2. jún 2020 / Meniny má Xénia, Oxana

Výstava: Keď sme boli deti

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Keď sme boli deti.
Výstava: Keď sme boli deti

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Keď sme boli deti, ktorá predstaví detstvo 1. polovice 20. storočia až konca socializmu. Potrvá od 20. mája do 3. septembra.

Na výstave zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci možno vidieť rôzne hračky, detské a športové potreby z ľudového i meštianskeho prostredia a najmä z obdobia socializmu. „Či už sú to nočníky, hrkálky, dupačky, ale i detský ľudový odev.  Zaujímavosťou je aj detská námornícka blúzka zvaná „matrózka.“ Staré školské časy zase pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové i základné  školy či zápisník iskier. Zo športových potrieb sú zastúpené staré detské lyže, sane, kolieskové korčule, trojkolka i bicykel,“ približuje autorka výstavy historička Kysuckého múzea v Čadci Andrea Paráčová. Nechýbajú ani kočíky pre deti i pre bábiky. „Máme tu tiež detský toaletný stolík z konca 19. a začiatku 20.storočia. Dievčatá zaiste potešia bábiky. Jedným z najstarších zbierkových predmetov na výstave je bábika s hlinenou hlavičkou v kašmírových šatách taktiež z prelomu storočí. Ďalšie sú z 20.tych rokov, celuloidové z 50. – 60.tych rokov, nechýbajú ani klasické chodiace socialistické bábiky. Pre chlapcov máme pripravené plechové modely bicykla, bicykla s kotlíkom, traktora Zetor i autodráhu. Zaujímavé sú rôzne spoločenské a stolové hry – najstarší je súbor hier zo 40.-50.tych rokov, skladačka z 50. -70.tych rokov, tiež tu možno vidieť kocky, domino, ruletu, malú zoológiu, elektronickú násobilku, detské náradie, malý nábytok pre bábiky, kuchynku, šijací stroj, hudobné nástroje a iné.“

Zaspomínať si môžete aj na plyšové hračky – mončičáky, ale nájdete tu aj plyšových macov zo 40.tych, 60.tych a 70.tych rokov.  Zaujímavosťou je aj hojdací koník, kohút či staré divadlo, ktoré nechýbalo v nejednej domácnosti. Milovníci knižiek si tiež prídu na svoje. „Nainštalovali sme aj staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské  záležitosti ako albumy poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka. Veríme, že výstave sa potešia nielen deti, ale aj ich rodičia a starí rodičia, zaspomínajú si na staré časy,  hračky a hry, ktoré ich sprevádzali detstvom,“ dodáva. Výstava je doplnená sprievodným slovom, fotografiami i rôznymi detskými riekankami, či vysmievankami.

Podobné podujatia
27. balónová fiesta Košice 2020
KE
27. balónová fiesta Košice 2020

Štyri dni košického fiestového mestečka plného teplovzdušných balónov a zábavy...

Grill & Beer Festival Bratislava 2020
BA
Grill & Beer Festival Bratislava 2020

Príď si oddýchnuť, zabaviť sa, dobre sa napapať a zapiť...

Víkend s Osobnými Mandalkami pri Banskej Štiavnici
BB
Víkend s Osobnými Mandalkami pri Banskej Štiavnici

Poznáte také miesto, kde akoby zastal čas a krása ticha...

Denný LEON tábor
BA
Denný LEON tábor

Najveselší denný letný tábor pre deti od 5 do 15...

Denný letný tábor: Kolieskáči
BA
Denný letný tábor: Kolieskáči

Počas týždňa sa s bicyklom nielen zabavíme, ale aj čo-to...

Komentáre