Nočné desy sú jednou z foriem parasomnií a predstavujú benígnu poruchu spánku, ktorá je bežná u detí do 6 rokov. Ide o čiastočné prebudenie, ku ktorému dochádza na začiatku noci počas fázy hlbokého spánku. Dieťa nie je pri vedomí a prejavuje znaky, ktoré sú niekedy pre jeho okolie pôsobivé, ale nie alarmujúce. Ako ich zvládnuť, radí MUDr. Ivana Poradovová, MBA., všeobecná detská lekárka pre deti a dorast.
Čo sú nočné desy?
Je to nepokojná a čiastočná forma námesačnosti.
Nočné desy sa prejavujú náhlym, krátkym a čiastočným prebudením, počas ktorého dieťa nie je pri vedomí. Dieťa je rozrušené a prejavuje známky strachu: plač, krik, potenie, silné, trhavé dýchanie a široko otvorené oči. Dieťa môže sedieť v posteli alebo sa chce dostať von. Nepozná ľudí okolo seba. Môže hovoriť nezrozumiteľne a na oslovenie nereaguje. Pokusy o prebudenie sú často neúspešné a môžu vyústiť do agresívnych reakcií alebo reflexu vstať z postele. Nočné desy sa zvyčajne vyskytujú len raz za noc. Trvajú od 1 do 20 minút a náhle sa zastavia. Je dôležité zostať s dieťaťom, kým sa neupokojí a opäť nezaspí. Keď sa dieťa prebudí, nepamätá si, čo sa v noci stalo.
Aké sú rozdiely medzi nočnými desmi a nočnými morami?
Nevyskytujú sa v rovnakom čase v noci. Nočné desy sa vždy objavujú v prvej tretine noci, vo fáze hlbokého spánku, t. j. pred fázou spánku REM, počas ktorej sa objavujú sny a nočné mory.
Príznaky nie sú rovnaké
Nočné desy sa vyznačujú záchvatom paniky s intenzívnym strachom a krikom, zatiaľ čo pri nočnej more dieťa volá a môže plakať, ale strach je menej intenzívny.
Nemajú za následok rovnaký stav vedomia
Počas nočného desu dieťa nereaguje alebo reaguje s ťažkosťami, je zmätené a ľahko zaspáva. Na druhý deň ráno má dieťa amnéziu na túto epizódu.
Počas nočnej mory je dieťa bdelé, dokáže sen viac či menej presne vyrozprávať a nasledujúce ráno si ho pamätá.
V akom veku sa objavujú nočné mory?
Nočné desy sa zvyčajne objavujú pred štvrtým rokom života a postihujú približne 40 % detí mladších ako 6 rokov. U detí mladších ako 2 roky sú nočné desy pravdepodobne oveľa častejšie, ale zostávajú nepovšimnuté, pretože mnohí rodičia a lekári považujú za úplne normálne, že dieťa na začiatku spánku náhle zakričí. Opakované nočné desy sú zriedkavejšie: vyskytujú sa približne u 1 – 3 % detí do 15 rokov. Nočné desy sú vo všeobecnosti častejšie u chlapcov.
Čo sa s tým dá robiť?
Nočné desy môžu byť spôsobené stresom, horúčkou, únavou alebo nepravidelným spánkom. Niekedy ich sprevádzajú ďalšie problémy, ako sú bolesti žalúdka, ťažkosti so zaspávaním, opakované nutkanie na toaletu alebo emočná hnačka.
Tieto poruchy sa obzvlášť dobre zmierňujú homeopatickou liečbou. Táto liečba sa predkladá vo forme granúl, ktoré sa zriedia v malej fľaštičke pre najmenších, alebo sa roztopia pod jazykom pred spaním pre starších. Homeopatické lieky sú bez rizika, kompatibilné s inými súčasnými liečebnými postupmi a nemajú žiadne známe vedľajšie účinky.
Okrem homeopatického roztoku by sa mali vytvoriť dobré podmienky, aby sa dieťa naučilo dobre spať.
- Zabezpečte, aby sa miestnosť vetrala 15 minút denne a aby sa v nej udržiavala teplota približne 18 °C.
- Dodržiavajte pravidelný čas spánku, aby sa nenarušil spánkový rytmus.
- Večer zjedzte ľahké jedlo a vyhnite sa sladkým jedlám.
- Po večeri ponúknite pokojnú činnosť bez obrazoviek
- Systematicky choďte na toaletu pred spaním
- Vytvorte pokojné prostredie, ktoré podporuje zaspávanie
- Opakujte rituál pred spaním rozprávaním rozprávky, objatím a uistite sa, že je plyšová hračka v posteli pripravená na dobrý spánok!
PRE ZAUJÍMAVOSŤ:
Šetrné homeopatické* lieky (vyrábané z prírodných zdrojov) na nočné mory a nočné desy:
SEDALIA sirup (od 1 roka): jedna odmerka ráno a jedna večer
+ COFFEA CRUDA 9CH: pokiaľ má dieťa radostné myšlienky a nemôže zaspať, 5 granúl pred spaním
GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15CH: pokiaľ nemôže dieťa spať kvôli úzkosti: 5 granúl pred spaním
STRAMONIUM 15CH: pokiaľ má nočné desy. 5 granúl pred spaním
*Homeopatické lieky sa vyrábajú z prírodných surovín rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu.
Sedalia je voľnopredajný homeopatický liek. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
Coffea cruda 9CH, Gelsemium sempervirens 15CH, Stramonium 15CH sú voľnopredajné monokomponentné homeopatické lieky (dostupné v lekárni) bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Lieky sú navrhnuté na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica. O spôsobe užívania a dávkovania sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Ak príznaky ochorenia trvajú dlhšie ako tri dni alebo sa zhoršujú, je nutné vyhľadať lekára.