2 nové detektívne príbehy pre mladých

Thumbnail
Kategórie:

3. a 4.diel série Detektívna kancelária č.2

V slovenčine vychádzajú ďalšie dve časti série Detektívna kancelária č.2, ktoré si vychutnajú všetci milovníci zamotaných príbehov. Ich autor Jorn Lier Horst je oceňovaný a mimoriadne obľúbený autor severských detektívok. Podobne ako Jo Nesbo začal písať aj pre deti a vyplatilo sa.

Horstove príbehy si radi prečítajú mladí čitatelia, ale aj dospelí. Pripravil niekoľko úloh, ktoré veru potrápia všetkých. Knižky sú krásne a bohato ilustrované.
Okrem klasických obrázkov v nich nájdete aj mapu mesta Riečany, podobizne jednotlivých postáv,  a výtvarne sú spracované aj rôzne pomôcky a zoznamy, ktoré majú slúžiť amatérskym detektívom k vyriešeniu závažného problému.

Detektívnu kanceláriu č.2 teda tvorí dvojica Oliver a Tiril.
Tiril je inteligentné, odvážne a akčné dievča, ktoré sa nebojí žiadneho rizika. Nezaváha ani vo chvíli, keď má prenasledovať dospelého zločinca.
Oliver je zasa malý génius, ktorý miluje zložité hlavolamy a dobré jedlo 🙂
Do partie patrí ešte pes Osmo.

Operácia Západ Slnka

Tiril s Oliverom sú svedkami toho, ako bezohľadný vodič takmer zrazí starú pani Norlandovú. Rozhodnú sa, že zistia, kto bol za volantom červeného auta − a to ešte predtým, ako zapadne slnko. Ich vyšetrovanie sa však vyvíja inak, ako predpokladali  a náhle riešia dva prípady naraz. Zdá sa totiž, že v aute sedeli  bankoví lupiči. A v hre je aj samotný Elvis Presley.

Krátky úryvok:

Elemír Elsen vedel Elvisa lepšie napodobniť, pokiaľ šlo o jeho výzor než o jeho spev, ale keďže sa skutočný Elvis mnohým páčil, stal sa populárnym aj Elemír Elvis. Nebýval v Riečanoch, ale hneď za mestom, a tak si deti zašli po bicykle a zamierili popri škole a potom cez most na západ. Osmo bežal s vyplazeným jazykom vedľa nich.
Elemírov dom ležal na vrchole kopca za murovaným plotom, ktorý obrastal zimolez s voňavými bielymi kvietkami.
Tiril si oprela bicykel o múrik.
„Tak, a čo teraz?“ spýtala sa.
Oliver mlčal. Stál na príjazdovej cestičke a pozeral sa na dom.
„Na dvore neparkuje žiadne auto,“ utrúsil.
Vtom sa za nimi ozval klaksón. Obaja sa zvrtli. Na bielom aute sa zosunulo bočné okienko a z neho sa vystrčila hlava Elemíra Elsena. Na nose mal veľké slnečné okuliare.
„Hello,“ pozdravil ich hlbokým hlasom po anglicky – presne ako pravý Elvis. „Ako vám pomôžem, mládež?“

Operácia Narcis

Bohatému podnikateľovi ukradli „Narcis“, veľmi cenný obraz. Polícia síce zatkla zlodeja, ale ten sa odmieta priznať. Navyše obraz stále nenašli.  Tiril s Oliverom však objavia niečo nanajvýš zaujímavé pri dome podozrivého. Vyriešia dvaja mladí detektívi aj tento prípad?

Krátky úryvok:

„Tam býva,“ povedal Oliver a ukázal prstom. „Kohútí lupič.“
Na opačnej strane ulice stáli vedľa seba dva domy a medzi nimi plot.
Zo starej jablone vzlietli dve vrany a striasli pritom na chodník trochu snehu.
Dom vyhľadali zo zvedavosti.
Tiril držala v ruke noviny. Na titulnej strane bol nadpis: „Zadržali Kohútieho lupiča“. Na fotke boli domy, pred ktorými stáli, no pred jedným parkovalo policajné auto a muža, čo v ňom býval, práve odvádzali dvaja policajti.
Oliver si vybral z vrecka čokoládu, odhryzol si z nej a zamyslene prežúval.
Lúpež sa stala pred troma dňami. Lupič neukradol kohúta, akoby sa azda mohol niekto nazdávať, ale pri čine mal na sebe žltý kostým s kapucňou, na ktorej bol zobák a červený kohútí hrebienok. Preto sa v novinách o tom písalo ako o Kohútej lúpeži.
Zmizol pri nej Narcis. To síce neznie tak vážne, ale Narcis bol obraz. Namaľoval ho slávny maliar Christian Lasson a mal hodnotu takmer milión korún.

Milan Buno, literárny publicista

Podobné články