AFTY TRÁPIA DOSPELÝCH, ALE AJ DETI

Thumbnail
Kategórie:

Malé pľuzgiere v dutine ústnej sú strašiakom nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Príčina ich vzniku nie je úplne známa a aj napriek tomu, že nie sú infekčné, dokážu poriadne potrápiť. Ak vás alebo vašu ratolesť navštívi spomínané ochorenie, myslite na to, že je dôležité je včas a správne zasiahnuť.

Vyskytujú sa častejšie u žien, ale príčina ich vzniku je nejasná

Afty, odborne nazývané aj aftózna stomatitída, sú malé bolestivé vredy bielej až svetložltej farby s červeným okrajom. Vyskytovať sa môžu kdekoľvek v ústnej dutine. „Prvé príznaky vznikajú na vnútornej strane úst alebo jazyka a sú výrazne bolestivé,“ ozrejmuje MUDr. Regina Paulínyová. Aj napriek tomu, že ide o neinfekčné zápalové ochorenie, zvyčajne býva veľmi nepríjemné a k bolesti dochádza vždy pri pohybe úst.

Štatistiky poukazujú na to, že afty trápia až 1/3 ľudskej populácie, pričom toto ochorenie častejšie postihuje skôr ženské pohlavie. Hlavná príčina vzniku áft nie je úplne známa, ale ich výskyt v ústnej dutine môže ovplyvniť viacero faktorov. U niektorých ľudí súvisí vznik áft s oslabenou imunitou, stresovým vypätím, genetikou, ale aj s nesprávnou životosprávou, neumytými potravinami či s nedostatkom spánku. Objaviť sa môžu aj v dôsledku hormonálnej nerovnováhy u žien, ale aj z dôvodu mechanického poškodenie ústnej dutiny či nedostatočnej dentálnej hygieny. Na vine môžu byť aj iritujúce potraviny, napríklad citrusové plody, paradajky, niektoré druhy byliniek, ale aj tvrdé potraviny, medzi ktoré patria orechy, čipsy, hrianky či tvrdšie ovocie a zelenina.

Výnimkou nie sú ani najmenší

Malé, bolestivé vriedky v ústach často trápia aj drobcov. Ich vznik v ústnej dutine dieťaťa je často spojený so zníženou imunitou, ale aj s chrípkou či nachladnutím. U detí je to tzv. „choroba špinavých rúk“ a preto je dôležité dbať aj na správnu hygienu. Keďže deti majú tendenciu strkať si do úst všetko, čo sa im dostane do rúk a v dôsledku zavedenia infekcie sa môžu v ústnej dutine vyskytnúť nepríjemné pľuzgieriky.

Niektoré deti trpia zlozvykom a pri stresových situáciách si nevedome hryzú vnútornú stranu líc, čím si na sliznici môžu spôsobiť menšie ranky, ktoré sa následne zapália a bolestivé afty sú na svete.

Správna liečba je dôležitá

Hojenie áft trvá zvyčajne aspoň týždeň, ale dĺžka liečby sa môže meniť v závislosti od konkrétneho pacienta. „Čas hojenia je individuálny a závisí od zdravotného stavu postihnutého pacienta,  prítomnosti pridružených ochorení ako zažívacích ťažkostí, ochorení imunitného aparátu, ale napríklad aj od starostlivosti a hygieny ústnej dutiny a zubov,“ uvádza MUDr. Regina Paulínyová.

Počas obdobia liečby môže prítomnosť áft v dutine ústnej znemožňovať aj konzumáciu jedál a nápojov. „Vhodná je komplexná liečba vitamínmi skupiny B, C, D a zinok. Na lokálne použitie sú vhodné prípravky zabraňujúce kontaktu so slinami a potravou, ktoré zmierňujú bolesť a podporujú hojenie. Ideálne je preto použitie filmogelu – tekutého krytia, na miesta postihnutia tri až štyrikrát denne,“ vysvetľuje MUDr. Paulínyová.

Záchrana v podobe tekutého krytia

Technológia tekutého krytia Filmogel®  sa vďaka flexibilite prispôsobí rozličným povrchom na pokožke a na problematickom, ale aj ťažšie dostupnom mieste vytvorí potrebnú ochrannú vrstvu. Tenká vrstva filmu predstavuje bariéru, ktorá je priedušná, ale zároveň odolná proti vonkajším vplyvom. Technológia tekutého krytia obsahuje aktívne látky, ktoré pomáhajú upokojiť podráždené miesto a taktiež izolujú nervové zakončenia, v dôsledku čoho dochádza k zmierneniu bolesti.

Pri liečbe bolestivých áft u dospelých môže byť záchranou aj zdravotnícka pomôcka URGO Filmogel® Afty vyvinutá technológiou Filmogel®. Po rýchlom a jednoduchom nanesení sa na afte vytvorí tenký a pružný film, ktorý dokáže chrániť postihnuté miesto v ústnej dutine pred rozličnými dráždivými vplyvmi až po dobu 4 hodín. Ochranná bariéra v podobe transparentného filmu bráni styku s potravinami, nápojmi či PH v ústnej dutine, ktoré môžu dráždiť ranu, taktiež podporuje hojenie a uľavuje od vzniknutej bolesti.

Malým pacientom môže  v boji s drobnými pľuzgierikmi v ústach pomôcť URGO Gél na afty Junior, prírodný produkt zmierňuje bolesť, prispieva k hojeniu, znižuje riziko ďalšieho zápalu, neobsahuje alkohol ani cukor a je vhodný pre detičky od 3 rokov.

Podobné články