Ako motivovať deti k čítaniu?

Thumbnail
Kategórie:

Prvý jarný mesiac – MAREC – sa spája nielen s príchodom prvých slnečných dní, či prvých kvietkov, ale aj s čítaním kníh.

Prečo je práve MAREC mesiac knihy? Je to tak už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí.

Prečo by malo byť čítanie bežná vec aj u Vás doma?

ČÍTANIE KNÍH MÁ PRE VAŠE DETI MNOŽSTVO BENEFITOV. Deti, ktoré čítajú knihy, majú lepšiu pamäť a ľahšie sa učia. Knižky rozvíjajú detskú inteligenciu, rozvíjajú ich myslenie, kreativitu, fantáziu, zlepšujú pozornosť. Malým školákom veľmi pomáha čítať si aj kvôli gramatike, písaniu diktátov, či slovnej zásobe. Nielen v náučných knižkách sa deti dozvedia množstvo zaujímavých informácií, o ktorých môžete doma diskutovať, a práve preto knihy zlepšujú aj komunikačné schopnosti, aj zbližujú a upevňujú vzťahy medzi rodičmi a deťmi.

Ako motivovať deti k čítaniu?

V prvom rade je dôležitý SPRÁVNY VÝBER KNIHY PODĽA VEKU AJ ZÁUJMU. Preferuje Vaše dieťa rozprávky, detektívky, fantazijné sci-fi či historické romány? Nezabudnite si všimnúť odporúčaný vek pre čitateľa.

ZÁUJEM, PODPORA A MOTIVÁCIA ZO STRANY RODIČA je druhý kľúčový bod, ak chcete aby Vaše deti čítali knižky. Pýtajte sa svojich detí, čo čítajú, o čom to je, ako sa im to páči. Spravte si doma čitateľský klub, zbierajte pečiatky za každú prečítanú knihu, choďte spolu do kníhkupectva či do knižnice, spravte si rodinné diskusie o knihách, upečte si k tomu koláč, spravte si čaj, berte čítanie ako rodinnú spoločnú aktivitu, vytvorte si doma vlastnú knižnicu.

ZAČNITE UŽ OD SKORÉHO DETSTVA. Vzťah ku knihám a k čítaniu by si mali deti pestovať od malička. Aj preto je veľmi dôležité čítanie deťom na dobrú noc, keď ešte samé nevedia čítať. Pre začínajúcich čitateľov je obrovská podpora, ak si rodičia čítajú s nimi, a pomáhajú im. A tak celý proces nie je len o čítaní, ale aj o spoločne strávenom čase so svojim rodičom.

Neskôr pridáme naše overené tipy na knižky, ktoré by Vaše deti mohli zaujať! 🙂

Odporúčané knihy pre deti vydavateľstva Advent-Orion

Psik Haryk a huby

Na svojich poznávacích cestách sa psík Haryk stretne so zaujímavými hubami. Spolu s kamarátkou myškou Hryzalkou zistia aj to, či môžu jesť veveričky jedovaté huby a či sa v lese naozaj našli zablúdené kuriatka. Spoznajú, že v núdzi si kamaráti pomáhajú, ale tiež, že aj pri pomáhaní sa musia spýtať, či to robia správne.

Krásne ilustrácie k jednotlivým príbehom naučia Haryka a Hryzalku rozpoznať najznámejšie huby a my spolu s nimi zistíme, ktoré z nich si môžeme nazbierať a zjesť. Atlas húb v druhej časti nám ponúkne podrobnejšie charakteristiky a fotky húb z našej prírody.

Autor textu a odborník na huby Radomír Socha a ilustrátorka Zdeňka Študlarová vytvorili ďalšiu výnimočnú knihu.

184 strán, viaz. 16,5 x 18,5 cm

Filipove cestovateľské dobrodružstvá

Deti predškolského a raného školského veku prežijú spoločne s Filipom a jeho kamarátmi ďalšie zaujímavé dobrodružstvá. Tentokrát budú veľa cestovať, spoznávať nové krajiny a susedné štáty Slovenska. Spoznajú ich zaujímavosti, národné jedlá aj zvyky. V každom príbehu sa navyše naučia niečo nové, napr. ospravedlniť sa či pomôcť kamarátovi, urobiť dobrý skutok, dokonca aj slušne sa správať v divadle.

Autorka textu Daniela Fischer a ilustrátorka Martina Blaščáková.

200 strán, 16 x 18 cm, viaz.

Gigi a Lulu

Kniha pre deti. Dobrodružné príbehy z Indiánskeho prostredia. Hlavnými hrdinami sú deti Gigi a Lulu. V knihe sú príbehy o odvahe, priateľstve, dôvere, skúške a tiež aj o ochrane prírody. Veď aj ten najmenší mravček má v prírode svoj význam a svoju dôležitú úlohu. Vhodné pre deti 6 – 12 rokov.

Autorka textu Daniela Fischer a ilustrátor Michal Fischer

80 strán, 19,7 x 21,5 cm, viaz.

