4. december 2020 / Meniny má Barbora, Barbara

Majstri hudobných nástrojov v ÚĽUV-e

Pri príležitosti 75. výročia vzniku Ústredia ľudovej umeleckej výroby je v Galérii ÚĽUV v Bratislave výnimočná výstava Majstri hudobných nástrojov.
Majstri hudobných nástrojov v ÚĽUV-e

Pri príležitosti 75. výročia vzniku Ústredia ľudovej umeleckej výroby sme pripravili v Galérii ÚĽUV Bratislava výnimočnú výstavu Majstri hudobných nástrojov, ktorá predstaví návštevníkom ľudovú hudobnú kultúru Slovenska. Výstavu robia výnimočnou nielen samotné historické zbierkové predmety a nástroje od súčasných majstrov, ale aj 3D modely vybraných exponátov, vďaka ktorým budú môcť hmatom objaviť krásu hudobných nástrojov aj slabozrakí a nevidiaci návštevníci. Výstava je verejnosti sprístupnená od 11. mája 2020.

Na Slovensku sa podnes zachovalo viac ako dvesto rôznych druhov ľudových hudobných nástrojov, ktorých hlasom žili generácie v nekonečných obmenách a tvaroch. Výstava Majstri hudobných nástrojov ponúka prierez minulosťou iprítomnosťou ľudovej hudobnej kultúry na Slovensku prostredníctvom nástrojov vyrobených súčasnými výrobcami, zbierkových predmetov, ikonografického materiálu a filmových ukážok rôznych druhov výrob hudobných nástrojov.

Novým prvkom na výstave je sprístupnenie vybraných predmetov slabozrakým anevidiacim návštevníkom. Vybrané vzácne predmety zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a SNM – Hudobného múzea sú na výstave prezentované formou vytlačených 3D modelov, ktoré umožnia návštevníkom spoznať ich aj prostredníctvom hmatu. Nájsť medzi nimi možno skvosty, ako vábec (bezdierkovú kostenú píšťalu) z polovice 13. storočia alebo päťdierkovú kostenú píšťalu z polovice 18. storočia. Táto časť výstavy obsahuje navyše aj preklad sprievodných textov do Braillovho písma.

„Verím, že spojenie dvoch sestier – histórie a súčasnosti – sa vás bude pomyselne dotýkať natoľko, že vaša túžba siahnuť po tradičných hudobných nástrojoch, vlastniť ich a rozmaznávať sa pohľadom na ne vo vás neutíchne ani po odchode z výstavy. Súhra oka, ucha a duše dokáže vyvolať v každom z nás emóciu. Preto vám prajem, aby majstrovstvá tejto výstavy vyvolali vo vašich očiach radosť, zanechali vo vašich ušiach rajskú hudbu a dali rozkvitnúť vo vašich srdciach polahode. Želám vám, aby ste sa pri prechádzke touto hudobnou rozprávkou preniesli s majstrami do priestoru, kde uvidíte pohyby ich nástrojov pri práci, vďaka ktorej vznikajú tóny pre nikdy sa nekončiace chvíle plné potechy“ - pozýva na výstavu jej kurátor Peter Jantoščiak.

Sila hudobných nástrojov spočíva v posolstve ich zvuku, melódie a vizuálnej krásy, ktoré tlmočia majstrovstvo výrobcov. Spoznajte ich čaro – audiovizuálnu symbiózu, ktorá už stáročia obohacuje naše duše – na výstave Majstri hudobných nástrojov v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave.

Zdroj: uluv.sk
Podobné podujatia
Mikulášsky pobyt vo Wellness Hoteli Patince ****
NR
Mikulášsky pobyt vo Wellness Hoteli Patince ****

Zažite jedinečný mikulášsky víkend vo Wellness Hoteli Patince****.

Sv. Mikuláš a Vianoce na Bojnickom zámku
TN
Sv. Mikuláš a Vianoce na Bojnickom zámku

Romantické komnaty Bojnického zámku sa aj počas tohtoročných vianočných sviatkov...

Sánkovačka na Hrebienku
PO
Sánkovačka na Hrebienku

Milí návštevníci, už od 5. decembra si budete môcť vychutnať...

Divadielko pre deti - Mikulášske tajomstvo ONLINE
SR
Divadielko pre deti - Mikulášske tajomstvo ONLINE

Pozrite si online mikulášske divadielko.

Samoobsluha: Rúško
ZA
Samoobsluha: Rúško

Netradičná dielňa s individuálnym prístupom.

Komentáre