Tipy ako vyzrieť na kváskovanie

Thumbnail
Kategórie:

Na prípravu a upečenie domáceho zdravého kváskového chlebíka nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti, ani nadštandard v podobe voľného času.

Celé umenie je skryté len v nastavení si dobrého time managementu.

Určite mnohí z vás už počuli o kváskovaní. Každým dňom k nemu inklinuje viac a viac nadšencov, keďže jeho výhody oproti klasickým výrobkom z droždia sú nepopierateľné. Kvások obsahuje živé kultúry baktérií, ktoré do tela dostávame často len za pomoci probiotík. Chlebík je vďaka ich práci jednoducho stráviteľný pre organizmus, obsahuje bielkoviny, aminokyseliny, rôzne druhy minerálov, vlákniny či antioxidantov podľa použitia múk. Prispieva k stabilizácii hladiny cukru v krvi, čistí krv a môžu ho jesť dokonca ľudia, ktorých trápi mykóza, akné či alergie (z knihy Kvások).

Akiste ste už aj vy rozmýšľali nad tým, že by ste si doma skúsili nejaký upiecť, no odrádza vás fantóm v podobe zložitosti a zdĺhavosti jeho prípravy. Povieme vám však malé tajomstvo. Je to opäť len jeden z množstva strašiakov. Upiecť kváskový chlieb dokáže skutočne aj laik, ktorý v živote nenapiekol žiaden koláč! Dokonca aj jeho príprava vám zaberie menej práce a zručností ako pri výrobe sladkých maškŕt.

IMG-0821

Dokázali sme to aj my!

Proces výroby kváskového chleba síce trvá 12 a viac hodín, vaša fyzická prítomnosť je pri jeho príprave potrebná len cca 10 minút:

  • Pri zarobení rozkvasu (1min),
  • Pri prvom zamiesení a spojení rozkvasu, múky a vody (5min) – pri tejto fáze si môžete ešte pomôcť robotom na miesenie cesta a počas jeho miesenia si napr. umyť zuby alebo vykonať iné potrebné náležitosti
  • Pri druhom zamiesení, keď pridáte soľ, korenia, prípadne semiačka (3-5min) a vložíte pripravené cesto do formy alebo ošatky.

Zvyšok času za vás usilovne odpracujú malí škriatkovia v podobe živých baktérií, ktoré tvoria kvások.

Okrem toho, že doprajete svojmu telu zdravšiu (a veru aj chutnejšiu!) verziu každodenného pokrmu, dokonca ušetríte! Domáci kváskový chlieb vás totiž stojí okrem 10 minút vášho drahocenného času len cca 75 centov (cena sa môže navýšiť podľa typu múky, ktorú použijete).

IMG-0989

Príklad rozvrhnutia času popri zamestnaní

  1. Večer, pred tým než si ľahnete, zarobíte rozkvas. Ráno pred odchodom do práce spojíte suroviny a dáte odležať cesto do chladničky. Večer, po príchode z práce zamiesite druhú fázu a buď pri izbovej teplote necháte chlieb dokvasiť a ešte večer ho pečiete alebo ho opäť vložíte do chladničky a upečie ráno (pečenie zaberie cca 35min).
  2. Ráno zarobíte rozkvas. Po príchode z práce spojíte suroviny v prvej fáze a po cca 1,5-2hodinách v druhej fáze. V závislosti od únavy a hodín pečiete buď ešte večer alebo necháte dopracovať cesto v chladničke. Pečiete buď ráno, alebo na druhý deň po príchode z práce, keďže cesto môže odpočívať v chladničke až 24 hodín.
  3. Upiecť si cez víkend zo dva-tri chlebíky, dať ich do mrazničky a počas týždňa vyberať. Ak dáte chlebík zamraziť, keď je ešte čerstvý, bude rovnako čerstvý, aj keď ho rozmrazíte.

IMG-1099

Ťažko sa vám organizuje čas, lebo máte nevyspytateľné zamestnanie alebo ste proste spontánny človek?

Fázy kvasenia môžete kombinovať – izbové (kratšie) a chladničkové (dlhšie). Nemusíte preto celý deň doma čakať na určitý čas, či sa netrpezlivo ponáhľať zvonka, aby ste nepremeškali nejakú fázu a cesto vám neprekyslo.

  • Ak máte pripravený rozkvas, no nezostal čas na prvé zamiesenie, pridajte mu len trochu múky. Vystačí si s ňou, kým sa k nemu opäť vrátite
  • Ak máte zamiesené, ale potrebujete odísť a nestihnete sa vrátiť včas, aby ste vykonali druhú fázu „domiesenia“ – dajte jednoducho cesto odpočívať do chladničky. Kysne tam pomalšie a počká na vás. To isté platí aj pre druhú fázu. Cesto môže byť v chladničke až 24 hodín a neprekysne.
  • Ak ste neodhadli čas alebo teplota v byte bola vyššia než štandardne a pripravený chlebík vám prekysol, stačí ho len preložiť, vrátiť do formy a opäť chvíľu počkať. Nemusíte sa báť, že vyšla celá práca nazmar.

Všetko závisí od vášho času a možností. Nemusíte sa vy prispôsobovať cestu. Ono sa bez problémov prispôsobí vám!

IMG-1100

Ako proces prípravy urýchliť, či spomaliť?

V zásade platí, že najlepší a najzdravší je chlebík vtedy, keď sa dodržia stanovené časy a kysne pomalšie v nižších teplotách, čiže v chladničke. Ak vás však veľmi tlačí čas, môžete si ho trošku prispôsobiť s vedomím, že to nebude síce úplne to pravé orechové, no stále zdravšie ako kupované či kvasnicové 😉

Cesto rýchlejšie kysne v teple a keď je redšie. Prvú podmienku môžete splniť aj v zime, keď ho dáte bližšie k radiátoru, do sušičky alebo do jemne predhriatej rúry (max do 30 stupňov pri otvorených dvierkach – ako keď sušíte ovocie). Druhá podmienka riedkosti vám môže skomplikovať prácu s cestom pri prekladaní a dávaní do ošatky. Je preto lepšie piecť ho vo forme. Môže sa v nej rozliať akokoľvek sa mu ráči. V takomto prípade s ním máte ešte menej práce, ako s „klasickým“ ošatkovým cestom a príprava vám zaberie aj menej ako 10 min. Nemusíte sa zároveň toľko báť prekysnutia a dokážu sa vám v ňom vytvoriť väčšie bublinky (ak ste milovníkmi dierkovitých chlebov).

Spomalenie je presný opak zrýchlenia – cesto uložené v chlade a menej vody, čiže tuhšie.

Veríme, že po tomto článku už nebudete váhať, či sa do kváskovania pustiť alebo nie! Môžete si ho pokojne skúsiť doma podľa návodov overených kváskovacích stránok ako napr. Zdravé pečenie či Kváskovanie alebo nabrať skúsenosti na niektorom z kváskovacích kurzov, ktoré nám od začiatku roka pribúdajú každým týždňom. Sledujte nás, aby vám žiaden neunikol!

Ak by ste mali aj ďalšie otázky ku kváskovaniu, pokojne nám napíšte! Radi pre vás pripravíme pokračovanie článku.

IMG-0990

Podobné články