Čas prestať chybovať. Hoci svojim deťom chceme to najlepšie, niekedy nerozmýšľame. O momentoch, keď im našou prehnanou starostlivosťou iba škodíme. Týchto 12 chýb by sme si mohli odpustiť, vziať si ich k srdcu a zmeniť čo najskôr svoje správanie:
1. NEUSTÁLE CHRÁNIME DETI PRED CHLADOM
Chlad je prirodzenou súčasťou nášho života. Nemôžete ich pred ním navždy ochrániť. Ak doma prekurujete miestnosti a na prechádzku idete naobliekaní ako na Sibír, škodíte tým aj detskej imunite. Lekári to označujú za zbytočnosť, pretože detský organizmus zvládne aj nižšie teploty a vy by ste mali zapracovať na tom, aby bolo otužilé a odolnejšie voči chorobám.
2. NEKONTROLUJETE, AKO MÁ UMIESTNENÝ PAS
Pozrite sa, či ste dobre zapli deťom pas pri nastupovaní a sledujte, či si ho zle neposúvajú aj počas jazdy. Tak im totiž hrozí nebezpečenstvo ublíženia na zdraví a zlej ochrany. Ak dieťa sedí v autosedačke, tak spoj so zapínaním nemá mať dole v oblasti pásu, ale na hrudníku, aby ho tak dokázal pri náraze zabrzdiť. Keď je už väčšie, tak pas mu nemá prechádzať cez krk, aby sa nezaškrtilo, ale cez rameno.
3. NESPRÁVNE STRIHANIE NECHTOV
Zle odstrihnutý necht môže viesť k jeho zarastaniu či už v detstve, ale aj k dospelosti, pretože si takto nenájde správny spôsob rastu. Takže ak im ich chcete odstrihnúť správne, musíte skombinovať oba spôsoby strihania. Po bokoch by mali byť trošku zaoblené, aby trčiaci konček nevrastal do kože a v strede nechta by mal byť trošku zarovnaný, aby bol pevnejší.
4. V NOSIČI NOSÍTE DIEŤA POSTOJAČKY
Niekedy je dieťa v nosiči veľmi plačlivé, pretože nemôže pozorovať svet okolo seba. Preto si ho otočíme, aby videlo pred seba a kopírujeme tým polohu, ako keby bolo po celý čas v stoji. Lenže takýmto spôsobom mu ničíte chrbticu a časom mu spôsobíte bolesti. Správna poloha pri nosení je tvárou ku vám, pretože tak vás oblapí nohami a zostáva v sede, ktorý je šetrný k jeho chrbátiku.
5. NECHÁVATE HO DLHO SEDIEŤ VO VAJÍČKU
Bábätko by nemalo zostať vo vajíčku dlhšie ako dve hodiny. Ak aj cestujete dlhšiu trasu, robte si prestávky, aby ste ho vybrali von a uľavili jeho chrbátiku. Nikdy ho tak nenechávajte dospávať, ak zaspalo počas cesty domov. V opačnom prípade sa môže stať, že ho budú často trápiť bolesti krčnej chrbtice a vy nebudete vedieť, odkiaľ pochádza ten plač.
6. CUMLÍK POVAŽUJETE VŽDY LEN ZA ZLÚ VEC
Niekedy dieťatko potrebuje cumlík, aby si uspokojilo svoj sací reflex. Ak ho nemá poblízku, tak hľadá iný predmet, ktorý by mu uspokojil túto túžbu. Lenže tak si dá do úst všelijaké zašpinené predmety, ktoré mu môžu spôsobiť infekciu. Preto je vždy lepšie, ak sa nebudete pozerať na cumlík ako na postrach a zvážite jeho vhodnosť primerane veku, dojčeniu, a aby to nebolo dlho alebo pričasto. Ale občas naozaj môže pomôcť.
7. MYSLÍTE, ŽE DIEŤA MÁ LEN JEDNU FONTANELU
Fontanela je mäkké miestečko na hlave bábätka, kde sa nenachádzajú kosti lebky. Najčastejšie sa hovorí o prednej časti, smerom rovno hore nad nosom, ale v skutočnosti ich má dieťatko viac. Druhá sa totiž nachádza v zadnej časti hlavičky, tesne nad líniou vlasov. Dbajte na to kvôli tomu, aby ste s nimi narábali opatrne a neublížili im.
8. NÚTITE DIEŤA JESŤ
Keď je dieťa hladné, nemusíte sa obávať, pretože si jedlo samé vypýta. Či to je plač malého bábätka, alebo prosba staršieho potomka, nemusíte sa báť, pretože ho istotne neprehliadnete. Nechuť k jedlu môže byť spôsobená nadmernou únavou, nejakou chorobou alebo sa predtým prejedli. Ak ich do toho budete ešte viac nútiť, vytvoria si k nemu odpor a budete mať doma problémového stravníka.
9. MINIMALIZUJETE KONTAKT SO ZVIERATAMI
Detský imunitný systém najlepšie naštartujete tak, že im dovolíte byť častejšie so zvieratkami. Ideálne je, ak máte doma psíka. Takto si postupne bude navykať na baktérie a bude voči nim oveľa odolnejšie, ako keby ste ho držali len v sterilnom svete. Taktiež je veľmi dôležitý ich vzájomný kontakt, ktorý medzi nimi vytvára neopakovateľný a čarovný vzťah.
10. NA KAŽDÚ RANU DÁVATE JEDNU DEZINFEKCIU
Pri dezinfikovaní rán buďte veľmi opatrní, aby ste dieťaťu ešte viac neublížili. Mnoho ľudí má alergiu na jód, a keď ho dáte priveľa, tak sa môžu vytvoriť drobné spáleniny. Zelená dezinfekcia je zase dobrá pomocníčka, ale nemôžete ju použiť na hlboké rany, pretože by spálili ich vnútrajšok. Správne preto treba dezinfekciu vyberať podľa typu rany a pozorovať aj reakciu dieťaťa.
11. MYSLÍTE SI, ŽE DENTÁLNA NIŤ JE LEN PRE DOSPELÝCH
To je obrovský omyl, kvôli ktorému trpí čoraz viac detí skorými zubnými kazmi. V skutočnosti by ste zubnú niť mali používať už od momentu, keď dokážu mať dostatočne dlhý čas otvorené ústa. Zbavíte ich tak povlaku a baktérií, ktoré kazia ich chrup.
12. ZDVÍHATE DETI ZA RUKY
Detské svaly a kĺbiky ešte nie sú dostatočne vyvinuté. Kvôli tomu im môžete ublížiť a spôsobiť bolestivé zranenie. Navyše ak im ich poškodíte, nemusí sa to prejaviť hneď, ale až v dospelosti, keď budú mať problémy s ramenami.
A našou neresťou vo výchove je aj porovnávanie dieťaťa s inými. Radi sa pochválime, že vie plynule rozprávať, či pozná všetky farby a predbehlo tak iné. No často sa pritom stáva, že dieťa nemá správne vybudované hygienické návyky, neovláda stolovanie, alebo sa nevie samo obliecť. Kde robia mamy chybu?