Ako správne vybrať detský bicykel?

Thumbnail
Kategórie:

Prvý bicykel je veľká vec! Jeho farbu si často pamätáme dokonca až do dospelosti. Výber toho správneho bicykla preto nie je dobré podceniť. Aké hlavné faktory pri zaobstarávaní zohľadniť, aby na prvom mieste zostala funkčnosť a bezpečnosť?

Základnými faktormi pri výbere detského bicykla  sú:

  • veľkosť bicykla podľa výšky dieťaťa
  • vhodné vybavenie
  • hmotnosť

Správna veľkosť bicykla

Častou chybou je, že rodičia majú tendenciu kupovať bicykel väčší, aby vydržal dieťaťu, čo najdlhšie. Výsledkom môžu byť ušetrené peniaze, ale riskujete nekomfort dieťaťa. V takomto prípade môže dostať z jazdenia strach a bicykel si tak na dlho sprotiviť.

Kúpte preto malému jazdcovi vždy taký bicykel, ktorý zodpovedá jeho výške aj schopnostiam. Ak chcete ušetriť, určite využite nákup detského bicykla cez bazár. Vyjde vás to na zlomok ceny nového bicykla, a nebude vám ľúto zaobstarať včas nový kus, a ten odrastený poslať zase o kus ďalej.

A ako určiť správnu veľkosť detského bicykla?

Dieťa by si malo na bicykel stúpnuť rozkročmo a nad hornou rámovou rúrou by mu nad rozkrokom malo zostať voľných asi 5 cm. Ďalej by malo bez problémov dosiahnuť zo sedla na riadidlá a na pedále. Pri tých najmenších kolesách by potom malo dieťa nohami dosiahnuť až na zem. Veľkosť sa udáva podľa priemeru ráfikov a to v palcoch.

Tip: Detský bicykel z bazáru alebo obchodu vyberajte s možnosťou nastaviť si výšku sedadla a riadidiel (prípadne ich naklopenie). Vďaka flexibilite bicykel dlhšie vydrží.

Veľkosti detského bicykla

  • 12”,14”,16”: najmenšie kolesá pre deti s výškou od 90 do 125 cm. Majú aj pomocné balančné kolieska, ktoré viete ľahko demontovať, a nemajú prehadzovačku. Reťaz by mala byť prekrytá plastovým chráničom.
  • 20”: detské bicykle s prehadzovačkou a pákovými brzdami. Vhodné pre deti od 105 do 135 cm. Do tejto kategórie sa radia aj špeciálne BMX kolesá.
  • 24”, 26”: juniorské kolesá, ktoré sú prakticky rovnaké ako tie pre dospelých. Ideálne sú pre školákov s výškou od 130 do 155 cm.

Materiály

Najčastejšie sa stretnete pri detských bicykloch s rámami vyrobenými z hliníku, karbónu alebo ocele. Pričom karbónové kolesá sú pevné a extra ľahké a radia sa tak k luxusnejším kúskom. Na bazároch s detskými kolesami sa najčastejšie stretnete s oceľou a jej zmesami, ktorých výhodou je nižšia cena.

Funkčná výbava

Najzásadnejším doplnkom malých aj veľkých cyklo nadšencov je helma. Zo zákona je navyše nosenie helmy do 15 rokov povinné. Nepodceňujte ani na prvý pohľad nevinné krátke jazdy pri vašom bydlisku. Práve počas krátkych jázd vzniká väčšina úrazov. Zo štatistík vyplýva, že práve cyklistická prilba zabraňuje až 85 % ťažkých poranení hlavy.

Medzi ďalšie komponenty, ktoré môžu urobiť jazdu pohodlnejšou, zábavnejšou aj bezpečnejšou, patria cyklistické rukavice, odrazky, držiak na fľašu, zvonček alebo taška pod sedlo či riadidlá.

Tip: Vedeli ste, že detské bicykle z bazáru nájdete aj na online bazáre Offero? A nielen tie, v ponuke nájdete aj cyklistické doplnky či prilby. Vďaka nákupu z druhej ruky môžete ľahko vykúzliť úsmev na detskej tvári, a zároveň nezaťažíte tak váš rodinný rozpočet.

Zdroj: offero.sk

Fotogaléria

Podobné články