Je skvelé ako sa každým rokom rozširuje ponuka letných jazykových táborov pre deti na Slovensku.
Rodičia hľadajú pre deti letný oddych a istý reset od predškolskej a školskej rutiny. Rastie záujem rodičov ponúknuť deťom letnú zábavu a vzdelávanie zároveň. Ak sa deti už učia cudzí jazyk, leto je ideálny čas aktívne jazyk používať, teda „aktivovať„ naučené v praxi. Leto však môže byť aj skvelý Štart s cudzím jazykom začať a dieťaťu poskytnúť skvelý táborový zážitok, ktorý ho bude motivovať v angličtine pokračovať.
Letný jazykový tábor môže byť skvelou inšpiráciou pre dieťa sa začať učiť cudzí jazyk po letnej pozitívnej skúsenosti. Môže byť super predprípravou pred vycestovaním do zahraničia alebo nadstavbou, doplnkom k výuke jazyka počas školského roka.
Nech je Váš cieľ pre jazykový tábor už akýkoľvek, tu je par rád na čo sa zamerať pri výbere letného jazykového, anglického, tábora na Slovensku.
Koľko času sa venuje výuke jazyka, angličtine, denne na tábore?
Dnes jazykovým, anglickým, táborom nazýva aj tábor, ktorý ponúka 2x denne 30 minút jazyka, angličtiny. 60 minút denne je pramalo na to, aby malo dieťa dosť možností v skupine komunikovať, rozvinulo svoje aktuálne vedomosti a získalo individuálny prístup. Mnohé tábory ponúkajú 3 hodiny angličtiny doobeda. Toto je už o niečo lepší model, vhodný skôr pre pokročilých a staršie deti od 10 rokov, kde je pozornosť na učenie vyššia ako u menších detí. Podľa našich skúseností je koncentrácia malých detí od 4-6 rokov v priemere 15- 30 minút. Takže pri 3 hodinách plánovanej výuky máte aktívny čas na výučbu skupiny zhruba 1.5 – 2 hodiny.
Moja rada #1 – ak sa rozhodnete pre jazykový, anglický, tábor hľadajte angličtinu po celý deň tábora. To je optimálny čas na to, aby sa dieťa preklopilo zo slovenčiny do angličtiny. Zvyklo si spontánne na fungovanie v anglicky hovoriacom prostredí, začalo vnímať a nasávať jazyk a postupne reagovať pasívne a neskôr aj aktívne v angličtine.
Safaricamp, ktorý organizujem už 6 rokov, máme 40 hodín angličtiny týždenne, teda celých 8 hodín denne, od momentu deti prídu na SAFARI sa hovorí výlučne anglicky.
Ako sa jazyk, angličtine vyučuje na jazykovom tábore?
Nielen kvantita teda koľko hodín jazyka, angličtiny, ale aj spôsob, akým sa jazyk, angličtina, vyučuje na tábore je pre rodiča a konečný efekt dôležité. Sú to jazykové lekcie, kde sa deti učia opakovať slovíčka bez kontextu? Alebo je cudzí jazyk, angličtina, hlavným komunikačným jazykom tábora a deti sú tak ponorené v jazyku, angličtine neustále?
Moja rada#2 – hľadajte tábory, kde sa používa metóda full, language, English, Immersion. Deti tak nasávajú angličtinu neustále pri obede, pri obliekaní, pri športovaní, pri hraní, pri všetkých aktivitách dňa.
Aká je skúsenosť organizátora jazykového, anglického, tábora ?
Pripraviť kvalitný vzdelávací a zábavný program pre jazykový, anglický, letný tábor, ktorý prinesie deťom radosť ako aj vzdelávací efekt, vyžaduje niekoľkoročnú skúsenosť v oblasti jazykovej výuky, kvalifikovaný personál ako aj moderné pedagogické formy vzdelávania detí. Cena tábora môže tiež napovedať o kvalite. Nie všetko drahé je kvalitné. Treba si však uvedomiť, že kvalifikovaní lektori nie sú lacní a predstavujú podstatný náklad pri tvorbe ceny jazykového, anglického, tábora.
Moja rada#3 – vyberajte si organizátorov jazykových táborov s viacročnou skúsenosťou, ideálne ak vyučujú angličtinu aj počas roka a teda je to ich hlavná činnosť. Prehliadnite si pozorne info na webe ako aj sociálnych mediach, hľadajte referencie, komentáre od rodičov. Prehliadnite si posty z minulého ročníka tábora, získate tak lepšiu predstavu, čo očakávať aj toto leto. Safaricamp, anglický letný tábor, organizujeme pre deti veku 4-12 rokov už viac ako 6 rokov, neustále inovujeme a vylepšujeme program ako aj výuku, a preto je naše hodnotenie stabilne vysoké.
Moja Inšpirácia na záver – Nový rodičovský hybrid prístup – angličtina online pre deti
Viem, si predstaviť, že po tomto online šk. roku mnohí už o online vzdelávaní nechcú viac počuť. Veľa žiakov a rodičov s online vzdelávaním nemajú najlepšiu skúsenosť.
Faktom však je, že online vzdelávanie zostane súčasťou života nás všetkých, vrátane našich detí. Ak sa online vzdelávanie správne realizuje dosahuje dobré výsledky v napredovaní u detí aj dospelých hlavne pri získavaní vedomostí ako aj zručností, samozrejme, už menej v oblasti sociálnych a soft zručností, preto budúcnosť vzdelávania bude hybrid – kombinácia online a osobného prístupu. Ako rodičia denne riešime dilemu udržania správnej rovnováhy medzi časom detí strávenom online a offline režime – už tomu inak nebude a ani v lete.
Ak plánujete, ako ja svojim deťom aktívne leto plné pohybu na čerstvom vzduchu a hlavne s kamarátmi, s čo najviac interakciami, aby si rozvíjali svoje sociálne zručnosti, môžete im do programu vložiť kvalitnú online angličtinu pre deti. Ponúknite deťom zmysluplný online vzdelávací čas, ktorý by možno strávili online aj tak avšak s iným, možno nie ideálnym obsahom. Anglický tábore pre deti veku 7-12 Safari Online môže byť dobrý príklad hybrid vzdelávacieho a rodičovského prístupu pre vaše deti toto leto.
Čo poviete ?
Luba Fabryova, zakladatelka www.safaricamp.sk
Zakladateľka inovatívnych anglických vzdelávacích programov pre deti veku 4-12 rokov