Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2019

09:00 - 15:00
09:00 - 15:00
Adresa Tatranská Lomnica 36, 059 60 Vysoké Tatry Email craft@uluv.sk Telefón +421 905 370 683 Web www.uluv.sk

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sprístupní od 7. februára 2020 v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici predajnú výstavu.

Návštevníkom predstaví ukážku tvorby šestice výrobcov, ktorí získali tituly majstrov ľudovej umeleckej výroby za rok 2019, menovite Silvie Geringovej (pletenie na krosienkach, tkanie z vlny na ráme a na krosnách, splsťovanie), Michala Horníka (majolika), Marie Michalicovej (paličkovaná čipka), Štefana Rutzkého (výroba obrázkov a pozdravov z plošne upravenej slamy), Jána Trebulu (ľudové hudobné nástroje) a Pavla Vrticha (pletenie z vŕbového prútia). Výstava potrvá rok, do 4. februára 2021.

Názov výstavy: Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2019 Miesto konania: Galéria a predajňa ÚĽUV, Tatranská Lomnica 36 Otváracie hodiny: utorok – piatok 10.00 – 16.00 h

Dátum a čas: sobota 9.00 – 15.00 h Trvanie výstavy: 7. 2. 2020 – 4. 2. 2021

Kurátorka výstavy: Mgr. Mária Mizeráková

Už od roku 1959 ÚĽUV, vsúčasnosti spoločne s Ministerstvom kultúry SR, udeľuje najlepším slovenským výrobcom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby za umelecký prínos a výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičnýchremesiel. Roku 2019 pribudlo k viac než štyristo oceneným ďalších šesť majstrov, ktorí svojou prácou zachovávajú výnimočné prvky nášho kultúrneho dedičstva.

Michal Horník z obce Dolné Lovčice bol ocenený za tvorbu a výrobu v odbore majoliky. V tejto oblasti pokračuje v rodinnej tradícii, v rokoch 1983 – 2001 ako zamestnanec družstva Slovenská ľudová majolika v Modre, následne samostatne vo vlastnej dielni. V tvorbe sa snaží dodržiavať modranskú tradíciu šiestich farieb, inšpiruje sa však aj pôvodnou habánskou majolikou, z ktorej obnovil väčší počet maľovaných vzorov. Od roku 2004 vďaka spolupráci s výtvarníčkami Jankou Menkynovou a

Evou Kramplovou tvorí aj pre ÚĽUV.

Štefan Rutzký z Bratislavy získal titul za výrobu obrázkov a pozdravov z plošne upravenej slamy. Techniku rozžehlenej slamy si osvojil prostredníctvom výtvarníčky ÚĽUV-u Janky Menkynovej. Ražnú slamu ako materiál na tvorbu si ručne kosí, čistí, rozžehľuje, podlepuje papierom, vyrezáva na rôzne tvary a nakoniec za pomoci nich vytvára na podkladovom materiáli (najčastejšie modrotlači a plátne) pôsobivé slamené obrazové výpovede o svete, ktorý nás obklopuje.

Silvia Geringová z Bratislavy bola ocenená titulom majsterky za pletenie na krosienkach, tkanie z vlny na ráme a na krosnách a za splsťovanie. Od roku 2007 spolupracuje s ÚĽUV-om, kde sa už predtým oboznámila s viacerými zanikajúcimi tradičnými textilnými technikami. Vo svojej tvorbe využíva viaceré a vytvára za pomoci nich kapsy, vankúše či odevné doplnky (plédy, šatky, šály). Jej práca je rôznorodá, tvorivá, technicky náročná a precízna.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vykonáva a podporuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. Riadi Regionálne centrá remesiel, vykonáva múzejnú, dokumentačnú, výstavnú a edičnú činnosť. Vzájomnou spoluprácou s výrobcami a dizajnérmi trvale podnecuje vznik nových diel. Viac o aktivitách ÚĽUV: www.uluv.sk.

Zdroj: www.uluv.sk