Obmedzenie pohybu počas veľkonočných sviatkov!

Thumbnail
Kategórie:

Ako môžeme vychádzať, keď žijeme v meste, kde nemáme trvalý pobyt? A môžu von chodiť aj ľudia, ktorí odišli na svoje chalupy? Budú otvorené obchody? A pokračujú donášky jedla?

Zákaz vychádzania, o ktorom rozhodla vláda v pondelok večer, má výnimky. Vláda ich vymenovala v uznesení, no nariadenie aj tak vyvolalo množstvo otázok.

Najviac ich smerovalo k tomu, ako sa má človek správať, ak má trvalý pobyt – napísaný aj v občianskom preukaze – inde ako v meste, kde sa práve nachádza. To sa týka mnohých ľudí, ktorí žijú a pracujú v Bratislave, no pochádzajú z východu či inej časti Slovenska. Môžu si vôbec odskočiť na nákup či do prírody, aj keď majú v občianskom ako trvalé bydlisko napríklad Humenné?
Odpoveď je, že áno, ľudia by sa mali zdržovať v okrese, kde ich zákaz vychádzania zastihol, aj keď tam nemajú trvalý pobyt. Samozrejme, aj toto pravidlo má výnimky.

Tu sú otázky a odpovede k zákazu vychádzania. Denník N odpovede konzultoval s úradom vlády, premiérom a ministrom obrany Jaroslavom Naďom.
Ten napríklad hovorí, že pre chalupárov platí niečo iné ako pre ľudí bez trvalého pobytu v meste, kde bežne žijú.

Kedy platí obmedzenie pohybu?

Zákaz vychádzania začína platiť o polnoci z utorka 7. apríla na stredu 8. apríla, končí sa v pondelok 13. apríla o 23.59.

Znamená zákaz vychádzania, že vôbec nemôžem vyjsť z domu?

Nie, nariadenie ráta s výnimkami, zároveň však platí, že ľudia by sa mali zdržiavať doma. Opatrenie má za cieľ zabrániť najmä masívnemu cestovaniu cez celú krajinu.

Zákaz vychádzania sa však nevzťahuje na cestu do zamestnania či na výkon podnikateľskej činnosti, nákup nevyhnutných potrieb, ako sú potraviny či lieky pre seba či niekoho iného (teda nielen pre člena rodiny, ale napríklad aj pre suseda), či na cestu do zdravotníckeho zariadenia.

Výnimku má aj pohyb v prírode v rámci okresu, ale aj cesta vnútri okresu, ak sa niekto stará o človeka, ktorý je odkázaný na pomoc, či cesta na pohreb blízkej osoby. V prípade Bratislavy a Košíc nie sú takéto cesty limitované jednotlivými okresmi, ale územím celého mesta (napríklad v Bratislave je okresov päť).

Úplný zoznam výnimiek je zhrnutý na konci článku.

Nemôžem ísť vyšibať babku, aj keď žije v tom istom okrese?

Nie. Vládne nariadenie nepripúšťa, že by človek mohol vyjsť z domu preto, aby išiel niekoho navštíviť – bez ohľadu na to, ako blízko býva.

Pôjdem vo štvrtok do práce a zastaví ma hliadka. Musím mať potvrdenie od zamestnávateľa?

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že pri kontrole policajnou hliadkou to môže byť prospešné. „Bolo by to fajn, keby ľudia, ktorí do práce pôjdu, mali pri sebe potvrdenie o zamestnaní. Myslím, že to by nemal byť problém pre nikoho,“ povedal v pondelok večer v televízii TA3.

Ľudí budú na cestách kontrolovať zmiešané hliadky polície a armády, ktoré budú najmä na hlavných cestných ťahoch a hraniciach okresov. „Na výstupe z okresu, kde budú hlavné ťahy, budú zastavovať každé jedno auto, respektíve je to naším cieľom, aby pohyb naozaj bol obmedzený čo najviac,“ vysvetlil minister Mikulec.

V rámci okresu alebo napríklad v rámci Bratislavy bude hliadok menej, povedal Mikulec v pondelok večer v TA3. Policajti sa budú zameriavať najmä na prekračovanie hraníc okresu.

Ako vlastne policajti skontrolujú, či som mimo domova oprávnene?

Postup polície ozrejmila vláda. Ako povedal minister obrany Jaroslav Naď, policajti alebo zmiešané hliadky budú mať k dispozícii dotazníky, kam budú zapisovať údaje od ľudí.

Čiže keď niekoho zastavia a ten povie, že ide na nejakú adresu, lebo tam má rodiča, o ktorého sa stará, policajti si to zapíšu. Potom to spätne budú zložky ministerstva vnútra alebo okresné úrady kontrolovať, a ak dôjde k pochybeniu, človeku hrozí pokuta až do výšky 1650 eur.

Polícia upozorňuje, že klamstvo môže byť odhalené aj vďaka tomu, že bude možné spätne vyhodnotiť pohyb ľudí pomocou videozáznamu z palubných kamier systému Soitron.

