Advertisement Advertisement

Ako riešiť oplechovanie strechy – kde všade je potrebné?

Thumbnail
Kategórie:

Oplechovanie predstavuje základný spôsob ochrany strešnej konštrukcie (plochej aj šikmej) proti prenikaniu vody/vlhkosti do jej vnútorných vrstiev. Používa sa na zakrytie spojov na styku špecifických konštrukcií (výplní otvorov, komína apod.). Na oplechovanie je potrebné myslieť najmä v prípade, že strechu riešite svojpomocne.

Pri výstavbe rodinného domčeka, ale aj pri výstavbe komerčnej budovy ľudia riešia hlavne to, z akého materiálu bude vnútorná konštrukcia a krytina. Len málokto si však uvedomí, že strešná krytina musí byť ukončená príslušným spôsobom, aby mohla správne plniť svoju funkciu. Toto ukončenie sa realizuje prostredníctvom oplechovania aplikovaného na potrebných miestach strechy. Či už sa teda rozhodnete pre plochú alebo šikmú strechu, je vhodné si vždy zistiť, kde všade by malo oplechovanie byť.

Oplechovanie strešnej konštrukcie

Oplechovanie je dôležitou súčasťou strechy, ktoré bráni zatekaniu v kritických miestach. K zatekaniu môže dochádzať z rôznych dôvodov a oplechovanie je primárnym nástrojom ochrany strechy, pretože sa štandardne umiestňuje tam, kde je riziko zatekania najvyššie. Bez tejto ochrany by mohlo dôjsť k poškodeniu vnútorných konštrukcií, omietok apod. A tiež k dlhodobému vlhnutiu stien, na ktorých sa potom často tvoria plesne.

Oplechovanie plochej strechy

Základným pravidlom oplechovania prvku strešnej konštrukcie je minimálny sklon 3°. Pri plochej streche sa tak oplechovanie najčastejšie uplatňuje na atike, na styku strešnej krytiny so zvislou konštrukciou u päty atiky a v okolí prvkov, ktoré vystupujú nad úroveň strechy (komín, výpusty, odvetrávanie a samozrejme strešné okná). Oplechovanie patrí medzi klampiarske výrobky a používa sa k nemu štandardne hliníkový alebo pozinkovaný plech špecifických parametrov.

Oplechovanie šikmej strechy

Vzhľadom ku konštrukčnému riešeniu šikmej strechy sa odporúča realizovať oplechovanie na viacerých miestach. Štandardne ide o miesta, kde sa stýka krytina s iným systémom. Základným typom tohto ochranného prvku je bočné oplechovanie strechy, ktoré pomáha chrániť ukončenú krytinu na štítovej strane alebo jej presah. Okrem bočného oplechovanie sa na šikmých strechách používa najmä lemovanie styčných plôch (úžľabie, hrebeňové a odkvapové lemovanie, komínové lemovanie apod.). Materiály využívané k oplechovaniu šikmej strechy sú prakticky totožné s tými pre ploché strechy, je však nutné rozlišovať požiadavky jednotlivých prvkov – viac namáhané prvky (napríklad štítové alebo hrebeňové oplechovanie) vyžadujú naozaj pevný a kvalitný materiál, ak majú svoju úlohu plniť odpovedajúcim spôsobom.

Bočné oplechovanie šikmej plechovej strechy

Bočné oplechovanie obvykle využíva prvok označovaný ako záveterná lišta. Ide o hojne aplikované špeciálne riešenie predovšetkým pre plechovú krytinu zabraňujúce tzv. podfúkavaniu. Tento jav je často dôvodom, prečo ľudia starostlivo zvažujú zadováženie plechovej strechy, ktorá v prípade nesprávnej ochrany môže spôsobovať pri bežnej prevádzke nadmerný hluk, ak vonku fúka vietor. Použitie záveternej lišty a kvalitného oplechovania tento efekt kompletne eliminuje.

Podobné články