Akými živinami sa vybaviť na poriadnu túru?

Thumbnail
Kategórie:

Celodenná, alebo dokonca niekoľkodenná túra si žiada precíznu prípravu. Jednou z vašich hlavných úloh bude zabaliť si dostatok potravín. Čo do batohu pribaliť, aby ste celý výlet zvládli a netrpeli pri ňom nedostatkom energie?

Sacharidy sú v tomto prípade to najdôležitejšie

Ak sa bavíme o veľkom jednorazovom výdaji energie, to hlavné, čo potrebujete, aby ste ju dokázali rýchlo doplniť, sú sacharidy. Preto by oproti vášmu bežnému jedálničku mali väčší podiel tvoriť potraviny na ne bohaté.

Nemusíte so sebou ale brať sladené malinovky a energetické nápoje. V tých sa okrem cukru skutočne príliš veľa látok prospešných pre naše zdravie nenachádza. Namiesto toho si môžete do batohu pribaliť ovocie, pečivo, ale aj kvalitnú čokoládu. Pretože potrebujete ušetriť váhu, namiesto čerstvého ovocia môže byť vhodnou voľbou sušené. Napríklad sušené banány, sušené lesné ovocie, hrozienka a mnohé ďalšie sú ideálne. Sušené ovocie sa navyše skvele kombinuje s orechmi, ktoré vám dodajú energiu v podobe zdraviu prospešných tukov a mnohých minerálov a vitamínov.

Viacdňový výlet? Bielkoviny nesmú chýbať

Bielkoviny sú najdôležitejším stavebným prvkom v našom tele. Nevyhnutné sú aj pre správnu regeneráciu. Ak teda plánujete naozaj náročnú túru, zbaľte si so sebou sušené mäso, alebo napríklad strukoviny, pokiaľ budete mať možnosť si uvariť šošovicu či fazuľu. Vhodnou alternatívou sú strukoviny v plechovke. Strukoviny sú možno tou vôbec najlepšou potravinou, pretože obsahujú vysoký podiel sacharidov i bielkovín, dodajú teda telu energiu aj živiny nevyhnutné na regeneráciu. Tip na výživnú večeru je teda jasný.

Okrem toho si pribaľte aj proteínové tyčinky alebo napríklad sušený proteín, z ktorého ľahko pripravíte proteínový nápoj.

Nezabudnite na tekutiny

V batohu by ste vždy mali mať aspoň jeden liter vody. Preto kedykoľvek je to možné, zásoby doplňte. V prípade náročných túr bez zdroja pitnej vody je nevyhnutné nosiť so sebou vody ešte násobne viac. Nevýhodou samozrejme je, že voda je neskladná a ťažká. Lenže jej nedostatok môže byť pre každý výlet doslova fatálny. Tekutiny priebežne dopĺňajte, potrebovať ich navyše budete aj pre prípadné varenie.

Instantné potraviny pre všetky prípady

Hoci by aj na túrach mali byť hlavnou zložkou jedálnička zdravé a čerstvé potraviny, z pochopiteľných dôvodov to nie je vždy celkom možné. Preto si pripravte aj potraviny instantné a trvanlivé. Už sme spomenuli sušené ovocie alebo sušené mäso. Pribaľte ale aj instantné polievky či rôzne instantné cestoviny a omáčky. Na náročných túrach sa tieto potraviny stanú vašim nenahraditeľným zdrojom energie a živín. Dvojnásobne to platí v prípade, keď nejde všetko podľa plánu a vy sa dostanete do úzkych.

Zdroj: www.diana-company.sk

Podobné články