18. február 2019 / Meniny má Jaromír

Výstava vláčikov na Trenčianskom hrade

Pre všetkých malých aj veľkých je tu očakávaná výstava vláčikov na Trenčianskom hrade.
Výstava vláčikov na Trenčianskom hrade

Už onedlho sa budú môcť malí aj veľkí poriadne zabaviť v rámci prichádzajúceho zimného obdobia priamo na Trenčianskom hrade. V sobotu ráno 17. novembra totižto vyštartujú prvé vláčiky zo svojho depa na našej pripravovanej Výstave vláčikov, ktorá bude prebiehať až do 28. februára 2019. 

Klub Modrý Horizont Topoľčany vystavuje v rámci výstavy vláčikov na Trenčianskom hrade modulové koľajisko v mierke 1:87, modelová veľkosť H0. Samotné koľajisko je prácou modelárov z KMH. Pozostáva z troch modulových staníc – Radošina, Veľké Uherce a Jozefov, ktoré sú medzi sebou prepojené traťovými modulmi. Stanice Radošina a Veľké Uherce sú do detailu vernou zmenšeninou skutočných železničných staníc a sú modelované do obdobia rokov 1960– 1990, teda do obdobia prevádzky ČSD. Traťové moduly, ktoré spájajú jednotlivé stanice, ako aj koľajiská, rušne, vagóny, krajina, budovy, rôzne stavby, vozíky a automobily sú modelované teda do tohto obdobia a simulujú skutočnú prevádzku ČSD. Trať nie je elektrifikovaná, preto sú tu prevádzkované parné a motorové rušne a motorové vozne. Niektoré rušne a vagóny sú prácou modelárov KMH, väčšina je od profesionálnych výrobcov. Koľajisko je plne digitalizované, každý rušeň má svoj vlastný ovládač. Takmer všetky sú doplnené zvukovým dekodérom, čo znamená, že vydávajú zvuky ako skutočné rušne.

Výstava vláčikov je doplnená textovou a fotografickou časťou k 170. výročiu príchodu prvého parného vlaku na Slovensko a k 100. výročiu vzniku ČSD. Snahou vystavovateľov je okrem fotografií z celého územia ČSD, vystaviť aj množstvo historických fotografií zo železničnej prevádzky z okolia Trenčína a Topoľčian.

Ďalšou časťou výstavy budú aj trojrozmerné predmety zo zbierkového fondu KMH, ktoré sa používali v prevádzke ČSD. Návštevníci uvidia napríklad zrekonštruovanú bicyklovú drezinu z roku 1925, uniformy z prvej republiky, lampáše, návestné trúbky, razidlá, lepenkové lístky, železničné mapy a veľa iných zaujímavostí.

Neoddeliteľnou zložkou výstavy, okrem 35 m dlhej pojazdnej trate, cca 150 modelov vláčikov, budú aj interaktívne prehliadky, ktorých súčasťou je odborný výklad a predvádzanie modelovej trate vo vybraných termínoch: 17.11., 24.11., 8.12., 15.12.2018,12.1., 19.1., 2.2., 16.2.2019

Výstava vláčikov na Trenčianskom hrade bude rovnako obohatená o edukačný materiál a program nielen pre detského návštevníka. K dispozícii budú pracovné listy plné úloh a hravých aktivít i „Príručka zvedavého návštevníka“, ktorá zjednodušenou a prístupnou formou dopĺňa informácie o téme železníc. Pre najmenších je nachystaný aj set pomôcok, s ktorými si vyskúšajú úlohu výpravcu vlaku. Tieto doplnkové úlohy pomôžu malým i veľkým návštevníkom, aby si výstavou aktívnejšie a kreatívnejšie prešli a okrem získaných zaujímavých informácií sa obohatili aj o príjemný zážitok.

Zdroj: muzeumtn.sk
Podobné podujatia
RITA v Divadle v Podpalubí
BA
RITA v Divadle v Podpalubí

Skvelé komediálne a improvizátorske trio.

Denný jarný tábor: LEGO® kocky pána Králička
BA
Denný jarný tábor: LEGO® kocky pána Králička

Tábor s kockami LEGO®? Áno! Pripravili sme pre deti zábavné...

CIRQUE DU SOLEIL - TORUK AVATAR - 28.02. - 03.03.2019
BA
CIRQUE DU SOLEIL - TORUK AVATAR - 28.02. - 03.03.2019

Svetoznáme zoskupenie Cirque du Soleil po obrovskom úspechu u slovenského...

Gajdošské fašiangy 2019
BB
Gajdošské fašiangy 2019

Pozývame Vás na medzinárodné stretnutie gajdošov a gajdošských hudieb.

Jarná barefoot burza v Nožičkove
KE
Jarná barefoot burza v Nožičkove

Nožičkovo pozýva všetkých priaznivcov zdravej chôdze a barefoot na JARNÚ,...

Komentáre