Ako nakupovať obuv pre deti

Thumbnail
Kategórie:

Milí rodičia. Keď sa povie, že niekedy rastie detská noha až neuveriteľne rýchlo, znamená to naozaj extrémne rýchlo. Iba po materskú školu vystrieda dieťa až 5 veľkostí.

Ale to je v poriadku. Skúsenosť mamičiek, ortopédov aj výrobcov detskej obuvi hovorí, že noha vymení medzi 2. až 14. rokom života toľkoto veľkostí:

2. a 3. rok života – 2 až 3 veľkosti.
Predškolský vek – dve veľkosti.
Školský vek – 1 až 2 veľkosti.

Dieťatko sa s prvými krôčikmi učí nielen správnej chôdzi ale i celkovej stabilite. Preto sa podľa oplatí viac investovať do kvalitnej obuvi, než do trendového oblečenia či prehnaného množstva hračiek. Škaredý prstoklad a tvar nechtov, rôzne deformácie chodidiel a neskoršie problémy s držaním tela, môžu byť následkom práve aj nevhodnej obuvi dieťaťa v štádiu vývoja.

Ako topánku teda kúpiť, aby o mesiac nebola malá?

Aby obuv dieťaťu vydržala dlhšie, ale zároveň spĺňala potrebné kritériá, môžeme sa spoliehať na takzvaný prídavok. Pri detskej obuvi by mal byť vpredu voľný priestor pre posun prstov, čomu sa hovorí prídavok. Tento prídavok sa odporúča na 10, max. 15 mm a zaručuje dostatočne voľný pohyb prstov za chôdze, slúži ako dostatočná rezerva pre rast chodidla.

U zimnej obuvi býva o to zložitejšie odskúšať veľkosť, pretože deti majú tendenciu prstíky krčiť, čo vedie k nákupu malej veľkosti obuvi. Je vhodné, aby dieťa skúšalo vždy celý pár postojačky a aby sa v novej obuvi prešlo po predajni. Sledujeme pritom, či sa obuv nešmýka z päty.

deichmann_1_405_4090_499_kc_19_99_eur_1_405_4070_499_kc_19_99_eur_01_resizeZdroj foto: Deichmann

Ako zistím, či som vybrala dieťaťu vhodnú veľkosť?

Jednou z možností, ako zistiť správnu veľkosť, je použitie špeciálneho meradla priamo na predajni, ktoré už má započítaný aj prídavok. Samozrejme, veľkosť chodidla meriame bez obuvi. Tieto meradlá detskej nôžky by mali mať v súčasnosti už všetky predajne s obuvou. Ak rodič potrebuje pomoc, netreba sa hanbiť alebo báť pomoci, treba sa jednoducho pýtať. V obchodoch je na toto školený personál a vie naozaj dobre poradiť.

Ďalším variantom môže byť vyberateľná stielka, na ktorej – po jej vybratí z obuvi – jednoducho zistíme, či naše dieťa má dostatočné miesto pre posun prstov, alebo či sme naopak nezvolili zbytočne veľkú veľkosť.

Ak topánky nedisponujú vyberateľnou stielkou, odporúča sa stielku jednoducho dokúpiť, zmerať na nej veľkosť nohy a potom ju vložiť do vybranej obuvi. Stielka by mala do topánky krásne padnúť. Je to síce výdavok navyše, ale tie stielky zase nestoja až tak veľa a určite je to lepší variant, ako keď mamičky merajú a kupujú obuv podľa špajlí alebo iných podomácky vyrobených pomôcok. Všeobecne platí, že vo veľkej topánke noha kĺže, v malej topánke dochádza k otlakom. V oboch prípadoch môže dôjsť k deformácii nožičiek. Treba na to myslieť.

Krutá pravda o podedených topánočkách

Situácia rôznych rodín je odlišná. Niekedy rodičom padne vhod, ak môžu na detskom oblečení pošetriť a mladšie dieťa tieto vecí podedí po staršom súrodencovi. Ale nie je to dobré riešenie v prípade obuvi. Každá noha má 28 kostí, 107 väzov, 19 svalov a tiež kĺby a šľachy, ktoré zabezpečujú pohyblivosť a oporu. Napriek tomu, každé chodidlo je iné. Treba tiež zdôrazniť, že pri chôdzi a pri behu býva chodidlo, zaťažené násobkom telesnej hmotnosti. A tak nemôže byť topánka, ktorá sa prispôsobila nosením jednej nohe a jednej váhe rovnako vhodná aj pre nohu ďalšiu, s iným váhovým zaťažením. Obzvlášť, ak volíme zdravšie prírodné materiály ako koža a textil, ktoré sa prispôsobujú nohe prvého majiteľa o čosi veľkorysejšie. Deťom by sa mali kupovať vždy nové topánky, nemali by ich takzvane dediť po starších súrodencoch. Základné pravidlo je, že obuv sa má prispôsobiť nohe, a nie naopak.

