Výstava Vianoce prvej republiky v Dubnickom kaštieli

Adresa Námestie sv. Jakuba 623/5 , 018 41 Dubnica nad Váhom Email mic@dubnica.eu Telefón +421 948 117 063 Web www.facebook.com

Vianočná výstava v Dubnickom kaštieli predstavuje unikátne vyrezávané a ručne maľované betlehemy z obdobia 1840–1939.

Otvorenie výstavy prebehne formou komentovanej prehliadky s kurátorom Mgr. Miroslavom Smahom
8. 12. 2019 o 15.30 hod. v Dubnickom kaštieli.

Výstava potrvá do 31. 1. 2020.

Vianočná výstava v Dubnickom kaštieli predstavuje unikátne vyrezávané a ručne maľované betlehemy z obdobia 1840–1939.Väčšia časť vystaveného súboru betlehemových figúrok pochádza z pohoria Jeseníkov a Orlických hôr, kde vznikali jedny z najkrajších českých betlehemov. Najstaršími figúrkami je trojica jemne vyrezávaných troch kráľov z 19. storočia od školeného rezbára, ktorá v minulosti patrila k veľkej zostave králického betlehema.

Ďalšie typy starých betlehemov sú vyrobené z reliéfneho papieru, potlačeného technikou litografie. Sú to buď obľúbené skladacie alebo reklamné betlehemy z obdobia prvej československej republiky, ktorých reprinty si môžete na výstave zakúpiť. Najstarší z papierových betlehemov je ručne maľovaný Ústecko-orlický betlehem z obdobia okolo polovice 19. storočia.

Historické vianočné dekorácie sú na výstave zastúpené predovšetkým veľkou zbierkou najrôznejších sklenených ozdôb na stromček. Tieto strieborné a zlátené vianočné ozdoby sú zhotovené buď z navliekaných brúsených a vinutých perál alebo fúkaných perál plnených voskom alebo z farebných korálikov.

K adventu našich prababičiek neoddeliteľne patria ozdobné formičky a vykrajovačky z lisovaného plechu na pečivo, medovníčky a domácu vianočnú čokoládu.

Návštevníci výstavy sa napríklad dozvedia, aké darčeky a hračky mohli deti nájsť pod vianočným stromčekom.

Technickou zaujímavosťou výstavy budú ukážky historického osvetlenia a rôznych typov liatinových stojanov na vianočné stromčeky. Nebude chýbať ani obľúbená súčasť zimných radovánok – funkčné historické sánky.

Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierok autora výstavy, Mgr. Miroslava Smaha, historika umenia a zberateľa.

Viac info: mic@dubnica.eu, 0948 117 063

Zdroj: www.facebook.com