Ako správne motivovať deti k čítaniu?

Thumbnail
Kategórie:

Mesiac MAREC sa spája nielen s príchodom prvých slnečných dní, či prvých kvietkov, ale aj s čítaním kníh.

Prečo je práve MAREC mesiac knihy? Je to tak už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí.

 

Prečo by malo byť čítanie bežná vec aj u Vás doma?

ČÍTANIE KNÍH MÁ PRE VAŠE DETI MNOŽSTVO BENEFITOV. Deti, ktoré čítajú knihy, majú lepšiu pamäť a ľahšie sa učia. Knižky rozvíjajú detskú inteligenciu, rozvíjajú ich myslenie, kreativitu, fantáziu, zlepšujú pozornosť. Malým školákom veľmi pomáha čítať si aj kvôli gramatike, písaniu diktátov, či slovnej zásobe. Nielen v náučných knižkách sa deti dozvedia množstvo zaujímavých informácií, o ktorých môžete doma diskutovať, a práve preto knihy zlepšujú aj komunikačné schopnosti, aj zbližujú a upevňujú vzťahy medzi rodičmi a deťmi.

 

Ako motivovať deti k čítaniu?

V prvom rade je dôležitý SPRÁVNY VÝBER KNIHY PODĽA VEKU AJ ZÁUJMU. Preferuje Vaše dieťa rozprávky, detektívky, fantazijné sci-fi či historické romány? Nezabudnite si všimnúť odporúčaný vek pre čitateľa.

ZÁUJEM, PODPORA A MOTIVÁCIA ZO STRANY RODIČA je druhý kľúčový bod, ak chcete aby Vaše deti čítali knižky. Pýtajte sa svojich detí, čo čítajú, o čom to je, ako sa im to páči. Spravte si doma čitateľský klub, zbierajte pečiatky za každú prečítanú knihu, choďte spolu do kníhkupectva či do knižnice, spravte si rodinné diskusie o knihách, upečte si k tomu koláč, spravte si čaj, berte čítanie ako rodinnú spoločnú aktivitu, vytvorte si doma vlastnú knižnicu.

ZAČNITE UŽ OD SKORÉHO DETSTVA. Vzťah ku knihám a k čítaniu by si mali deti pestovať od malička. Aj preto je veľmi dôležité čítanie deťom na dobrú noc, keď ešte samé nevedia čítať. Pre začínajúcich čitateľov je obrovská podpora, ak si rodičia čítajú s nimi, a pomáhajú im. A tak celý proces nie je len o čítaní, ale aj o spoločne strávenom čase so svojim rodičom.

Prinášame Vám naše overené tipy na knižky z vydavateľstiev Slovart a Grada, ktoré by Vaše deti mohli zaujať!

 

Vydavateľstvo Grada

pozná väčšina ako vydavateľstvo odborných kníh. Pod značkou Bambook však vydáva aj detské knižky pre všetky vekové kategórie a všetkých žánrov. V obľúbenej sérii pre všetkých školákov „Kúzelná trieda“ vyšiel už šiesty príbeh, v ktorom sa deti vydajú na výlet do ZOO. Pre malých milovníkov vtáčikov prinášame krásne ilustrovanú a zaujímavými faktami nabitú knižku Aké je to byť vtákom, ktorá bola ocenená ako najlepšie náučná kniha pre deti za rok 2022. Skúsenejším čitateľom odporúčame knižku Splnené prianie, príbeh o oddanom priateľstve medzi dievčatkom a psíkom, ku ktorému vyjde už čoskoro aj pokračovanie.

Kúzelná trieda v ZOO

Kam sa žiaci z kúzelnej triedy vydajú tentoraz? Z hodiny prvouky rovno do zoo! Preteky korytnačiek, prejedená opica, vzpierači s chobotom či namydlené labute, to všetko na vás čaká v ďalšom príbehu úspešnej série. Samozrejme, nebudú chýbať vílie kúzla. Tajný výlet za zvieratkami bude trochu dobrodružný, trochu poučný, no najmä veselý a kúzelný.

Aké je to byť vtákom

Rozmýšľali ste niekedy o tom, aké je to lietať? Alebo vidieť po tme? Alebo ste si predstavovali, aké by to bolo žiť vysoko v korunách stromov…

Vtáky sa niekedy správajú zvláštne a nezvyčajne, viac než ktorékoľvek iné zviera na Zemi. Najmä keď si myslia, že ich nikto nevidí. Albatros môže lietať celé týždne bez prestávky. Kuropty dokážu prekabátiť hladné líšky. Papagáje sú pekne utárané. Krkavce sa veľmi radi hrajú. Prostredníctvom pútavého rozprávania nabitého faktami od oceňovaného ornitológa Tima Birkheada a krásnych ilustrácií od Catherine Raynerovej sa s vami táto knižka podelí o tajomstvá dvadsiatich našich operených priateľov. Poďme zistiť, aké je to byť vtákom.

