19. júl 2018 / Meniny má Dušana

Prázdninové pozorovanie planét

V druhom prázdninovom týždni je pre všetkých astronomických nadšencov pripravené pozorovanie až štyroch jasných planét Slnečnej sústavy.
Prázdninové pozorovanie planét
Pozorovania začínajú už za súmraku, od 21:30 SELČ, pozorovaním Venuše. Tá je jasnou Večernicou nad severozápadným obzorom. Jej priemer na oblohe je teraz okolo 17“ a Slnko osvetľuje asi 66% jej disku. 17. augusta dosiahne planéta najväčšiu východnú elongáciu (45°56´) a začne sa opäť zdanlivo približovať k Slnku. Z večernej oblohy zmizne koncom septembra, aby sa o mesiac neskôr po prechode medzi Slnkom a Zemou opäť objavila ráno nad východným horizontom ako Zornička.
Viac podrobností ukážu naše ďalekohľady na Jupiteri, ktorý sa nachádza v súhvezdí Váh. Planéta má teraz na oblohe priemer až 40“ a okrem sploštenia planéty, svetlých zón, tmavých pásov a možno aj Veľkej červenej škvrny v atmosfére rýchlo rotujúceho obra, uvidíme aj jeho štyri jasné mesiace (tzv. Galileovské - Io, Európa, Ganymedes a Kallisto) a ich úkazy (zákryty, zatmenia a prechody tieňov popred disk planéty). Jupiter zmizne z večernej oblohy koncom októbra a  na rannej oblohe sa opäť objaví až koncom roka 2018.
Krása Saturna spočíva najmä v jeho jasnom a doširoka roztvorenom prstenci. V ňom by mala byť viditeľná aj tmavá medzera, tzv. Cassiniho delenie. Na bezmesačnej oblohe môžeme pozorovať aj jeho štyri veľké mesiace (Titan, Dione, Rhea a Tehtys), nie však tak jasne, ako Galileovské mesiace Jupitera. Ich dráhy sú v rovine prstenca a spolu s polohou planéty na pozadí Mliečnej cesty plnej slabších hviezd ich nebude ľahké identifikovať. Saturn sa bude nachádzať v súhvezdí Strelca a na večernej oblohe ho uvidíme až do polovice decembra.
Prehliadka planét skončí neskorým pozorovaním Marsu v súhvezdí Kozorožca. Mars sa blíži k bodu opozície so Slnkom, jeho uhlové rozmery dosiahnu až 23“ (to je 78x menej, ako má Mesiac v splne). Jasná planéta je pomerne nízko nad obzorom a vďaka prebiehajúcej prachovej búrke v jej atmosfére ťažko povedať, či bude možné vidieť polárnu marťanskú čiapočku alebo nejaké albedové útvary povrchu.
Nutnou podmienkou našich letných pozorovaní planét je prirodzene priaznivé počasie - ideálne jasno, alebo iba malá kopovitá oblačnosť s medzerami medzi oblakmi. Ak to však nevyjde, nezúfajte. Všetkým pozorovateľným planétam sa budeme venovať aj na ďalších verejných pozorovaniach.
Podobné podujatia
Countryfest Bohunice 2018
TT
Countryfest Bohunice 2018

Leto sa blíži a s ním aj ďaľší ročník nášho...

Letné slávnosti
ZA
Letné slávnosti

Mesto Rajecké Teplice pozýva na Letné slávnosti 2018, ktoré sa...

Leto v parku 2018
KE
Leto v parku 2018

Príďte si užiť jubilejný 10. ročník multižánrového festivalu Leto v...

Letný terapeutický tábor: Čarovná záhrada
BA
Letný terapeutický tábor: Čarovná záhrada

Aj tento rok pozývame dievčatá a chlapcov vo veku 7...

Umelecký tábor pre deti vo Východoslovenskej galérii
KE
Umelecký tábor pre deti vo Východoslovenskej galérii

Už piaty rok vám Východoslovenská galéria ponúka kvalitný program v...

Komentáre