29. október 2020 / Meniny má Klára

Majstri hudobných nástrojov v ÚĽUV-e

Pri príležitosti 75. výročia vzniku Ústredia ľudovej umeleckej výroby je v Galérii ÚĽUV v Bratislave výnimočná výstava Majstri hudobných nástrojov.
Majstri hudobných nástrojov v ÚĽUV-e

Pri príležitosti 75. výročia vzniku Ústredia ľudovej umeleckej výroby sme pripravili v Galérii ÚĽUV Bratislava výnimočnú výstavu Majstri hudobných nástrojov, ktorá predstaví návštevníkom ľudovú hudobnú kultúru Slovenska. Výstavu robia výnimočnou nielen samotné historické zbierkové predmety a nástroje od súčasných majstrov, ale aj 3D modely vybraných exponátov, vďaka ktorým budú môcť hmatom objaviť krásu hudobných nástrojov aj slabozrakí a nevidiaci návštevníci. Výstava je verejnosti sprístupnená od 11. mája 2020.

Na Slovensku sa podnes zachovalo viac ako dvesto rôznych druhov ľudových hudobných nástrojov, ktorých hlasom žili generácie v nekonečných obmenách a tvaroch. Výstava Majstri hudobných nástrojov ponúka prierez minulosťou iprítomnosťou ľudovej hudobnej kultúry na Slovensku prostredníctvom nástrojov vyrobených súčasnými výrobcami, zbierkových predmetov, ikonografického materiálu a filmových ukážok rôznych druhov výrob hudobných nástrojov.

Novým prvkom na výstave je sprístupnenie vybraných predmetov slabozrakým anevidiacim návštevníkom. Vybrané vzácne predmety zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a SNM – Hudobného múzea sú na výstave prezentované formou vytlačených 3D modelov, ktoré umožnia návštevníkom spoznať ich aj prostredníctvom hmatu. Nájsť medzi nimi možno skvosty, ako vábec (bezdierkovú kostenú píšťalu) z polovice 13. storočia alebo päťdierkovú kostenú píšťalu z polovice 18. storočia. Táto časť výstavy obsahuje navyše aj preklad sprievodných textov do Braillovho písma.

„Verím, že spojenie dvoch sestier – histórie a súčasnosti – sa vás bude pomyselne dotýkať natoľko, že vaša túžba siahnuť po tradičných hudobných nástrojoch, vlastniť ich a rozmaznávať sa pohľadom na ne vo vás neutíchne ani po odchode z výstavy. Súhra oka, ucha a duše dokáže vyvolať v každom z nás emóciu. Preto vám prajem, aby majstrovstvá tejto výstavy vyvolali vo vašich očiach radosť, zanechali vo vašich ušiach rajskú hudbu a dali rozkvitnúť vo vašich srdciach polahode. Želám vám, aby ste sa pri prechádzke touto hudobnou rozprávkou preniesli s majstrami do priestoru, kde uvidíte pohyby ich nástrojov pri práci, vďaka ktorej vznikajú tóny pre nikdy sa nekončiace chvíle plné potechy“ - pozýva na výstavu jej kurátor Peter Jantoščiak.

Sila hudobných nástrojov spočíva v posolstve ich zvuku, melódie a vizuálnej krásy, ktoré tlmočia majstrovstvo výrobcov. Spoznajte ich čaro – audiovizuálnu symbiózu, ktorá už stáročia obohacuje naše duše – na výstave Majstri hudobných nástrojov v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave.

Zdroj: uluv.sk
Podobné podujatia
Halloween 2020 s
TN
Halloween 2020 s "bosorkami"

Príďte si užiť Halloween s deťmi do Horského hotela Remata...

Strašidelný Halloween v Hoteli Eufória ***
PO
Strašidelný Halloween v Hoteli Eufória ***

Príďte si užiť Halloween s deťmi do Tatier!

Jesenné prázdniny v Hoteli PARTIZÁN ****
BB
Jesenné prázdniny v Hoteli PARTIZÁN ****

Poďte zažiť veselé chvíle s rodinou v pohodlí 4* hotela....

November v BIBIANE
BA
November v BIBIANE

Srdečne Vás pozývame na kolektívne verejné aj súkromné predstavenia v...

The Legits Blast
SR
The Legits Blast

The Legits Blast má viac ako 900 registrovaných tanečníkov zo...

Komentáre