5 + 1 spestrení zimného výletu

Thumbnail
Kategórie:

Pobyt v prírode sa stal novým hitom napriek chladu, blatu či snehu. Ako si spestriť chvíle počas výletu, aby sa zabavili aj deti?

V súčasnej zvláštnej covidovej dobe je príroda jedným z mála miest, ktoré nám, zatiaľ, poskytuje vytúženú slobodu. Najmä pre rodičov pracujúcich na home office je to i únik z každodenného stereotypu. Ako však do lesa nalákať i potomkov? Ako zabezpečiť, aby deti počas výletu nefrflali?
Tu je zopár tipov od nás, ktoré môžete využiť i v zime.

1. Veselo s kameňmi

Možno sa vám už stalo, že ste na nejakom peknom mieste našli krásny pomaľovaný kamienok, ktorý mal zozadu odkaz na facebookovú stránku Veselé kamene. Ak taký kamienok nájdete, môžete ho premiestniť na iné miesto – ideálne potom, čo sa s ním odfotíte a na stránke zverejníte, že ste kamienok našli. Vaša správa poteší aj autora pomaľovaného kameňa.
Ak sa vám tento nápad páči, môžete s deťmi kamene nielen hľadať, ale nejaké aj pomaľovať a poukrývať.

1_kamene

  1. Hľadaj poklad!

Nielen deti, ale aj vy môžete zažiť vzrušujúce dobrodružstvo pri hľadaní pokladu – kešky. Využite zimné mesiace a vyskúšajte pri potulkách prírodou či mestom kúzlo geocachingu. Nainštalujte appku, nájdite najbližšie ciele a už len pátrajte.
Kešky majú rôznu obťažnosť, ak sa vám nedarí, býva pri nich i nápoveda k úkrytu. Po nájdení sa môžete zapísať do zošitka, ktorý býva súčasťou krabičky či schránky. Môžete aj zanechať darček pre ďalších hľadačov, a zobrať si drobnosť, ktorá tam čaká na vás.

Buckden 4

  1. Dole kopcom rýchlejšie

Poprašok snehu a niekde i súvislá snehová pokrývka umožňuje pridať trocha adrenalínu do zimnej turistiky. Skúsenejší vytiahnu skialpové lyže, či bežky – vám však pre trocha zábavy bude stačiť i menej. Na výlet nezabudnite zobrať so sebou sánkovací lopár alebo hoc i hrubšiu igelitku. A cestu z kopca môžete absolvovať oveľa rýchlejšie i zábavnejšie. Vyskúšané – stačí i malá snehová vrstva na to, aby ste sa v lese vedeli spúšťať po napadaných listoch, či turistickom chodníku.

3_pexels-pixabay-70448

  1. Bystrozraký

Na kopec ste sa už vydriapali? A čo teraz? Kým si oddýchnete, dajte deťom do ruky ďalekohľad – postačí i detský, ktorý kúpite v športovom obchode.
Priblížte si vzdialené objekty, pozorujte lesné živočíchy alebo skúste nájsť najbližšie mesto, či dedinku.

4_pexels-public-domain-pictures-87769

  1. Zahrejte sa!

Určite vo vašej zimnej výbave nechýba termoska s čajom. Niektorí turistickí fajnšmekri si ale nosia aj malý prenosný varič, na ktorom si uvaria kávu či čaj, alebo dokonca sáčkovú polievku. Zahreje, a je to aj netradičný zážitok!
Ak varič nemáte, môžete skúsiť aj opekanie na ohni či upečenie si hada nad ohňom. Nebojte, nebude živý – stačí vám len 300-400 gramov polohrubej múky, voda, soľ a prípadne nejaké korenie či bylinky. Cesto doma nachystáte, a vonku ho už len namotáte na ražeň na opekanie, a luxusný teplý chlebík je na svete.

5_pexels-taryn-elliott-5737944

5 + 1 Rodičovská výzva

Deti sú zabraté do niektorej z aktivít? Výborne! Nastal váš čas. Potichu sa vytraťte alebo len trochu spomaľte a zostaňte pozadu – a počúvajte ticho.
Zhlboka dýchajte, kochajte sa výhľadom, počúvajte šumenie vetra. Deti sa bez vás na chvíľu isto zaobídu, a užijú si kúzlo samostatnosti v „divočine“.

6_pexels-tim-gouw-700535

A ako zabávate vaše deti vy? Dajte nám vedieť, napíšte nám alebo vložte fotku do komentárov k článku, inšpirácie nikdy nie je dosť!

Obsah:
https://www.zalesactvo.eu/jedlo-a-voda/hady-na-ohni

Fotografie:
Facebook Veselé kamene
https://www.pexels.com

Podobné články