlo o kvalitné striebro 925/1000. Striebro je hypoalergénne a citlivú detskú pokožku nepodráždi.

Zlou voľbou nemusia byť ani detské šperky z chirurgickej ocele, ktorá je taktiež hypoalergénna a odolná voči poškriabaniu. Pozor však na to, aby nemala oceľ prímes niklu. Ďalšími možnosťami sú šperky z titánu a silikónu. Titánové šperky sú síce pevné, ale časom strácajú farebnosť i lesk. Nevýhodou silikónových šperkov je lacný vzhľad a nízka odolnosť.

Aký dizajn a veľkosť detského šperku vybrať?

Pri výbere dizajnu a veľkosti šperku berte ohľad na vek dieťaťa. Všeobecne platí, že šperky môže dieťa nosiť v akomkoľvek veku, ale je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Prvým je bezpečnosť. Malé deti majú sklon dávať si veci do úst. Je dôležité zabezpečiť, aby šperky neboli príliš malé alebo neobsahovali malé časti, ktoré by mohlo dieťa prehltnúť. Musíte vybrať šperk, ktorý sa pevne uzatvára a nemá ostré, vyčnievajúce časti.

Pokiaľ ide o náušnice, niektorí rodičia sa rozhodnú pre prepichnutie ušných lalôčikov u novorodencov, zatiaľ čo iní čakajú, kým dieťa nedosiahne určitý vek (napríklad 3 mesiace, 6 mesiacov alebo dokonca niekoľko rokov). Práve náušnice sú detským šperkom, ktorý rodičia kupujú najčastejšie. Dávajte si pozor na to, ako sa uzatvárajú. Bezpečné je uzatváranie na šróbiky zo zadnej strany alebo na brizúru t.j. zapínanie z prednej strany náušnice. Čo sa dizajnu týka, pre bábätka sú najviac bezpečné jednoduché náušnice v tvare kôstky.

V prípade retiazok a náramkov dbajte na to, aby sa materiál nezarezával dieťatku do pokožky. Táto chyba je najbežnejšia, pretože sa rodičia obávajú straty šperku. Veľkosť voľte presne podľa obvodu ruky či krku a investujte do šperkov, ktoré budú rásť s deťmi. Retiazky i náramky môžu byť ozdobené cennými kovmi, čím sa stávajú atraktívnejšie a do budúcna i cennejšie.

Ako sa o detské šperky starať?

Pravidelné čistenie šperkov je dôležité z dvoch dôvodov – prvým je zachovanie ich lesku a krásy a druhým hygienická nezávadnosť. Čistenie strieborných šperkov alebo detských šperkov zo zlata má svoje pravidlá. Dostupné sú síce rôzne domáce recepty a návody, ale najväčšiu istotu, že šperk nepoškodíte, budete mať jedine vtedy, keď použijete prípravky a pomôcky určené na daný typ cenného kovu. Na čistenie striebra a zlata si kúpte špeciálne čistiace handričky a roztoky. Ak sa predsa len rozhodnete pre čistenie pomocou domácich prostriedkov, dávajte si veľký pozor, aby ste nepoškodili citlivé časti ako sú kamienky a drahokamy. Detské šperky odporúčame čistiť preventívne raz do mesiaca.

Záverečné tipy na výber a nosenie detských šperkov

Zásadným pravidlom je výber šperku, ktorý neobsahuje malé časti. Šperky pravidelne kontrolujte – ich poškodenie alebo uvoľnené časti. Retiazky a náramky je lepšie pred spaním zložiť, aby ste predišli otlačeniu pokožky. Vyhnite sa masívnym šperkom, ktoré sú pre dieťa záťažou. Výber šperkov pre väčšie deti konzultujte s dieťaťom a nechajte ho, aby si vybral doplnok, ktorý sa mu páči.

Fotogaléria

Podobné články