19. jún 2018 / Meniny má Alfréd

Výstava: Zaviaty svet praveku vo Vihorlatskom múzeu

Chcete sa dozvedieť, aké geologické tajomstvá ukrýva severovýchodný Zemplín?
Výstava: Zaviaty svet praveku vo Vihorlatskom múzeu

Prečo najviac skamenelín pochádza z vápencového pohoria Krivoštianky a prečo v pohorí Vihorlatu skameneliny nenájdeme? Vás všetkých, so záujmom o paleontológiu a spoznávanie prírodných dejov, pozývame na výstavu Zaviaty svet praveku.

V prírodovednej expozícii múzea od 22. novembra ponúka Vihorlatské múzeum v Humennom spolu so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici vyše pol miliardy trvajúci príbeh praveku na našej planéte. Príďte s nami odhaľovať stopy pravekého života geologickej minulosti severovýchodného Zemplína uchované vo fosílnych zbierkach múzea.
Medzi paleontologickými ukážkami v podobe niekoľkocentimetrových skamenelín ponúkame aj takmer polmetrovú schránku špirálovito stočeného morského živočícha skupiny amonitov, ktoré vyhynuli spolu s dinosaurami. Vystavené sú praveké hlavonožce s predlženým telom, ktoré boli v stredoveku považované za skamenené šípy bosoriek. Pozoruhodnú skupinu tvoria umelecky zaujímavo tvarované schránky morských pravekých živočíchov skupiny dierkavcov a druhohorných ježoviek rôznych tvarov, pôsobivé korály, hubky, ľaliovky a kolónie lastúrnikov a ramenonožcov. Skupinu skamenelín dopĺňajú už vyhynuté trilobity z obdobia prvohôr a praveké morské červy, po ktorých sa v karpatskom flyši zachovali chodbičky, odtlačky i zbytky trubičkovitého tela. Z najmladších skamenelín vystavuje múzeum štvrtohorný travertín s odtlačkami pravekých rastlín a skamenelinu jaseňového kmeňa z územia Humenného z obdobia zhruba spred dvadsiatich piatich miliónov rokov.

Výstava potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do konca januára 2018. Tešíme sa na Vás.


 
Zdroj: facebook.com
Podobné podujatia
Pat & Mat opäť v akcii
SR
Pat & Mat opäť v akcii

Slniečko svieti, leto je v plnom prúde a Pat a...

Notový Danny
KE
Notový Danny

Notový Danny v Detičkove. Štvrtok 21.6. o 17:00. Lístky v...

Festival ART IN PARK
TN
Festival ART IN PARK

Umelecký festival je určený pre detského návštevníka, cez mládež, rodiny...

Nitránsky Street Food Fest
NR
Nitránsky Street Food Fest

Všetkých milovníkov pouličného jedla (street foodu) v Nitre a kvalitnej...

Klenovská rontouka 2018
BB
Klenovská rontouka 2018

Gemersko – malohontské slávnosti sa po 40. krát uskutočnia v...

Komentáre