9 HOAXOV o Koronavíruse

Thumbnail
Kategórie:

S príchodom koronavírusy sa na sociálnych sieťach a rôznych fórach objavili správy o tom, ako môžete jednoducho nad ochorením COVID-19 vyhrať, a poprípade ako sa proti nemu môžete jednoducho ochrániť.

Treba podotknúť, že v niektorých prípadoch sa jedná o hoax, teda falošnú správu. Ak vám od niekoho prišla správa o tom, že možno koronavírus spláchnuť do žalúdka, alebo správa o tom, že by ste ste mali skúsiť zadržať dych na 10 sekúnd, tak by ste mali vedieť, že sa jedná o holé nezmysly.

1. Koronavírus v letných mesiacoch zmizne

Podľa doktora Younusa ani predchádzajúce epidémie nezáviseli od ročného obdobia. Navyše, keď u nás začína leto, na južnej pologuli naopak, štartuje zima.

2. Vírus sa vďaka komárom bude šíriť rýchlejšie

S prichádzajúcim letom sa začína prebúdzať príroda a rovnako aj živočíchy, od ktorých sme mali na celú zimu pokoj. Komáre ale nie sú len otravným hmyzom, môžu byť aj nebezpečnými prenášačmi. Doktor však tvrdí, že koronavírus určite neprenesie: „Táto infekcia sa šíri pomocou kvapôčok, nie krvou. Komáre preto nezvýšia šírenie.“

3. Skúška zadržiavania dychu prezradí, či si nakazený

Ak sa chceš otestovať na koronavírus, stačí zadržať dych. V prípade, že to vydržíš na 10 sekúnd, COVID nemáš. Aj takýto domáci spôsob zisťovania koronavírusu koluje internetom. Nákazu však rozhodne nepotvrdzuje. Expert na infekčné choroby tvrdí, že množstvo ľudí pozitívnych na ochorenie zadržať dych dokáže a naopak, starší ľudia, i keď nemusia byť nakazení to vydržať nemusia.

4. Koronavírus zistíš vďaka darovaniu krvi

Chceš sa nechať preventívne otestovať? Daruj krv, veď Národná transfúzna služba to zistí. Omyl! „Žiadna krvná banka netestuje koronavírus takže tento pokus zlyhá,“ vysvetľuje Američan. Pripomína tiež, že darcovstvo krvi je posvätný rituál a všetci by si mali byť istí tým, že ho podstupujú zo správnych dôvodov.

5. Pi veľa vody, vírus spláchneš do žalúdka

COVID-19 sa má podľa informácii šírených na internete zadržiavať v hrdle pomerne dlhý čas. Ak piješ vodu v dostatočných intervaloch spláchneš ho do žalúdka, kde ho majú zabiť žalúdočné kyseliny. Pravdou je, že vírus môže do tela vstúpiť cez hrdlo, prípadne nosom a očami, keďže napáda sliznice. Bunky hostiteľa však napadne už v hrdle, nie je možné ich spláchnuť.

6. Obmedzenie sociálnych kontaktov je prehnané

Karanténa, zatváranie škôl, pracovísk a obchodov, zákaz vychádzania (na Slovensku zatiaľ nie) i zamedzovanie socializácie. To všetko má zabraňovať šíreniu agresívneho vírusu. Nie všetci sú však fanúšikmi striktných opatrení. Niektorí ľudia tvrdia, že reakcie sú prehnané, odporúčania nedodržiavajú a dokonca si myslia, že vírus nespôsobí žiadne veľké škody.

Faheem Younus upozorňuje na to, že ak nákaza nespustoší krajiny, bude to práve vďaka dobre nastaveným opatreniam a zamedzovaniu socializácie.

7. Pri autonehodách zomrie ročne oveľa viac ľudí, prečo toľko riešite koronavírus

Častý argument tých, ktorí sú správami o pandémii otrávení. Pravdou je, koronavírus je všade. Ako sa hovorí, dobre, že už na nás nevyskočí z chladničky. Zostať informovaný je ale pre udržanie si zdravia nesmierne dôležité a závažnosť situácie si vyžaduje neustálu aktualizáciu.

Ak vás ani toto nepresvedčilo, americký špecialista ponúka iný argument, prečo je dôležité nákazu riešiť vo zvýšenej miere: „Dopravná nehoda nie je nákazlivá, úmrtia spôsobené nimi sa každé tri dni nezdvojnásobujú a nespôsobujú masovú paniku a pád trhu.“

8. Dezinfekčné prostriedky sú lepšie ako mydlo a voda

Odborníci odporúčajú vždy uprednostniť umývanie rúk pred dezinfikovaním. „Mydlo a voda naozaj zabíjajú a odplavujú vírus z pokožky (ten neprenikne cez kožu) a tiež zmyjú aj viditeľné nečistoty,“ vysvetľuje Younes. Podľa neho netreba panikáriť, ak sú dezinfekčné prostriedky vypredané. Dôležité je poriadne si ruky umyť.

9. Účinnou prevenciou je dezinfekcia všetkých kľučiek v domácnosti

Zrejme touto taktikou nič nepokazíte, no odborník na infekčné ochorenia uprednostňuje častejšie umývanie rúk a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti (odporúča sa dva metre). To je podľa neho najefektívnejšia stratégia: „Ak sa doma staráte o pacienta s COVID-19, nemali by povrchy v domácnosti predstavovať veľké riziko.“

Zdroje:
Zdroj 1
Zdroj 2
Zdroj 3

Podobné články