Seminár: Príprava predškolákov zo sociálne znevýhodneného prostredia

09:00 - 13:00
09:00 - 13:00
Adresa Kukučínova 2, 043 59 Košice Email kosiceke@kosicekmk.sk Web www.facebook.com

Poldňový seminár k príprave predškolákov zo sociálne znevýhodneného prostredia v komunitnom centre.

REGISTRÁCIA
Účasť na seminári je BEZPLATNÁ, no počet miest je limitovaný. Registrácia do 2. decembra 2018: http://bit.ly/RegistráciaSeminar

PROGRAM
9:00 – 10:15 METODIKA ŠLUŽBY – PREDŠKOLSKÁ PRÍPRAVA V KOMUNITNOM CENTRE // seminár, prezentácia // Iva Grejtáková, Shoshana Chovan, Zuzana Révészová
Seminár je zameraný na predškolskú prípravu v kontexte komunitného centra ako sociálnej služby krízovej intervencie. Ako zistíte, že váš predškolský klub prináša želané výsledky? Zlepšujú sa vaši predškoláci? V ktorých oblastiach sa ich schopnosti zlepšili najviac a na čo naopak klásť väčší dôraz? Dozviete sa o tiež o príčinách zlyhávania rómskych detí z vylúčených komunít v slovenskom školstve. Zároveň vám predstavíme metodickú príručku Predškolská príprava: Metodika služby, ktorú si môžete odniesť domov.

10:15 – 10:30 Prestávka

10:30 – 11:15 PREČO A AKO ČÍTAŤ S DEŤMI // workshop // Viky Marcinová
Svetový výskum v oblasti čitateľskej gramotnosti poukazuje na dôležitosť čítania v ranom veku a jeho pozitívny dopad na ďaľší vývin dieťaťa a úspešnosť v škole. Ako ale prebúdzať vzťah k čítaniu u detí z komplikovaného prostredia, keď častokrát vlastne žijú v bilingválnom prostredí, po slovensky dobre nerozumejú a navyše pochádzajú z rodín, ktoré nepestujú knižnú kultúru?

11:15 – 11:30 Prestávka

11:30 – 13:00 ARTETERAPIA – ŠPINAVÉ RUKY SÚ ŠŤASTNÉ RUKY // workshop // Linda van Dalen
Zážitkový workshop o aplikovaní arteterapeutických a senzorických aktivít u detí so znevýhodnením, o ich možnostiach, benefitoch a vplyvoch na klientov a o skúsenostiach z praxe.

BIO
Iva Grejtakova je vzdelaním sociálnou pracovníčkou, čomu sa venuje od študentských čias. Už vtedy ju zaujímali témy ako sociálne vylúčenie, chudoba, stratégie prežitia v nevyhovujúcich podmienkach a komunitná práca. V človeku v ohrození, n.o. pracovala od roku 2009 a od januára tohto roku sa naplno venuje poskytovaniu supervízie pre terénnych sociálnych pracovníkov v rámci národného projektu implementačnej agentúry SR.

Shoshana Chovan je študentkou posledného ročníka klinickej psychológie na Fakulte soc. studií Masarykovej univerzity v Brne. Zameriava sa na raný vývin detí a aktuálne sa venuje prežívaniu materstva v prostredí marginalizovaných rómskych komunít (MRK). V minulosti viedla v Človeku v ohrození, n.o. projekt zameraný na podporu raného detstva v komunitných centrách.

Zuzana Révészová, učiteľka a aktivistka v oblasti vzdelávania. Vyštudovala učiteľstvo pre 1. stupeň a psychopédiu. Pôsobila v štátnej i súkromnej základnej škole a v mimovládnych organizáciách. Viac ako 20 rokov sa venuje práci s deťmi z MRK. Učí v spojenej škole v Košiciach a zároveň sa venuje koordinovaniu projektov, mentoringu učiteľov, lektorskej činnosti a expertíze v rámci inkluzívneho vzdelávania. V školskom roku 2017/18 poskytovala metodickú podporu pracovníkom komunitných centier organizácie Človek v ohrození, n.o, ktorí viedli predškolské kluby. Overený program spoločne spracovali do metodickej príručky Predškolská príprava: Metodika služby.

Vik Marcinova má dve menšie deti, manžela a dvoch psov. Čítanie s deťmi jej na materskej pomohlo prežiť zopár veľmi náročných chvíľ. To naštartovalo vznik združenia, ktoré povzbudzuje rodičov čítať si s deťmi. Tiež ju nájdete v Martinuse medzi projektmi, ktoré podporujú lepšie čitateľské zajtrajšky.

Lin van Dalen vyštudovala Fakultu umení a Arteterapiu. Je zakladateľkou CHAT-u – Centra pre kreatívnu liečbu arteterapiou v Košiciach. Venuje sa deťom so zdravotným znevýhodnením, s poruchami správania, deťom a dospelých s traumami, smútkom a depresiou.

Zdroj: www.facebook.com