Splnené prianie

Jedenásťročná Charlie už od štvrtej triedy deň čo deň vyslovuje rovnaké tajné prianie. Keď však odíde od rodičov na vidiek k svojej tete, ktorú takmer vôbec nepozná, zdá sa, že jej prianie sa sotva niekedy splní. Až kým nestretne vychudnutého túlavého chlpáča, ktorý si okamžite získa jej srdce. Charlie okrem vysnívaného psíka nakoniec získa aj toho najúžasnejšieho kamaráta, a predovšetkým nový domov a milujúcu rodinu.

 

Vydavateľstvo SLOVART

Publikácie pre detského čitateľa sú neodmysliteľnou súčasťou pestrej palety titulov, ktorú každoročne vydáme. Nájdete medzi nimi knihy od slovenských aj zahraničných autorov a autoriek. Preto sme pre vás veľmi radi vybrali aspoň tri knižné tipy, ktoré by mohli byť dobrou voľbou na to, ako v detskej duši prebudiť čaro knihy.

Listy od Félixa / Annette Langen, Constanza Droop

Detská kniha Listy od Félixa prináša pútavé rozprávanie o malom cestovateľovi – plyšovom zajačikovi Félixovi, ktorý sa na letisku stratí malej Sofii. Tá je z toho nešťastná, až kým nedostane prvý list – list od Félixa! Táto knižka plná farebných obrázkov má aj silný interaktívny rozmer, pretože je doplnená veselými listami zo šiestich rôznych krajín a kufríkom plným samolepiek. Zvedavým čitateľom a čitateľkám ponúka vtipné i láskavé opisy ľudí a cudzích krajín, ktoré sú vložené do skutočných obálok. Kniha je vhodná pre deti od 4 rokov.

50 dobrodružstiev, ktoré musíš zažiť, kým vyrastieš / Katarína Barošová

Táto kniha patrí k detstvu ako palacinky s lekvárom. Obsahuje tipy na 50 dobrodružstiev, ktoré jednoducho musí zažiť každé dieťa! Inšpiruje na pestré aktivity, pri ktorých sa deti dobre zabavia a – ako bonus pre celú rodinu – budú vnímavejšie k svojmu okoliu a na výletoch spoznajú svoju krajinu. Kniha je plná fantastických ilustrácií a slúži zároveň ako zápisník na zaznamenávanie vlastných zážitkov. Bude rásť s deťmi a prečítanú ju budú mať vtedy, keď pri listovaní v nej 50-krát zvolajú „Mám to!“ Detská publikácia, ktorá vyšla koncom minulého roka môže byť zdrojom inšpirácie pre deti v rôznom veku, primárne ju odporúčame pre vekovú kategóriu 9+.

Júlia a ospalý žralok / Kiran Millwood Hargrave

Poetický príbeh plný očarujúcich kontrastných ilustrácií, ktoré knižke dodávajú ešte tajomnejšiu snovú atmosféru, rozpráva desaťročná Júlia. Leto má stráviť so svojimi múdrymi a trochu výstrednými rodičmi v majáku pri mori na škótskom ostrove Unst. Jej mama je morská biologička, ktorá sa venuje výskumu. Ona svoju veselú a impulzívnu mamu obdivuje, chcela by byť presne ako ona. Rozhodne sa jej pomôcť s hľadaním tajomného grónskeho žraloka dožívajúceho sa vyše 400 rokov. Vydá sa tak na cestu, ktorá jej pomôže nájsť samu seba. Kniha získala ocenenie Najlepší detský darček minulého roka,  vychádza 8.marca a odporúčame ju pre vekovú kategóriu 9+.

 

Novinka pre najmenších o emocionálnej gramotnosti

Malý šimpanz Fričo vstal ľavou nohou, ani nevie, prečo. Jeho priatelia to nedokážu pochopiť – ako môže byť nespokojný, keď je taký KRÁSNY deň? Radia mu: prestaň sa hrbiť, usmievaj sa, rob veci, z ktorých majú ostatné zvieratká radosť! Ale na Friča je tých rád akosi priveľa… Až sa napokon nezdrží. Čo ak skrátka potrebuje byť celý deň MRZUTÝ?

Autori vnášajú do tohto dôležitého príbehu o emocionálnej gramotnosti veselosť a ľahkosť, čím deťom dokazujú, že majú právo prejaviť svoje pocity.

Suzanne Lang je americká autorka kníh pre deti a televízna producentka detských animovaných seriálov. Často na knihách spolupracuje s manželom – ilustrátorom Maxom Langom.

Jej kniha Grumpy Monkey, vydaná v roku 2018, sa dostala až na prvé miesto v zozname bestsellerov The New York Times. Suzanne miluje zvieratá a čokoládové pralinky.

 

 

Podobné články