Nie ste v tom sami! Online poradenstvo je tu pre deti i rodičov

Thumbnail
Kategórie:

Zažívame ťažké časy – rodičia i deti. Ak už je toho na vás veľa, nezabúdajte, že pomoc existuje! Bezplatne a anonymne.

Určite si uvedomujeme, že teraz to najťažšie majú zdravotníci, a sme im za to vďační. Nič to však nemení na pocitoch, ktoré zažívame počas pandémie my všetci.
Či už sú to malé deti, ktoré od Vianoc nevideli svojich kamarátov a spolužiakov alebo tínedžeri, ktorí sú vytrhnutí zo školského prostredia už od októbra. Táto ťažká situácia sa dotýka i nás, rodičov, ktorí robíme z domu už skoro rok alebo sme naopak odkázaní naše deti nechávať samé doma, kým sme v práci.

Vo chvíľach, keď potrebujete poradiť, pomôcť alebo sa len niekomu zdôveriť, sú tu pre vás odborníci.


Pre rodičov – mailom aj telefonicky

Psychológovia, špeciálni pedagógovia či dokonca laickí poradcovia z radov rodičov zdravotne znevýhodnených detí, sú pripravení pomôcť vám. Zhrnuli sme pre vás bezplatné možnosti. Nezabúdajte aj na to, že veľa psychológov a psychoterapeutov poskytuje aj spoplatnené online poradenstvo. To môže byť riešením pre dlhodobejšie záležitosti.

Výskumný ústave detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) ponúka poradenstvo nielen svojim klientom, ale aj širokej verejnosti. Pre rodičov je k dispozícii mail potrebujem-poradit@vudpap.sk. Telefonicky sa môžete poradiť v pracovných dňoch od 9.30-16.00 so psychológom od pondelka do piatku na čísle 0910 234 860.
Špeciálny pedagóg je tu pre vás v utorky a stredy na čísle 0910 361 252.

Rodičovskú linku 116 111 má i Linka detskej istoty, v niektorých dňoch sa zameriava na sociálno-právne témy.

Nonstop Linka Nezábudka je tu pod 0800 800 566 anonymne pre všetkých, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii alebo ich trápi úzkosť či depresie. Odborníci vás vypočujú a emočne podporia. K dispozícii je i e-mailová poradňa.

Linka na podporu rodičov detí so zdravotným znevýhodnením je k dispozícii mailom na info@inklulinka.sk a telefonicky na 0948 991 444, v niektorých dňoch. Linka funguje na princípe peer to peer – rodičia rodičom.

Linka pre ženy zažívajúce násilie funguje nonstop na čísle 0800 212 212. Poradkyne na linke poskytujú krízovú pomoc a všetky potrebné informácie.

1_pexels-kat-jayne-568027

Pre deti – telefonicky, mailom i chatom

Keď sa vzťahy v rodine zhoršia, nerozumiete si so svojím dieťaťom alebo máte pocit, že mu neviete pomôcť, posuňte mu tieto kontakty. Možno postačí vylepiť ich na chladničku, pre každý prípad.
IPčko je nonstop internetová poradňa pre mladých. Funguje na chate i mailom na poradna@ipcko.sk. IPčko je tu pre každého, keď sa cíti zmätený, slabý, nešťastný, sklamaný, sám.

Linka detskej istoty je tu pre deti nonstop. Telefonicky pod číslom 116 111, mailom na potrebujem@pomoc.sk alebo aj cez chat na stránke www.pomoc.sk . Deti môžu volať, či písať, ak im niekto ubližuje, rodičia sa hádajú, dostali zlú známku alebo keď sa pohádali s kamarátmi.
Linka pre nezvestné deti a mládež je pod číslom 116 000, pre deti, čo sa ocitli mimo domov, utiekli z domu alebo o tom uvažujú.

2_pexels-sofia-alejandra-3007355

Pre učiteľov – mailom aj telefonicky

Keď sa vám zdá, že je ťažké pracovať z domu a popritom dohliadať na deti na online vyučovaní, spomeňte si aj na učiteľov, ktorí musia viesť online hodiny, hoci často majú doma takisto vlastné školopovinné deti.

Aj pre nich Výskumný ústave detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) poskytuje podporu a poradenstvo na mailovej adrese vudpap@vudpap.sk, ale aj telefonicky na čísle 0910 187 424.

3_pexels-julia-m-cameron-4144222

Podcasty

Ak nie ste typ na telefonovanie či písanie, ale predsa len by ste privítali nejaké tipy, ako zvládnuť koronakrízu alebo ako si poradiť s ťažkosťami vo výchove detí, započúvajte sa do podcastov.

hmmm… sa volá podcast psychologickej poradne IPčko.sk, kde sa dozviete niečo o témach duševné zdravie, svet mladých ľudí, internet.

Nahlas o deťoch je podcast VÚDPaP-u pre rodičov. Rozhovory sú o tom, ako zvládnuť dištančné vzdelávanie, lockdown či súrodenecké spory.
Ich podcast Odborne na slovíčko je zas určený pre učiteľov a ďalších odborných zamestnancov poradenstva a prevencie. Diskutuje sa o inklúzii, mimoriadne nadaných deťoch či virtuálnej realite.

Veríme, že vám naše informácie pomôžu prežiť toto náročné obdobie.

Zdroje:

https://vudpap.sk/en/chceme-pri-vas-byt-este-blizsie/

https://ipcko.sk/

https://linkadeti.sk/domov

http://www.ldi.sk/deti/

http://www.ldi.sk/mladez1/

http://www.ldi.sk/dospeli/

https://www.linkanezabudka.sk/

https://www.platformarodin.sk/nova-telefonicka-linka-na-podporu-rodicov-deti-so-zdravotnym-znevyhodnenim/

https://www.employment.gov.sk/sk/linka/

https://vudpap.sk/en/podcasty/nahlas-o-detoch/

https://vudpap.sk/en/podcasty/odborne-na-slovicko/

https://ipcko.sk/podcast-hmmm/

Fotografie:

https://www.pexels.com

Podobné články