4. december 2020 / Meniny má Barbora, Barbara

Výstava: Detské vypletačky

NBS - Múzeum mincí a medailí Kremnica pozýva na výstavu DETSKÉ VYPLETAČKY - DREVENÉ HRAČKY.
Výstava: Detské vypletačky

V priestoroch expozície Líce a rub peňazí budú vystavené drevené hračky, ktoré sú originálnym dizajnérskym návrhom a zároveň spôsobom hry nielen pre deti. Základom kolekcie sú jednoduché, sústružené geometrické tvary z dreva, ktoré sú opletané alebo vyplnené textilnými vláknami a farebnými kombináciami vlny, čo vytvára nevšedný vizuálny zážitok.

„Figúrky je možné vypletať spôsobom blízkym tkaniu, tradičnou zápästkovou technikou aj prostredníctvom naťahovania vlákien, a to vodorovne alebo rytmickým či náhodným krížením. Okrem figúrok sú súčasťou týchto variácií tiež stavebnicové prvky, stromčeky, autíčka a valčeky, ktoré slúžia ako základ pre omotávanie. Fantázii sa medze nekladú, zručnosť sa dá trénovať zmenou oblečenia, čím figúrka získa viac výrazov. Iný spôsob hry umožňujú kresliace tabuľky, na ktorých sa drevené kolíky omotávajú bavlnkami.” vysvetľuje autor výstavy - historik umenia Považského múzea v Žiline Zdeněk Hogh.

Autor nie je ako historik umenia len teoretikom, ale zároveň umelcom, ktorý má vzťah aj k ľudovej tradícii. Podľa neho môže nájsť prirodzené pokračovanie aj v súčasnosti.

„Záber jeho tvorby je široký. A hoci jeho diela pôsobia dojmom dokonalosti, zdanie perfekcionalistu môže klamať. Sám sa totiž hlási k pozitívnym prekvapeniam z nechceného a jeho diela sú hravé, jednoducho štylizované a čitateľne funkčné. Rád experimentuje s materiálom a zisťuje jeho možnosti,” dopĺňa kurátorka výstavy Katarína Hubová a pokračuje: „Vypletačky sú určené deťom, ale aj dospelým. Mnohé z objektov sú akoby nedokončené, ale o to viac ponúkajú nové možnosti vypletania či opletania. U autora je veľmi zaujímavé pozorovať prechádzanie z remesla k dizajnu a naopak. Aj tieto figúrky sú tak súčasťou jeho rozmanitého, živého a radostného sveta malých predmetov.”

Výstava Detské vypletačky bude slávnostne otvorená v piatok 2. októbra 2020 o 16:00 hod. v priestoroch expozície Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Návštevníci budú môcť nevšedné drevené hračky obdivovať do 30. októbra.

Expozícia otvorená v utorok - sobota / 10.00 - 16.30 hod.

Podobné podujatia
Mikulášsky pobyt vo Wellness Hoteli Patince ****
NR
Mikulášsky pobyt vo Wellness Hoteli Patince ****

Zažite jedinečný mikulášsky víkend vo Wellness Hoteli Patince****.

Sv. Mikuláš a Vianoce na Bojnickom zámku
TN
Sv. Mikuláš a Vianoce na Bojnickom zámku

Romantické komnaty Bojnického zámku sa aj počas tohtoročných vianočných sviatkov...

Sánkovačka na Hrebienku
PO
Sánkovačka na Hrebienku

Milí návštevníci, už od 5. decembra si budete môcť vychutnať...

Divadielko pre deti - Mikulášske tajomstvo ONLINE
SR
Divadielko pre deti - Mikulášske tajomstvo ONLINE

Pozrite si online mikulášske divadielko.

Samoobsluha: Rúško
ZA
Samoobsluha: Rúško

Netradičná dielňa s individuálnym prístupom.

Komentáre