5 + 1 aktivít, ktoré musíte na jeseň stihnúť vonku

Thumbnail
Kategórie:

Ranné hmly prevaľujúce sa nad obzorom a vytrvalý dážď oznamujú začínajúcu jeseň. To však neznamená, že musíte zdupkať domov.

Využite každú chvíľku vhodného počasia a vydajte sa s deťmi von. Ukážeme vám, čo všetko môžete v jesenných mesiacoch podniknúť. Nebojte sa, nebude to len o obvyklom púšťaní šarkanov a zbieraní gaštanov či šípok. Vyskúšajte s nami aj niečo menej tradičné!

1. Spievanie v daždi

Zase vonku prší? Výborne! Pozbierajte staré hrnce, rôzne plastové nádoby, poháre či misky, postavte ich hore dnom, a koncertujte spolu s dažďovými kvapkami. Počúvajte s deťmi rozmanitosť tónov, skúste nádoby rozostavať od najvyššieho zvuku po najhlbší, zaspievajte si spolu nejakú pieseň o daždi.

2. Bludisko

Blúdiť nemusíte iba v kukurici, využite jesennú nádielku listov, a vytvorte si s deťmi svoje vlastné bludisko. Môžete vyskúšať bludisko s viacerými rozvetvujúcimi sa cestičkami či slepými uličkami, alebo labyrint, ktorý vás dovedie jednou cestou až do svojho stredu.

jesen_aktivita_2

3. Prší, prší

Zahrajte sa na hydrometeorologický ústav, a skúste si vytvoriť svoj vlastný model na sledovanie zrážok. Zo sklenenej alebo plastovej fľaše si vyrobte zrážkomer, umiestnite ho na otvorené priestranstvo, a po daždi s deťmi už len odčítajte koľko centimetrov napršalo. Ak ich to veľmi baví, môžete si spraviť aj graf a zapisovať zrážky počas celého mesiaca.

jesen_aktivita_3

4. Lesný televízor

Neviete deti odtrhnúť od obrazovky? Využite to, iba zmeňte program, ktorý pozerajú! Môžu sa sami stať režisérmi a kameramanmi lesnej televízie alebo si spraviť vlastný tablet. Miesto počítačových hier a rozprávok nahliadnite do tajomstva stromov, rastlín a živočíchov okolo vás. Vystrihnite si okienko z kartónu alebo spravte rámik z konárov. Koľko kvietkov sa zmestí na vašu obrazovku veľkosti jedného štvorcového centimetra? Ako vyzerá strom, keď sa naňho pozeráte z nezvyčajného uhla? Lezie na vašom monitore aj nejaký chrobáčik?
Ak už vás pozorovanie unaví, angažujte hercov, a zahrajte pre divákov aj nejaký zaujímavý seriál.

jesen_aktivita_4

5. Lietajúci had

To ste určite doteraz netušili, že hady vedia aj lietať, však? Jedného si s nami môžete vyrobiť. Nazbierajte farebné listy na prechádzka, nastrihnite papierový tanier do špirály, a už len nalepujte listy. Hadovi môžete dokresliť aj tvár, zavesiť ho na šnúrku a nechať ho poletovať vo vetre. Pozor však aby nezmokol, nech vám radosť z neho vydrží čo najviac.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5 + 1 Rodičovská výzva

Tá posledná aktivita bude pre vás, rodičia – urobte spolu s deťmi niečo, čo ste už dávno nespravili, vráťte sa do svojho detstva! Zahrabte sa v lese do veľkej kopy listov. Prejdite cez priekopu po spadnutom strome. Stavajte si s deťmi bunker. Skočte do kaluže vody. Alebo vylezte na strom.

Užívajte jeseň plnými dúškami tu a teraz.

jesen_aktivita_6

A dajte nám vedieť, ako sa vám naše jesenné aktivity páčili!

Obsah:

http://vytvormesi.sk/napady/

https://stromzivota.sk/

https://ucimesevenku.cz/skola-doma/

Fotografie:
pinterest.com

Podobné články