Emócie, každodenné rutinné činnosti, snaha povzbudiť dieťa… v tom všetkom vám pomôže kniha Betka a mocný Brumbulák s podtitulom Moja prvá kniha nielen o emóci
Rodičia, pedagógovia, či vychovávatelia sa často stretávajú s problémami, ktoré nie vždy vedia vyriešiť. Emócie, každodenné rutinné činnosti, snaha povzbudiť dieťa… v tom všetkom vám pomôže kniha Betka a mocný Brumbulák s podtitulom Moja prvá kniha nielen o emóciách.
Prostredníctvom jednoduchých a veselých básničiek sa dieťa učí ovládať svoj hnev, strach či smútok, ale aj to ako správne prejaviť radosť a lásku. Nie je to však len obyčajná zbierka básní pre deti. Autorka knihy, detská psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová do básní zhrnula niekoľkoročné skúsenosti s problémami súčasnej generácie detí.
Knižka je rozdelená na štyri časti, v ktorých sa riešia každodenné rutinné činnosti ako je zaspávanie, čas pri stole, obliekanie, alebo upratovanie izbičky. Druhou skupinou sú pohybové aktivity, ktoré pomáhajú detskému mozgu lepšie pracovať a zlepšujú napríklad pozornosť
Treťou časťou sú spomínané emócie – ako sa vyrovnať s hnevom až agresivitou? Ako zvládnuť smútok, či strach?
A štvrtá časť knižky sú Básničky z lekárničky, kde sa deti naučia, ako byť trpezlivejšie a čakať. A určite ich zaujme básnička Talizman. „Túto básničku využívam aj v mojej ambulancii na riešenie slabučkých strachov alebo fóbií,“ vysvetľuje psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová. „Dieťa vloží do toho talizmanu nejakú vlastnosť, ktorú by chcelo, napríklad odvahu. Spolu s rodičmi tento talizman akoby začarujú, na čo slúži práve básnička v knihe a potom talizman nosí pri sebe.“
Tým talizmanom môže byť čokoľvek. Krásny kamienok, ktorý našlo dieťa vonku na prechádzke, jeho obľúbený prstienok ap.
Knižka Betka a mocný Brumbulák z vydavateľstva Ikar ukrýva v básničkách mnohoročné skúsenosti jej autorky a je tak nástrojom, ako naučiť zvládať deti emócie. Básne sú doplnené aktivitami a hrami, ktoré vychádzajú nielen z praxe autorky, ale aj výskumov. No a vždy na každej strane sú aj stručné pokyny pre rodičov, čiže akýsi návod, čo a ako robiť.
Kniha je podľa samotnej autorky mininávodom pre rodičov, ale aj ľudí, ktorí pracujú s deťmi v predškolskom veku, prípadne v prvom, druhom ročníku základnej školy.
Knihu podporil Fond na podporu umenia.
Milan Buno, knižný publicista