18. november 2018 / Meniny má Eugen

Prázdninové pozorovanie planét

V druhom prázdninovom týždni je pre všetkých astronomických nadšencov pripravené pozorovanie až štyroch jasných planét Slnečnej sústavy.
Prázdninové pozorovanie planét
Pozorovania začínajú už za súmraku, od 21:30 SELČ, pozorovaním Venuše. Tá je jasnou Večernicou nad severozápadným obzorom. Jej priemer na oblohe je teraz okolo 17“ a Slnko osvetľuje asi 66% jej disku. 17. augusta dosiahne planéta najväčšiu východnú elongáciu (45°56´) a začne sa opäť zdanlivo približovať k Slnku. Z večernej oblohy zmizne koncom septembra, aby sa o mesiac neskôr po prechode medzi Slnkom a Zemou opäť objavila ráno nad východným horizontom ako Zornička.
Viac podrobností ukážu naše ďalekohľady na Jupiteri, ktorý sa nachádza v súhvezdí Váh. Planéta má teraz na oblohe priemer až 40“ a okrem sploštenia planéty, svetlých zón, tmavých pásov a možno aj Veľkej červenej škvrny v atmosfére rýchlo rotujúceho obra, uvidíme aj jeho štyri jasné mesiace (tzv. Galileovské - Io, Európa, Ganymedes a Kallisto) a ich úkazy (zákryty, zatmenia a prechody tieňov popred disk planéty). Jupiter zmizne z večernej oblohy koncom októbra a  na rannej oblohe sa opäť objaví až koncom roka 2018.
Krása Saturna spočíva najmä v jeho jasnom a doširoka roztvorenom prstenci. V ňom by mala byť viditeľná aj tmavá medzera, tzv. Cassiniho delenie. Na bezmesačnej oblohe môžeme pozorovať aj jeho štyri veľké mesiace (Titan, Dione, Rhea a Tehtys), nie však tak jasne, ako Galileovské mesiace Jupitera. Ich dráhy sú v rovine prstenca a spolu s polohou planéty na pozadí Mliečnej cesty plnej slabších hviezd ich nebude ľahké identifikovať. Saturn sa bude nachádzať v súhvezdí Strelca a na večernej oblohe ho uvidíme až do polovice decembra.
Prehliadka planét skončí neskorým pozorovaním Marsu v súhvezdí Kozorožca. Mars sa blíži k bodu opozície so Slnkom, jeho uhlové rozmery dosiahnu až 23“ (to je 78x menej, ako má Mesiac v splne). Jasná planéta je pomerne nízko nad obzorom a vďaka prebiehajúcej prachovej búrke v jej atmosfére ťažko povedať, či bude možné vidieť polárnu marťanskú čiapočku alebo nejaké albedové útvary povrchu.
Nutnou podmienkou našich letných pozorovaní planét je prirodzene priaznivé počasie - ideálne jasno, alebo iba malá kopovitá oblačnosť s medzerami medzi oblakmi. Ak to však nevyjde, nezúfajte. Všetkým pozorovateľným planétam sa budeme venovať aj na ďalších verejných pozorovaniach.
Podobné podujatia
Predstavenie: ZOZNAMKA alebo Prečo ešte nemám svojho Milana?
BA
Predstavenie: ZOZNAMKA alebo Prečo ešte nemám svojho Milana?

Zážitková divadelná show pre všetkých, ktorí hľadajú lásku a zábavu...

Vianočné trhy v Košiciach
KE
Vianočné trhy v Košiciach

Terasa ako prvá v Košiciach štartuje svoje trhy. Ponúkne každodenný...

Mikuláš v Hoteli SLOVAN*** Tatranská Lomnica
PO
Mikuláš v Hoteli SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Veselý Mikulášsky oddych zažijete v zasneženej Tatranskej Lomnici.

Vianočné trhy v Trnave
TT
Vianočné trhy v Trnave

Adventné trhy v Trnave zmenia prechádzku mestom na vzácny zážitok.

December v KZP pre deti
BA
December v KZP pre deti

Decembrový výber pre deti z celého programu Kultúrneho zariadenia Petržalka.

Komentáre