deichmann_1_408_408_249_kc_14_99_eur_1_408_4010_399_kc_14_99_eur_01_resizeZdroj foto: Deichmann

Otázka materiálov

Pri kúpe jesennej obuvi možno odporučiť useň, alebo aj lacnejšiu variantu, ktorou je syntetika. Na obuv, ktorú bude naše dieťa nosiť až v zimnom období, je potrebné klásť vyššie nároky. Zimná obuv musí mať kvalitný vrchný materiál, ktorý zaistí izoláciu od mokra, zárukou nepremokavosti je potom obuv s membránou. Chráni nohy proti mrazu a proti poteniu. Väčšie tepelno-izolačné vlastnosti nám zaistí plyšová podšívka alebo kožúšok a stielka. Na jar a leto sú vhodné priedušné, ľahké materiály, ako je spomínaný useň a textil.

Je syntetika zlá?

Netreba sa jej báť. V chladných obdobiach alebo v daždi chráni nohu pred vplyvom počasia. Koža je niekedy považovaná za ideálny materiál, ale neplatí to, žiaľ, za každého počasia, nakoľko aj useň dokáže naberať vlhkosť a prepúšťať. Základom pri akomkoľvek materiáli je obuv striedať a vetrať. V takom prípade je aj syntetika veľmi pohodlným, tvárnym a ľahko udržiavateľným materiálom.

Spodná časť obuvi – čo s ňou?

Vnútorná výstelka by mala byť rovná, plochá, prípadne anatomicky tvarovaná, a podošva čo najtenšia a bez podpätku alebo klinového podpätku. Ak už ale dieťa trpí deformáciou klenby, je potrebné obrátiť sa na pediatra, ktorý dieťaťu predpíše stielky presne na mieru.

Zaujímať by nás mala aj podošva, teda spodná vrstva obuvi, ktorá by mala zabezpečovať priľnavosť a odolnosť obuvi, rovnako ako tlmenie nárazov a konečne by mala tiež zamedzovať prenikaniu chladu. Dôležitá je nielen šírka podošvy, ale aj jej vzor, oboje sa ale líšia v závislosti od využitia topánky, teda na aké účely je určená. Všeobecne by podošva mala byť ohybná, flexibilná, protišmyková a ľahká.

deichmann_1247185_resizeZdroj foto: Deichmann

A ešte kauza zapínanie – šnurovačky, zispy, suché zipsy alebo jednoduché nazúvačky?

Možností je opäť neúrekom a aj tieto detaily sú v skutočnosti nesmierne dôležité. Vhodné zapínanie je takisto zárukou väčšej pevnosti na nohe a bezpečia pri chôdzi. Vo všeobecnosti by sa malo uprednostňovať to šnurovacie alebo na suchý zips.

Na záver si ešte zhrňme najdôležitejšie informácie v bodoch:

  • Dôležitá je správne zvolená veľkosť.
  • Hmotnosť obuvi by mala byť v rámci možností čo najnižšia.
  • Čo sa týka materiálu, je najlepšie voliť textil a useň. Useň je príjemne mäkká, dokáže sa prispôsobiť tvaru nôžky a zároveň je aj priedušná.
  • Stielku voliť zo savých materiálov. Textil a useň výborne absorbujú vlhkosť. Aj malým deťom sa potia nožičky.
  • U prvých topánočkách je dôležitý aj opätok. Vyšší pevný opätok slúži k pevnému fixovaniu nožičky a nedochádza k vybočeniu päty.
  • Podošva by mala byť ohybná a protišmyková.
  • Obuv by mala byť samozrejme zdravotne nezávadná.

Ďalšie odporúčania pre zdravie detských nôh:

Majte v zálohe ešte jeden pár a topánočky častejšie meňte.
Postarajte sa o tom, aby si Vaše dieťa denne obliekalo čisté ponožky.
Ak je Vaše dieťa príliš dlho na nohách: doprajte mu blahodarné kúpele nôh.
Aby sa posilnilo svalstvo: nechajte svoje dieťa behať na boso a cvičiť gymnastiku nôh.

Za oporu pri spracovaní tohto článku a cenných informácií ďakujeme spoločnosti DEICHMANN, najobľúbenejšiemu a najrozšírenejšiemu predajcovi obuvi na Slovensku.

Podobné články