Výstava: Vždy príde večer…a po ňom ráno

14:00 - 18:00
14:00 - 18:00
Adresa Dobrovičova 13, 811 09 Bratislava Email craft@uluv.sk Web www.uluv.sk

Výstava Vivien Babicovej prináša do Bratislavy výrazne osobitný výtvarný názor, ktorý sa oplatí sledovať a zapamätať.

Autorská výstava „Vždy príde večer…a po ňom ráno“ Vivien Babicovej  je dôkazom toho, že tradície sú nevyčerpateľnou studnicou podnetov  pre dnešnú módnu tvorbu. Vivien Babicová upozornila na seba v súťaži Kruhy na vode 2016. Jej aktuálna kolekcia predstavuje cestu v čase – prenos estetiky dobových smútočných krojov do súčasných street stylových tendencií. Výstava  nekonvenčných odevných kolekcií bude verejnosti prístupná v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave od 23. 2. 2018 do 1. 6. 2018. 

Názov výstavy:  „Vždy príde večer…a po ňom ráno“/Vivien Babicová

Miesto konania: Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13

Termín trvania: 23.2. 2018 – 1.6.2018

Kurátor výstavy: Hana Dvořáková

Vivien Babicová, študentka Univerzity Tomáša Bati v Zlíne tvorí autorský odev s osobitým posolstvom, ktoré vychádza zo strihovej jednoduchosti tradičného odevu na Slovensku. Poznanie a pokora pri práci so zdrojmi cibrí jej cit pre umeleckú stránku a vyhranenú autorskú polohu.

„Táto mladá autorka nepotrebuje lacné barličky lúčnych kvetov a vencov z klasov, aby predstavila zdroj z ktorého čerpá. Aj bez spomínaných rekvizít jej modely vysielajú jasný odkaz k tradícii slovenskej ľudovej kultúry, „ hovorí kurátorka výstavy Hana Dvořáková.

Kolekcia „Až príde večer…“ vznikla zo šera, melanchólie spojeného s obradnými tradíciami a nosením vidieckych smútočných krojov,  ktoré v minulosti sprevádzali odchod z tohto sveta. Inšpiráciu našla autorka v štúdiu folklórneho odevu, ktorý sa nosil na prelome 19. a 20. storočia na území Slovenska. Pozorný pohľad pod ornament, záujem o formu, líniu a vrstvy jej prinieslo poznanie o  nadčasovosti a rozsiahlosti potenciálu, ktoré kroje ponúkajú. Kolekcia čerpá nápady z odevných súčiastok, ako sú sukne, rukávce či vlniak. Modrotlač a výšivku aplikuje jazykom moderných technológií. Interpretované prvky postupne gradujú od ľudového ornamentu cez strihy a vrstvenie jednotlivých súčiastok až po moderné prejavy súčasnej módy ulice. Napriek progresívnemu dizajnu sú  použité bavlnené, vlnené, ľanové a hodvábne textílie ako odkaz na poctivé ľudové remeslo.

Protipólom tmavého konceptu je kolekcia „Pod povrchom“, ktorá má ambíciu hlbšie porozumieť, nájsť cestu od formy k „ideológii tradície“. Biele modely tvrdo posúvajú efektné čierne vrchné diely s jasným odkazom na krojové oplecká a rubáše. Dva základné farebné póly čiernej a bielej prácu neobmedzuje. Paradoxne otvára širší priestor na rozvíjanie konceptu.

Otvorené pondelok až piatok od 14.00 do 18.00 hod.

Zdroj: www.uluv.sk