20. november 2019 / Meniny má Félix

54. Folklórne slávnosti pod Poľanou

4. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sú predo dverami, uskutočnia sa v druhý júlový víkend 12. ¬ 14. júla 2019.
54. Folklórne slávnosti pod Poľanou

54. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve pripravujú zaujímavú programovú ponuku

54. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sú predo dverami, uskutočnia sa v druhý júlový víkend  12. ¬ 14. júla 2019.

Počas troch dní trvania festivalu bude na hlavnej scéne amfiteátra uvedených 10 programov v štyroch programových blokoch. Ponuku scénických programov dopĺňa niekoľko desiatok sprievodných podujatí v areáli amfiteátra a na rôznych miestach Detvy.

Podrobný program festivalu bude onedlho zverejnený na stránke mesta Detva. Prinášame stručné informácie o programovej ponuke tohto ročníka od predsedníčky Programovej rady v Detve PhDr. Anny Ostrihoňovej a zároveň aj informácie o možnosti zapojenia sa záujemcov do niektorých programov.

Scénické programy

Dramaturgia a Programová rada festivalu ako  jednu z ústredných tém tohto ročníka vyzdvihuje význam rodiny pri tradovaní folklórnych prejavov a medzigeneračného preberania tradícií,  nevynímajúc ani súčasné pestovanie tradícií, najmä hudby, spevu a tanca.  Táto téma je ústrednou témou prvého ¬ uvítacieho programu domácich kolektívov a rodín z Podpoľania a tiež aj posledného  ¬ záverečného programu, v ktorom budú zastúpené rodiny a kolektívy z viacerých regiónov Slovenska.

Tvorbe folklórnych súborov na Slovensku a prameňom, z ktorých pri svojej tvorbe čerpajú, sú venované dva programy: v piatok večer návštevníkom detvianskych folklórnych slávností predstavíme dielo dlhoročného úspešného slovenského choreografa Milana Hvižďáka v podaní súboru Zemplín z Michaloviec a v sobotu večer v programe KOREN(I)E výber z novej tvorby slovenských súborov z posledných dvoch rokov.

Festivalové sobotňajšie popoludnie už dlhodobo patrí deťom a kedysi obľúbeným detským hrám. Tradičné hry plné pohybu a živej komunikácie sa dnes už takmer vytrácajú zo života detí.  Na detský program nadviaže program o chorovodoch, ktorý okrem obradovo-tanečných ukážok určite zaujme aj informáciami o tom, ako kedysi tradičné chorovody postupne menili svoju funkciu a stali sa hrami detí.

Folklórne slávnosti pod Poľanou venujú pozornosť  všetkým zložkám tradičnej kultúry, nevynímajúc odev a iné výtvarné prejavy. Tieto sa stali  predmetom záujmu niektorých tvorcov snažiacich sa prinášať a obohatiť nimi aj ponuku detvianskych slávností.  Po úspešnom uvedení ukážok tradičného svadobného obradového odevu v r. 2017, tentokrát v krátkom scénickom programe predstavíme tradičný svadobný odev mladúch a ženíchov z obcí regiónov stredného Slovenska. Dávame do pozornosti, že do programu sa môžu prihlásiť záujemcovia z obcí nášho kraja do 10. mája 2019. Veríme, že tak urobia aj tie menej známe dediny a zviditeľnia tak svoju obec.

Úvod sobotňajšieho večera bude venovaný domácej speváčke s hodvábnym hlasom Anke Klimovej, vedúcej  ženskej speváckej skupiny súboru Detva. 54. Folklórne slávnosti pod Poľanou uvedú aj aktuálnu tému z cyklu Klenoty kultúrneho dedičstva. Tentokrát to budú Podpolianske rozkazovačky ¬ prvok kultúrneho dedičstva z Podpoľania, ktorý koncom roka 2018 pribudol do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Stalo sa tak aj z iniciatívy a zásluhou Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a  interpretov, z ktorých väčšina býva i pravidelnými účastníkmi detvianskych slávností. Pripravovatelia programu by okrem známych interpretov radi predstavili spevákov ¬ rozkazovačov menej známych, teda aj takých, ktorí verejne neúčinkujú. Typy na takýchto interpretov do širšieho výberu možno nahlásiť organizátorom festivalu tiež do 10. mája 2019.

