21. február 2019 / Meniny má Eleonóra

Výstava: Bankovky na území ČSR a SR v rokoch 1918-1948

Sú súčasťou života človeka po stáročia, vplyvom významných historických udalostí sa menilaich podoba a funkcia, život až dodnes je bez nich takmer nemožný.
Výstava: Bankovky na území ČSR a SR v rokoch 1918-1948

Výber z bankoviekpredstaví výstava Bankovky na území ČSR a SR v období 1918 – 1948, ktorá bude otvorenáod 4.2. – 3.3.2019 v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre, Štefánikova tr. č. 1, Nitra

V súčasnosti sú peniaze pre život nevyhnutné. Nedajú sa bez nich kúpiť potraviny, oblečenie, cestovný lístok, pomôcky na vzdelanie, plyn, voda, elektrika a podobne. Sprevádzajú človeka počas dlhej histórie jeho vývoja. Hoci sa menila ich podoba a funkcia, pretrvali až dodnes. Na Slovensku sa za zakladateľov peňažného systému a mincovníctva považujú Kelti, ktorí začali raziť ako prví zlaté a strieborné mince. Papierové peniaze boli na našom území zavedené ažv 18. storočí v súvislosti s rozvojom obchodu a priemyslu. Ponitrianske múzeum v Nitre ponúka vo svojich priestoroch od 4.2. – 3.3.2019 možnosť nahliadnuť do obdobia „nedávno“ používaných platidiel v období Československej republiky. Na výstave Bankovky na území ČSR a SR v rokoch 1918-1948 predstaví zo svojich zbierok výber z rakúsko-uhorských, československých, slovenských, sovietskych okupačných bankoviek, ale i zvláštne židovské platidlá z tohto obdobia. Prostredníctvom ich názornej ukážky môžu pedagógovia základnýcha stredných škôl doplniť i upevniť vedomosti svojich žiakov získané v školských laviciach.Žiaci budú mať zároveň možnosť vidieť i porovnať bankovky so súčasne používanýmia sledovať tak rôzne odlišnosti, ktoré sa menili vplyvom vývoja.

Podobné podujatia
Cestovateľský festival CESTOU NECESTOU v Bratislave
BA
Cestovateľský festival CESTOU NECESTOU v Bratislave

Inšpiruj sa, spoznaj nepoznané a cestuj.

Predstavenie: ZOZNAMKA alebo Prečo ešte nemám svojho Milana?
BA
Predstavenie: ZOZNAMKA alebo Prečo ešte nemám svojho Milana?

Zážitková divadelná show pre všetkých, ktorí hľadajú lásku a zábavu...

Komentáre