Naďalej platí povinnosť nosiť rúško mimo bydliska, za nedodržanie pokynu hrozí pokuta do tisíc eur.

„Každý, kto bude kontrolovaný, bude musieť dôvod výnimky hodnoverným spôsobom preukázať,“ vraví policajný hovorca Michal Slivka. „Teda napríklad potvrdením od zamestnávateľa, živnostenským listom, iným potvrdením, ktoré je hodnoverné, a podobne. Polícia bude každý prípad overovať. Každý bude preto musieť preukázať svoju totožnosť a uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel.“

Žijem a pracujem v Bratislave, ale trvalý pobyt mám vo Svidníku. Môžem vyjsť na nákup?

Áno. Minister obrany Jaroslav Naď Denníku N vysvetlil, že v prípade týchto ľudí by mali policajti prihliadať na to, že sa v Bratislave zdržujú preto, lebo tu pracujú a žijú v nájme či podnájme.

Preto by pre nich mala platiť možnosť, že ak zostanú v Bratislave (čo bolo účelom vládneho nariadenia), môžu si tu aj nakúpiť či ísť do prírody. No do prírody len v rámci mesta (okresu) a aj cesta na nákup by mala byť „v nevyhnutnom rozsahu“, čiže v okolí domácnosti.

Mám trvalý pobyt v Martine, žijem a pracujem v Bratislave. Môžem bez problému vycestovať do Martina?

Počas platnosti zákazu vychádzania už nie. Cesta do rodného mesta z mesta, kde človek pracuje a žije, sa nepovažuje za „obvyklú cestu do a z práce“.

Inak je to v prípade, ak niekto žije napríklad v Galante (a má tam aj trvalý pobyt) a pracuje v Bratislave, vtedy mu policajti umožnia cestu do práce a naspäť.

Mám trvalý pobyt v Bratislave, ale som práve na chalupe, kam som prišiel ešte pred platnosťou zákazu vychádzania. Čo robiť?

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že ide o inú situáciu, ako keď sa niekto s trvalým pobytom na východe nachádza v Bratislave, kde pracuje. Podľa jeho názoru by ľudia, ktorí by z chalupy chodili na nákup či do prírody, porušovali nariadenie vlády a majú dve možnosti: buď sa do utorka večera vrátiť do miesta svojho trvalého bydliska, alebo sa počas šesťdňového zákazu vychádzania zdržiavať len na chalupe a neopúšťať ju.

„Pokiaľ ľudia využijú čas a odídu ešte pred nadobudnutím účinnosti tohto opatrenia, tak, samozrejme, môžu. Ale potom, keď sa budú chcieť vrátiť, tak sa to bude posudzovať, že budú chcieť opustiť daný okres, zase tam budú kontroly a budeme to kontrolovať,“ povedal aj minister vnútra Roman Mikulec v pondelok večer v TA3.

Žijem v inom okrese, ako pracujem. Môžem ísť počas zákazu vychádzania do práce?

Áno, vládne nariadenie neobmedzuje cestovanie do práce cez viacero okresov, treba len rátať s kontrolami polície na hraniciach okresov.

„Ak budete prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budete musieť podrobiť opakovane, s čím bude spojené značné zdržanie na komunikáciách,“ upozorňuje polícia. „Preto naozaj necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné a ak sa na vás nevzťahuje jedna z horeuvedených výnimiek.“

Budú sa počas obmedzenia pohybu rušiť vlaky?

Nie, vlaky pôjdu podľa víkendového režimu. Bude ich teda menej ako počas pracovných dní, ale ďalšie spoje sa rušiť nebudú. Železnice neevidujú zatiaľ veľký záujem o cestovanie na sviatky, ale je to zrejme spôsobené aj tým, že si ľudia nakupujú lístky na poslednú chvíľu. Vo vlakoch alebo pri nástupe môže cestujúcich kontrolovať polícia a armáda, preto môže dochádzať aj ku zdržaniu spojov.

Som Bratislavčan, žijem v Starom Meste, čo je okres Bratislava I. Znamená to, že si nemôžem ísť zabehať do Petržalky, lebo je to už okres Bratislava V?

Nie, v prípade Bratislavy a Košíc je povolený pohyb, ktorý dovoľujú výnimky zo zákazu vychádzaniu, v rámci celého mesta.

„Keď viem, že bývam v Petržalke a chcem ísť na Kolibu, tak je to v poriadku, ale asi nepôjdem na nejakú hrebeňovku smerom do Modry,“ povedal v pondelok večer ako príklad povolenej vychádzky minister obrany Jaroslav Naď. Modra je už v ďalšom okrese, v okrese Pezinok.

>>> VŠETKY OTÁZKY A ODPOVEDE NÁJDETE NA DENNÍKU N, STAČÍ KLIKNÚŤ! <<<

Podobné články