30. máj 2020 / Meniny má Ferdinand

Kláštor Katarínka

Ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej (odtiaľ názov Katarínka).
Kláštor Katarínka

Katarínka sa nachádza na západnom Slovensku v lesoch Malých Karpát 20 km severne od Trnavy neďaleko obcí Dechtice (do ktorej katastra kláštor patrí) a Naháč.

Kláštor sv. Kataríny, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste prastarej gotickej kaplnky s cintonom ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly barokový kláštorný komplex bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy. Katarínka bola miestom noviciátu františkánov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu z ďalekého okolia. V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená počas stavovských povstaní či tureckých vpádov, no vždy bola opravená a život v nej pulzoval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor spolu so stovkami ďalších dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Rehoľníci museli toto miesto opustiť, inventár bol odnesený a zničený a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny. Zdalo by sa, že tu končí jeho zaujímavá a búrlivá história.

Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, čo na jednej strane pomohlo k jeho zachovaniu v celkom dobrom stave (aj po dvesto rokoch chátrania stoja múry i veža kostola), no na druhej strane kláštor zostal ukrytý pred zrakmi i pozornosťou väčšiny milovníkov histórie a vzácnych pamiatok. Ale každý návštevník, ktorý sa ocitne pri týchto majestátnych ruinách je očarený ich krásou, dôstojnosťou i zvláštnou magickou atmosférou vyžarovanou niekoľkostoročnými kameňmi v majestátnom tichu okolitej lesnej pustatiny.

Ako sa dostanete na Katarínku?

Autom na Katarínku

Od hranice CHKO Malé Karpaty prístup iba peši – automobily odstaviť pred lesom NA PARKOVISKU – zákaz vjazdu.

Google linka pre navigáciu: https://goo.gl/maps/G4TfHvZaQmB2
Pri navigácii cez Google, Waze a pod. zadajte Katarínka – parkovisko, inak vás nebude dobre navigovať.

Pešo na Katarínku

  • Cesta peši z Naháča na Katarínku po modrej turistickej značke, 40 min.
  • Cesta peši z Dechtíc na Katarínku, 1 hod. 20 min. (možnosť príjazdu autom po hranicu lesa, ďalej zákaz vjazdu)
  • Cesta peši z Dobrej Vody na Katarínku po modrej turistickej značke, 1 hod. 20min.

Tábor sa nachádza neďaleko samotných ruín za hranicou prírodnej rezervácie.Komentáre