Ako prežiť škôlku je užitočná príručka, v ktorej nájdete množstvo tipov, ako zvládnuť so svojimi deťmi toto náročné obdobie, ktoré je plné detskej fantázie, cit
Máme skvelý tip pre rodičov, ktorí majú malé deti – od dvoch do šesť rokov. Alebo ktorých čaká toto škôlkárske obdobie plné zmien.
Ako prežiť škôlku je užitočná príručka, v ktorej nájdete množstvo tipov, ako zvládnuť so svojimi deťmi toto náročné obdobie, ktoré je plné detskej fantázie, citových kotrmelcov a veľkých zmien. Možno sa občas objavia aj slzy, hnev, malé boľačky, ale určite vám toto detské obdobie utkvie navždy v pamäti.
Ako tvrdí autorka, tieto rozhodujúce roky tvoria základ všetkého, čo sa dieťa musí o živote naučiť. Päťročný drobec je ešte úplne otvorený a nepredpojatý, celkom ako nepopísaný list. Preto mu nikdy nepovedzte, že toto a tamto sa takto nerobí alebo že niečo vôbec nevyzerá pravdepodobné.
Deti v tomto veku sa pri svojich činnostiach ustavične stretávajú so životnými múdrosťami. Tak im umožnite tieto skúsenosti získať, vezmite ich za ruku a, ak vám to dovolia, vstúpte na palubu ich lode. To, čo sa deti v tom období učia, im poskytuje potrebnú výzbroj, aby sa v budúcnosti vyrovnali s porážkami a so stratami a jedného dňa preskúmali, či sú ich sny realistické.
Takže ak máte deti v tomto škôlkarskom veku alebo sa doň blížia, odporúčame novinku Hedvig Montgomeryovej Ako prežiť škôlku, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar. Dozviete sa, ako sa starať o vzťah so svojím dieťaťom, ako stanoviť hranice a ukázať dôsledky, prečo sa oplatí prehodnotiť niektoré vzorce správanie, ako dať dieťaťu slobodu a nebáť sa pri tom. A tiež vám autorka poradí, čo robiť, keď nastane kríza. Rozoberá tiež témy ako spánok a strava v škôlke, sociálne siete a digitálne médiá, striedavá starostlivosť, či súrodenecké hádky.
Hedvig Montgomeryová je skúsená autorka, psychologička a rodinná terapeutka. V slovenčine jej už vyšli knihy Čaro rodičovstva a Čas zázrakov.
Teraz je tu teda novinka Ako prežiť škôlku, ku ktorej čerpala poznatky v odborných článkoch, publikáciách, sledovala štúdie, zhovárala sa s odborníkmi. „Zvláštne postavenie pre mňa zaujíma dánsky psychológ a rodinný terapeut Jesper Juul so svojím tímom FamilyLab. Perspektívu v mnohých krajinách zmenila jeho osveta, aby dospelí k deťom pristupovali s úctou a rešpektovali ich potreby, takže dnes k nim pristupujeme s oveľa hlbším porozumením.
Prečítajte si úryvok z novinky Ako prežiť škôlku:
Vo veku od dvoch do šiestich rokov sa začína kryštalizovať, aká osobnosť z dieťaťa vyrastie. Napríklad zistíte, ako svoje dieťa najlepšie utešíte a či má rado spoločnosť, alebo nie. Možno objavíte, že prežíva bohatý repertoár citov, možno sa bude do všetkého vrhať s neskrotnou radosťou alebo bude k svetu pristupovať skôr opatrne. Vašou úlohou je odhaliť, kým dieťa je, čo potrebuje, a robiť mu sprievodcu na jeho ceste.
Emócie sa v predškolskom veku stávajú zložitejšími a deti ich dokážu omnoho jasnejšie vyjadriť. Mení sa tak aj vaša rodičovská rola. Ak ste zo začiatku poskytovali bezpečné náručie, upokojovali a hojdali, teraz musíte čoraz väčšmi zohľadňovať city dieťaťa a naučiť sa s nimi zaobchádzať. Počas týchto štyroch rokov zažíva dieťa rozmanité citové výbuchy. Tak ako mnohí iní rodičia, možno aj vy zistíte, že toto obdobie je zvlášť náročné. Stanete sa svedkom mnohých sĺz a neočakávaných roztržiek. Z malých detí, čo práve nadobudli rovnováhu, vyrastajú nadšení a vážni školáci. Vydávajú sa na cestu plnú významných a búrlivých vývinových krokov a vy musíte byť sprievodcami a pomocníkmi.
Zároveň by ste si mali vytvoriť vzájomne puto, silný emočný vzťah. Tento vzťah je alfou a omegou a mojím cieľom je všetkým rodičom neúnavne zdôrazňovať jeho význam.
Vzťah je prvou zo siedmich zložiek úspešnej výchovy. Predstavuje bezpečie a istotu, ktoré budú dieťa sprevádzať z detskej izby do škôlky, zo škôlky do školy a zo školy do dospelosti. Váš vzájomný vzťah vytvára podmienku na to, aby dieťa jedného dňa opustilo rodičovský dom ako samostatná a spokojná osoba a v novom spoločenstve nadväzovalo stabilné a uspokojivé vzťahy.
K tomu však vedie dlhá cesta.
Tento cenný vzťah pozostáva z troch krokov. Cieľ dosiahnete len vtedy, keď nevynecháte ani jeden…
Viac sa dozviete v novinke Ako prežiť škôlku.
Milan Buno, knižný publicista