20. jún 2019 / Meniny má Valéria

VÝSTAVA: Z ohňa zrodené v ÚĽUV-e

Ustredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) prináša do priestorov Galérie ÚĽUV Bratislavana Obchodnej ul. 64 novú výstavu Z ohňa zrodené.
VÝSTAVA: Z ohňa zrodené v ÚĽUV-e

Ustredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) prináša do priestorov Galérie ÚĽUV Bratislavana Obchodnej ul. 64 novú výstavu Z ohňa zrodené, ktorá predstavuje kováčstvo akotechniku spracovania kovu a prínos ÚĽUV-u v procese zmeny od tradičného kováčstva k výtvarno-umeleckému. Verejnosti bude prístupná od 31. mája do 6. septembra 2019.

Miesto konania: Galéria ÚĽUV Bratislava, Obchodná 64 Otváracie hodiny: Utorok – Piatok 12.00 – 18.00 hTrvanie výstavy: 31. 5. 2019 - 6. 9. 2019

Kováčstvo je popri hrnčiarstvu jedným z najstarších výrob ľudstva. Je charakterizované ako remeselná výroba železných predmetov pomocou ručných nástrojov a tepelného spracovania kovaním, to znamená výrobu predmetov ohrievaním v otvorenom ohni. Výstava nazerá na kováčstvo komplexne – od materiálu, cez základné náradie a pracovný priestor, až po samotné úžitkové i umelecké predmety.

V rámci ľudovej umeleckej výroby zaujímalo kováčstvo svoje miesto viac cez úžitkové a výtvarné umelecké práce, pričom sa táto technika prvýkrát uplatnila pri kovaných zvieratkách. Výraznú stopuvo výrobnej produkcii ÚĽUV-u zanechalo viacero výtvarníkov a výrobcov, ktorí podchytili zmeny v spoločnosti v správnom čase a dali tak priestor k inovácii, estetike a úžitkovosti kováčskej výroby. Ukážka ich prínosu obohatí aj výstavu.

Časť výstavy bude venovaná rómskemu kováčstvu ako jednému z tradičných zamestnaní Rómov – ztzv. súpisov Cigánov z 18. storočia v Uhorsku vyplýva, že najčastejším zamestnaním Rómov na území Slovenska bolo kováčstvo, okrem hudobníctva. Rómske kováčstvo sa líšilo v spôsobe práce a vovyužívaní použitého materiálu. V priebehu prvej polovice 20. storočia začalo rómske kováčstvoupadať, jednou z ciest v pokračovaní kováčskej výroby bolo zameranie sa na umelecké kováčstvo. Umelecké kováčstvo dosiahlo a stále dosahuje obdivuhodných kvalít najmä v Dunajskej Lužnej.Presvedčiť sa môžete na výstave Z ohňa zrodené od 31. mája do 6. septembra 2019.

Zdroj: uluv.sk
Podobné podujatia
PREMIÉRA: Tajný život maznáčikov 2
SR
PREMIÉRA: Tajný život maznáčikov 2

Z prvého dielu Tajného života maznáčikov vieme, čo robia naši...

VÝSTAVA: Obri oceánov
TN
VÝSTAVA: Obri oceánov

Impozantná výstava z ktorej sa vám zatají dych!

Letný pobyt vo Wellness Hoteli Patince****
NR
Letný pobyt vo Wellness Hoteli Patince****

Zregenerujte svoj organizmus a načerpajte novú energiu vďaka blahodarným účinkom...

Denný letný tábor: Pestrý KIDSHOUSE
BA
Denný letný tábor: Pestrý KIDSHOUSE

Tábor ponúka deťom vo veku od 6-14 rokov aktívne strávenie...

Denný letný tábor: LETO s kockami LEGO®
BA
Denný letný tábor: LETO s kockami LEGO®

Tábor s kockami LEGO®? Áno! Pripravili sme pre deti zábavné...

Komentáre