 

Odporúčané detské tituly na Portáli Slovakia

Do pohádky se zvířátky

Knížka pohádek odpovídá pravidlům genetické metody výuky čtení. Pohádky jsou psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od pohádek složených pouze z jednoduchých jednoslabičných slov přes pohádky ze slov dvouslabičných až po pohádky s trojslabičnými a čtyřslabičnými slovy, které jsou již čtenářsky náročnější. Pohádky jsou přiměřeně krátké, aby je děti stihly bez problémů samy přečíst při hodině nebo za domácí úkol. Hlavními hrdiny příběhů jsou zvířata, podtitulem každé pohádky je přísloví, takže pohádka přinese dětem i poučení.

Dovádivé básničky pro kluky a holčičky

Knížka jednoduchých básniček s hříčkou je určena pro dovádění ve dvojicích – buď dospělý + dítě, nebo dítě + dítě. Další jsou určeny pro dětské skupiny. Básničky jsou zaměřeny na rozvoj prosociálního chování dítěte, rozvoj řeči, pohybových dovedností a vytvoření vztahu, ať už s blízkou dospělou osobou, nebo s vrstevníky. Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou spolupráci. Vytvoření blízkého vztahu s mámou a tátou je pro dítě velmi významné. Neméně důležité je však i jeho setkání s vrstevníky. Básničky mohou pomoci dospělým i dětem, aby se při dovádění vzájemně „potkávali“ a společně se smáli.

Pohádkový svět – První čtení, to nic není

Pohádky jsou určeny dětem, které se učí číst, naučily se písmena a chtějí číst jednoduché texty. Zároveň texty odpovídají požadavkům výuky čtení tzv. genetickou metodou, kdy děti čtou a píšou pouze velká tiskací písmena, neslabikují, ale pouze hláskují. Pohádky jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od textů složených jen z jednoslabičných slov až po pohádky se čtyřslabičnými slovy. Příběhy jsou přiměřeně krátké a stylisticky jednoduché, aby děti pochopily pointu. Ve škole je možné pohádky také použít v rámci mezipředmětových vztahů, například v kresbě při výtvarné výchově. V neposlední řadě mohou pohádky pomoci řešit emočně volní vlastnosti a vztahy i předkládat dětem vzory chování.

PRI VŠETKÝCH OBJEDNÁVKACH NEZABUDNITE UVIESŤ KÓD: KAMSDETMI
PRVNÍ ČTENÍ, TO NIC NENÍ | Portál slovakia (portalslovakia.sk)

Poznáte tieto krásne detské knižky?

Vydavateľstvo Grada pozná väčšina ako vydavateľstvo odborných kníh. Pod značkou Bambook však vydáva aj detské knižky. Malých čitateľov teší najmä séria zvaná „Čítanie pre prváčikov“, ale aj dobrodružná séria o malých detektívoch či zábavné príhody kúzelnej triedy, kde deti rastú spolu s knižkou. Čítanie pre prváčikov prináša detičkám malé, bohato ilustrované knižky s krátkymi kapitolami. Príbehy zvládnu hravo prečítať za drobnej pomoci svojich rodičov. V knižnej sérii o kúzelnej triede od Zuzany Pospíšilovej sú deti už piatakmi a spolu s ich pani učiteľkou vílou Jazmínou Bielou zažijú opäť veľa dobrodružstiev.

Malá Ema

Lúskať prvú knižku môže byť niekedy poriadny oriešok, no Malá Ema vás vezme za príbehmi, ktoré budete chcieť sami dočítať.

Lapajko a Šibalka

Vitajte v lese, kde bývajú dvaja nezbední škriatkovia. Lapajko je nezbedník, ktorého bavia vyvádzať všelijaké lapajstvá a Šibalka si zas s radosťou vychutnáva každé poriadne šibalstvo.

Kúzelná trieda – ďalší rok s vílou Jazmínou

Deti z kúzelnej triedy sú už piataci a opäť so svojimi spolužiakmi zažijú jedno nezabudnuteľné dobrodružstvo. Vyrazia s pánom učiteľom na výlet, ktorý rozhodne nebude obyčajný, pretože s nimi pôjde aj ich obľúbená víla Jazmína. Strávia tri dni v opustenej chalupe a vyskúšajú účinky kúzelného bazového sirupu, vďaka ktorému zachránia psí život.

 

Vydavateľstvo Verbarium odporúča sériu kníh Škola magických zvierat – Pátrame!

Je ideálnym čítaním pre začínajúcich samostatných čitateľov 6+. V knihách nájdu vzrušujúci príbeh, veselé obrázky a hádanky. Veľké písmená a farebne odlíšené slabiky pri náročnejších slovách uľahčia čítanie textu a urobia z čítania zábavu. Jednoducho – magické!

V Škole magických zvierat sa neustále niečo deje! Ľadový medveď Murphy pátra spolu s magickými zvieratami a vyrieši každý prípad. Ľadový medveď Murphy vyšetruje svoj prvý prípad. Ida nájde pod schránkou dotrhaný list, ktorý sa dá prečítať len sčasti. Akoby išlo o zvláštny odkaz a Ida vôbec netuší, kto je jeho odosielateľom. Murphy a jeho priatelia sa dajú do pátrania. Je za tým niekto zo Školy magických zvierat? Ľadový medveď objaví prekvapivú stopu…

Ideálne čítanie pre začiatočníkov: vzrušujúci príbeh, veľké písmená, veselé obrázky a hádanky – jednoducho, magické! Záhadu s listom vo výbornom preklade Zuzany Dodokovej si teraz môžete objednať so zľavou 25%.

foto

 

Podobné články