Výstava v Kaštieli Radoľa: Na ľudovú nôtu

Adresa Kaštieľ Radoľa , 023 36 Radoľa Email kastiel@kysuckemuzeum.sk Telefón +421 41 4212 505 Web www.kysuckemuzeum.sk

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sprístupnilo v kaštieli Radoľa výstavu „ Na ľudovú nôtu“.

Kaštieľ v Radoli sprístupnil pre návštevníkov výstavu „ Na ľudovú nôtu“, ktorú si môžete pozrieť od 9. februára do 26. apríla 2020.

Autori výstavy Emília Vnuková, Ján Vnuk a Ján Vnuk ml. z Dolného Vadičova preniesli do výstavných priestorov atmosféru ľudových tradícií a folklóru. Predstavujú verejnosti vlastnú tvorbu z dreva, textilu a kože.K folklóru majú veľmi blízko. Pani Vnuková je vedúcou folklórnej skupiny Lučina. Ručné práce, ktoré sú pre ňu aktívnym relaxom, ju bavili od mladosti. Svedčia o tom vystavené party, čelenky, kľúčenky s folklórnym motívom, veľkonočné kraslice, bábiky vo „vajčovskom“ kroji, plátenné tašky či dózy. Je zanietenou organizátorkou výstav s ľudovou tematikou.

Manžel pani Vnukovej, Ján Vnuk obľubuje hru na heligónke a lásku k ľudovej muzike vidieť i v jeho tvorbe. Krásne zdobené fujary, píšťalky, ozembuchy potešia nejedného ľudového muzikanta. Na ich výrobu používa bazu, javor, jaseň alebo agát. Povrch je zdobený ornamentom, ktorý vyrezáva dlátom, ale používa aj techniku leptania kyselinou dusičnou. Kyselina sfarbí ornament do hnedočervena. V rukách zručného majstra sa drevo mení taktiež na zvieratká, korýtka, varechy, čakany, lyžičníky a iné predmety.

Ľudovou tvorbou sa inšpiruje aj Ján Vnuk mladší, bývalý člen rodinnej kapely „Spod Ľadonhory“. Jeho záľubu prezentujú vystavené kožené pastierske tašky, kabely,mešce, opasky, spony do vlasov a náramky. Na výrobu používa hovädziu hladenicu s hrúbkou 1 až 4 mm. Inšpiráciu pre svoju tvorbu čerpá z odbornej literatúry a internetu. V múzeách vyhľadáva výrobky starých majstrov. Zhotovuje originály, ale vie spraviť aj hodnoverné repliky. Takou je napríklad replika päťprackového opaska z čias Rakúsko-Uhorska. Originál je uložený v zbierkach budapeštianskeho múzea. Storočný originál a súčasnú kópiu výrobku z rúk majstra je možné porovnať na príklade vystavenej poštárskej kapsy.

Všetky kožené výrobky sú vyrobené ručne. Sú zošité sedlárskym stehom prírodnými niťami a taktiež koženými pásikmi. Špeciálne vodové, olejové aj liehové pigmentové farby na kožu a povrchové úpravy včelím voskom a šelakom dodávajú výrobkom atraktívny vzhľad. Pozoruhodné je tiež samotné zdobenie hĺbkovou razbou pomocou špeciálnych razníc a radlíkov, ktoré si autor vyrába sám, keďže sa nedajú kúpiť v obchode. Pomocou rydiel a razníc vyrába aj mosadzné pracky, puklice, blanciare, či magočky, ktorými dotvára celkový vzhľad kožených výrobkov.

K výstave sú pre deti a školskú mládež v ponuke tvorivé dielne, na ktorých si z papiera môžu vyrobiť skladacie harmoniky a ľudové dievčičky podľa makiet.

Výstava je  prístupná do 26. apríla 2020. Srdečne Vás pozývame na jej prehliadku.

Zdroj: www.kysuckemuzeum.sk