Ako vychovať z detí dobrých ľudí? Tipy a osvedčené rady

Thumbnail
Kategórie:

„Po prečítaní tejto fantastickej knihy som v sebe pocítila nádej a radosť ohľadom budúcnosti. Mladí rodičia sú najdôležitejší vodcovia na tejto planéte a táto príručka ich inšpiruje a naučí ako z ich detí vychovať dobrých dospelých,“ nechala sa počuť Hal Runkel, autorka bestsellerov New York Times.

Reč je o novinke Ako vychovať z detí dobrých ľudí, v ktorej nájdete množstvo praktických rád, ktoré vám môžu pomôcť zachovať si chladnú hlavu – dokonca aj počas najhorších záchvatov hnevu vášho dieťaťa – a reagovať na ne konštruktívne a súcitne. Navyše sa naučíte všetko potrebné na to, aby ste si s dieťaťom vybudovali vzťah založený na láske a vzájomnej úcte.

Dozviete sa napríklad, ktorých 6 najčastejších chýb robíme ako rodičia v komunikácii s našimi deťmi. Tie chyby bývajú spúšťačom vzdoru, odmietania a v momente sa akákoľvek komunikácia končí. Najlepším spôsobom, ako tomu porozumieť, je zažiť ich na vlastnej koži. Keď už o nich budete vedieť, môžete sa pozorovať a následne učiť z vlastnej chyby. Prečítajte si o týchto šiestich chybách – možno niektoré robíte aj vy.

Ako vychovať z detí dobrých ľudí

Zabudnite na perfekcionizmus

Nie je to ľahké. Spoločnosť nám nahovára, že ako rodičia musíme vždy vedieť, čo robiť. Bez námahy máme pripraviť zdravý obed, upratať, všetko zorganizovať a popri tom ešte aj skvelo vyzerať. Mali by sme mať úžasné vzťahy s našimi deťmi, pretože „dokonalý rodič“ je vždy milujúci, trpezlivý a vľúdny.

V skutočnosti však občas nemáme radi naše deti a niekedy sme netrpezliví, zlomyseľní alebo ukričaní. V niektorých z nás vyvolá predstava týchto prešľapov pocit neznesiteľnej hanby. Môžete sa v nej utápať alebo ju môžete využiť ako katalyzátor učenia a zmeny.
Zabudnite na perfekcionizmus a buďte vzorom.

Žiadny rodič nie je dokonalý a v ťažkých alebo stresujúcich chvíľach môžete reagovať spôsobmi, ktoré nezodpovedajú ideálnemu modelu rodičovstva – napríklad kričaním. Nie ste však sami. Vaše reakcie sú často hlboko zakorenené a pravdepodobne ste sa ich naučili od svojich rodičov. Ako prelomiť tento kruh a byť rodičom, ale aj človekom, akým chcete byť?

Ako vychovať z detí dobrých ľudí je príručka, ktorá vám pomôže pochopiť, ako môže mať zmena vlastných „automatických reakcií“ dlhodobý pozitívny vplyv – nielen na vás a vaše deti, ale aj na budúce generácie.

Ako povedali Daniel Siegel a Mary Hartzel, „keď sa staneme rodičmi, často sa považujeme za učiteľov našich detí, no čoskoro zistíme, že aj ony nás veľa naučia.“

Fotogaléria

Podobné články