Nedeľa patrí každoročne programu Krajanskej nedele a záverečnému programu slávností. Program krajanskej nedele v gestorstve Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí  tentokrát na tému: pastierska  kultúra  pripravujú skupiny a súbory Slovákov žijúcich v zahraničí,  čerpajúc námety z vlastného prostredia.

Bodkou za scénickými programami 54. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve bude záverečný program s veľavravným názvom a posolstvom: SPIEVA CELÁ RODINA, SPIEVA CELÁ DEDINA.

Komorné programy, výstavy a iné sprievodné podujatia

Komorné programy mimo hlavnej scény sú situované jednak do areálu amfiteátra a tiež na rôzne miesta Detvy.  Ponuka týchto programov je mimoriadne pestrá a hodnotná.          K Folklórnym slávnostiam pod Poľanou v Detve patrí jedinečná súťaž výrobcov ľudových hudobných nástrojov. Tento ročník je zameraný na zvukové nástroje. Predstavia sa výrobcovia zvukových hračiek a nástrojov (rapkáče, klopáče, chrastidlá, pastierske palice-kulagy, ostrohy tanečníkov, zvonce, vábničky, orechové klopačky, drumble a mnohé ďalšie).  Výrobcovia sa                   do súťaže môžu prihlásiť do 15. mája 2019.

Z ďalších sú to aktivity v areáli amfiteátra, najmä  vyhľadávaný jarmok tradičných ľudových remesiel, salaš na Detve a  čoraz obľúbenejšie dvory ako je Krajanský dvor, Dvor u Detvanov, Gajdosšký dvor, pribudne Podpoliansky dvor a Timravin dvor. Predstavíme tiež majstrovstvo výrobcov tradičných detvianskych vyrezávaných drevených krížov, ktoré bolo  v r. 2017 zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Každoročne vytvárame priestor aj pre nositeľov certifikovanej značky Regionálny produkt Podpoľania. Obľúbená škola spevu a tanca v areáli amfiteátra bude tentokrát venovaná základom podpolianskeho si rozkazovania pred muzikou a možnosti vyskúšať si tieto prejavy. Návštevníci si budú môcť zaspievať aj pri heligónke, obdivovať hru gajdošov, či fujaru ¬ náš klenot zapísaný v UNESCO ako aj ďalšie z okruhu sprievodných podujatí.

Tradičnému odevu sú venované viaceré aktivity festivalu, mnohé sú súčasťou  sprievodných podujatí.  Výstava v Podpolianskom múzeu predstaví diela ľudových kožušníkov z Podpoľania a blízkeho okolia. V Detvianskom ľudovom umení bude výstava detvianskych výšiviek krivou ihlou.  Prehliadka na Nám. SNP bude živou ukážkou replík tradičného odevu z Podpoľania z dielne Detvianskeho ľudového umenia a podpolianskych výrobcov, ako aj ukážok súčasnej módy inšpirovanej tradičným odevom. Novým počinom Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je cyklus výstav Zabudnuté dediny. V spolupráci s obcami chceme priblížiť také obce, ktoré kedysi žili čulým životom, v súčasnosti pomaly upadajú do zabudnutia a s nimi odchádzajú aj vzácne kultúrne hodnoty. Ako prvé predstavíme obce Žibritov, Beluj a Klastavu.

Tešíme sa na návštevníkov Folklórnych slávností pod Poľanou ¬ účinkujúcich aj divákov. Všetkých priaznivcov folklóru a tradičnej kultúry do Detvy srdečne pozývame.

Zdroj: fspdetva.sk
Podobné podujatia
Ypsalon 2019 / festival spisovateľov
TT
Ypsalon 2019 / festival spisovateľov

Všetkým fanúšikom kvalitných kníh a literatúry nesmie ani tento rok...

PREMIÉRA: Ľadové kráľovstvo 2
SR
PREMIÉRA: Ľadové kráľovstvo 2

Pokračovanie príbehu, ktoré si zamilovali nielen deti - Ľadové kráľovstvo...

Katarínske dni v Čiernom Balogu
BB
Katarínske dni v Čiernom Balogu

Obec Čierny Balog pozýva...

Čarovné Vianoce City Park Trnava
TT
Čarovné Vianoce City Park Trnava

Strávte príjemný čas v kruhu rodiny a priateľov u nás...

Ekologická umelá ľadová plocha v Ružinove
BA
Ekologická umelá ľadová plocha v Ružinove

V bratislavskom Ružinove budú mať ľudia prvýkrát možnosť vyskúšať si...

Komentáre