5 + 1 jesenných aktivít na doma

Thumbnail
Kategórie:

Počas jesennej prechádzky nazbierajte farebné listy a iný prírodný materiál. Ideme tvoriť!

Využite jesenné počasie na výlety a vychádzky, ale nezabudnite ani na skoré večery a upršané obdobie. Príroda sa pomaly upokojuje a chystá na zimu, aj my teda vyberáme pre vás pokojnejšie aktivity na doma.

1. Listové vitráže

Posledné pestrofarebné listy sú nádherné na pohľad. Aby sme si ich krásu dlhšie uchovali, môžete si spolu s deťmi spraviť vitráže. Stačí, že cez ne na chvíľu zasvieti slnko, a prinesú vám veľa radosti a možností pozorovať meniace sa farby.
Pripravte si kartón, výkres alebo postačia aj dve vrstvy obyčajného papiera, nožnice, papierovú lepiacu pásku a farebné listy zo stromov.
Predkreslite a vystrihnite požadovaný tvar. Môžu to byť len geometrické tvary alebo aj obľúbené rozprávkové postavy, planéty či zvieratá. Vystrihovanie uľahčí preloženie papiera na polovicu.
Teraz už len nalepujte zozadu postupne listy, podľa farebnosti, akú chcete dosiahnuť.
Hotové dielo môžete zaťažiť a vylisovať, a potom upevniť napríklad na okno.

2. Viac svetla!

Nedostatok slnečných lúčov môže vplývať na ľudí depresívne. Svoje o tom vedia aj severské národy, ktoré si domovy radi rozžiaria mihotavým svetlom sviečok.
Ak vám ešte zostali farebné listy a nájdete aj fľaštičky od zaváranín a tekuté biele lepidlo, môžete si vytvoriť vlastné originálne svietniky.

3. Vtáka poznáš po perí – stromy po listoch

Ak sa vám podarí nájsť nejaký výnimočne krásny a zachovalý exemplár listu, neváhajte si ho zachovať aj na dlhšie. Podložte ho pod papier a prejdite po liste voskovkou, alebo spravte plastelínový otlačok. Nezabudnite si aj zistiť, z akého stromu list pochádza. Ak ho nepoznáte, nahliadnite do atlasu stromov alebo použite niektorú z aplikácií na rozoznávanie rastlín, stromov (napr. PlantNet, PlantSnap).

4. Zima prichádza

Ani sa nenazdáme, a budú tu prvé mrazy. Myslite aj na malých kamarátov z prírodnej ríše! Spravte si s deťmi kŕmidlo pre vtáčiky. Postačí vydlabaná šupa z pomaranča, škrupina kokosového orecha a kúsok povrázku. Do zavesenej prírodnej misky nasypte semiačka.
Ak chcete vyskúšať niečo netradičné, nájdite si peknú šišku alebo hoci aj rolku z toaletného papiera. Dokúpte arašidové maslo (pozor, musí byť neochutené bez cukru a soli, aby vtáčiky nesmädilo!) a potrite ním povrch. Potom už stačí iba vyváľať v miske so semienkami,  a máte dekoratívnu a veľmi chutnú ozdobu balkóna či záhrady.
Ak nie ste zruční, postačí aj zakúpené kŕmidlo. Dajte však pozor, čo doňho sypete. Vtáci sa potešia olejnatým semenám – slnečnici, konopným či ľanovým semienkam alebo aj orechom. Obľúbené sú aj jabĺčka, ktoré pomôžu aj s doplnením tekutín. Nezabúdajte na pravidelnosť, vtáčiky si na dokrmovanie zvyknú a tento zdroj potravy by im chýbal.
A keď sa za vaším oknom vďaka kŕmidlu spustí čulý ruch, využite príležitosť na pozorovanie a spoznávanie vtákov. Skúste si s deťmi zaznamenať, koľko vtáčích druhov vás navštívilo.

5. Jablkové veže

Prebytky jabĺk nemusia putovať iba do koláčov! Môžete ich využiť aj na zaujímavú aktivitu. Nachystajte si kúsky jabĺk a špajle. S deťmi si precvičíte nielen technické zručnosti, ale aj zopakujete geometriu či vedomosti z fyziky, keď budete hľadať správne ťažisko, aby vaša veža naozaj stála.
Použité jabĺčka potom pokojne využite ešte pri dokrmovaní vtáčikov vo vašom kŕmidle.

foto_9

5 + 1 Jesenná rodičovská výzva – venujte sa koníčkom

O zábavu ratolestí ste sa už postarali, nezabúdajte však ani na seba. Pokojnú chvíľku využite aj vy na svoje záľuby.
Zabaľte sa do deky, nachystajte si hrnček horúceho nápoja a dobrú knihu, a nedajte sa pri čítaní rušiť.
Alebo si zoberte farbičky z detskej izby a vymaľujte si nejakú antistresovú omaľovánku.
Patríte medzi tvorivé duše? Na prechádzke nazbierajte prírodniny, a vytvorte krásny jesenný veniec. Potešíte seba, i svoju rodinu – lebo veď spokojný rodič, spokojné dieťa!

foto_10

Napíšte nám, ako sa vaše jesenné tvorenie podarilo.

Obsah:

http://vytvormesi.sk/napady/voskovkovanie-listov/

http://vytvormesi.sk/napady/odtlacky-do-plasteliny/

https://ucimesevenku.cz/atelier/

http://www.sopsr.sk/web/?cl=20415

http://huradozahrady.com/vtactvo-v-nasich-zahradach/

Fotografie:
www.pinterest.com
https://ucimesevenku.cz/
http://vytvormesi.sk

Podobné články