19. jún 2018 / Meniny má Alfréd

Slovensko zbiera plastové vrchnáky na kreatívne využitie

Od 3.júla prebieha na Slovensku veľká zbierka špuntov z umelohmotných fliaš, ktoré sa kreatívne využijú na rovnomennom festivale aktívnej rodiny Špunti.
Slovensko zbiera plastové vrchnáky na kreatívne využitie

Cieľom zbierky je prostredníctvom „obyčajnej“ veci v deťoch podporiť predstavivosť a kreatívne myslenie a zdôrazniť potrebu ekológie.

„Súčasná doba je veľmi rýchla a konzumná. Z ľudí sa stávajú stroje, čo má samozrejme dopad aj na ich deti. Zabúda sa tak na tradičné hodnoty a rozvoj detského potenciálu v podobe tvorivosti a prirodzenej intuície. Preto sme vymysleli koncept festivalu pre rodiny s deťmi, ktorý nebude slúžiť len ako zábavno-predajné miesto, no ponúkne rodinám a ich špuntom rôzne inšpirácie do života,“ ozrejmila organizátorka festivalu Špunti, Gabriela Cabanová.

Špunti – festival aktívnej rodiny 18.-19- augusta 2017
Koncept festivalu využíva symbolické prepojenie výrazu špunti – deti a vrchnáky od fliaš (podľa Pravidiel slovenského pravopisu). Jeho cieľom je ukázať deťom (špuntom) a ich rodičom, ako spoločne plnohodnotne využiť spoločne strávený čas aj v bežných dňoch a v každodenných činnostiach. Ponúka inšpirácie, ako v deťoch hľadať ich potenciál a dokázať ho zveľadiť prostredníctvom banálnych činnosti.

Špunty, vrchnáky od plastových fliaš sú hlavnými reprezentantmi festivalu. Sú produktmi dennej spotreby každej domácnosti a končia v odpade, pri ktorom nie je záruka, že splní svoj recyklačný účel. Vďaka ich mnohostrannému využitiu nielen v domácnosti, pri hre detí a kreatívnej činnosti ich preto organizátori zvolili za nositeľa tohto posolstva.

„Snažíme sa vyzbierať čo najviac vrchnáčikov, aby sme dokázali vytvoriť čo najproduktívnejšiu zábavu deťom aj priamo na festivale – namiesto plastových guličiek nimi naplniť bazén, vytvoriť barefoot chodník, zaplniť nimi kreatívne dielničky a mnoho ďalšieho. Budeme preto radi za každú pomoc pri zbieraní,“ dodáva Cabanová.

Zbierka špuntov

Zbierka je vyhlásená na facebook stránke festivalu Špunti. Zapojiť sa môže ktokoľvek. Zbiera sa buď do 13.augusta (pre tých, ktorí budú svoje zbierky posielať poštou) alebo do 18.augusta (pre tých, ktorí sa plánujú zúčastniť festivalu alebo sú z Banskej Bystrice). Po ukončení festivalu, a teda zbierky, plánujú organizátori symbolicky odmeniť dvoch zapojených – toho, kto vyzbiera najväčší počet špuntov a náhodne vybraného človeka v rámci zbierkového facebook statusu.


Festival Špunti je projekt Občianskeho združenia Nosma. Ponúka zážitky, nové informácie a príležitosti pre celé rodiny, ako spolu tráviť voľný čas. Viac na www.facebook.com/spuntifestival

Zdroj: facebook.com
Komentáre