20. jún 2019 / Meniny má Valéria

Divadelná Nitra 2018 a sprievodné podujatia pre rodiny s deťmi

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku.
Divadelná Nitra 2018 a sprievodné podujatia pre rodiny s deťmi

Aj tento rok si Divadelná Nitra udrží status festivalu, ktorý sa nebojí prekonávať hranice, hľadá nové mená a upozorňuje na nové tendencie.Diváci si budú môcť vybrať z bohatej ponuky žánrov a druhov scénického umenia, niektorí tvorcovia budú na Slovensku predstavení po prvý raz vôbec. Návštevník festivalu môže zažiť počas šiestich dní klasickú činohru, divadlo-prednášku, fyzické divadlo aj tanec, bábkové divadlo i nový cirkus, performanciu pre jedného diváka či predstavenie bez jediného herca.

Progres v divadelnom umení predstavujú produkcie, v ktorých médiá a videoart neslúžia len ako súčasť scénografie, ale aj ako dejotvorný a interaktívny prvok. Iné inscenácie zas prekračujú dimenzie javiska a sú obecenstvu doslova na dotyk.

Slávnostné otvorenie festivalu bude patriť jednému z najvýznamnejších poľských súborov – TR Warszawa, ktorý uvedie veľkolepú inscenáciu Môj Boj. Režisér Michał Borczuch pripravil dielo, ktoré vypovedá o tendencii sebaprezentácie a s ňou úzko súvisiacej straty súkromia,aká sprevádza život jednotlivcov na sociálnych sieťach. Adaptácia knižnej predlohy – šiestich zväzkov a takmer 3 600 knižných strán – od nórskeho spisovateľa Karla Ove Knausgårda patrí v Poľsku k najoceňovanejším aj najdiskutovanejším dielam sezóny.

Po prvý raz sa na Slovensku predstaví konceptuálny tvorca Rabih Mroué z Libanonu, a to hneď dvomi dielami nastoľujúcimi aktuálne otázky etiky a morálky dnešnej spoločnosti. Inscenovaná prednáškaPiesok v očiachstavia proti sebe vraždenie zo strany hnutia ISIS a tichú toleranciu zabíjania teroristov s pomocou dronov. Performancia 33 otáčok za minútu a pár sekúnd bez jediného herca na scéne skúma digitálnu stopu libanonského aktivistu po smrti pomocou optiky sociálnych médií a komunikačných nástrojov.

Energiu temnej noci prinesie na Divadelnú Nitru inscenácia Noc z Portugalska. Tanečno-divadelná performancia s dynamickou hudbou Dja André Piresa ukazuje troch outsiderov, ktorí sa schádzajú, aby rozohrali fyzicky náročný a vyčerpávajúci boj o lepšie miesto vo svete.Číre politické divadlo bez pátosu a s poriadnou dávkou irónie a satiry prinesú Kristóf Kelemen & Bence György Pálinkás z Maďarska. Ich inscenácia Maďarský Agát parodizuje súčasnú maďarskú politickú scénu. Netradičná bábková inscenácia Čechy ležia pri moriunesie divákov pod morskú hladinu. Divadelná sála sa ponorí do zvláštneho šera, javisko stratí jasné hranice a do celého priestoru sa z neho rozleje poézia. Intímnaperformancia Tak ďaleko, ako ma povedú končeky prstov zoberie vždy iba jedného diváka prostredníctvom dotykov, hudby a príbehu na cestu súcitu so sýrskym utečencom. Kultový Cirk La Putyka predvedie pod názvomBatacchio nový cirkus plný gymnastiky a vzrušujúcej akrobacie, groteskných výstupov i kabaretných hudobných čísel. Nebudú chýbať ani magické triky!

Na Divadelnej Nitre už tradične nebude chýbať ani domáca scéna, ktorú v kurátorskom výbere prinášajú štyri členky združenia MLOKi – mladí o kultúre inak, divadelné kritičky Zuzana Andrejcová Ferusová, Katarína Cvečková, Lucia Lejková a Martina Mašlárová. Do programu zaradili inscenácie Znovuzjednotenie Kóreí zo Štátneho divadla Košice o boji medzi mužom a ženou v 26 mikropríbehoch, Stalker Teatra Tatra, ktorý sa dotýka hraníc existencie v scifi príbehu tajuplnej „zóny“, koprodukčný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň Americký cisár, kde sa vraciame do čias vysťahovalectva v 19. storočí, a vizuálno-pohybové dielo Debris Company WOW!, ktoré sa znepokojuje nad osudom civilizácie. Že ide o šťastný výber, o tom svedčia aj nominácie na divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2018. Zo spomenutých inscenácií sa v programe Divadelnej Nitry ocitlo až 8 nominácií.

Domáce Divadla Andreja Bagara predstaví inscenáciu Ľudia miesta a veci. Skvelé herecké výkony, veľkolepé scénografické riešenie a tragický rozmer okorenený humorom odkrývajú dilemy súčasného človeka.

Nezvyčajným znakom aktuálneho ročníka je prezentácia tvorcov, ktorí nepracujú s klasikou, ale siahajú najmä po textoch súčasných autorov (Martin Pollack, Radek Malý, Boris a Arkadij Strugackí, Eugen Gindl), prípadne si scenáre píšu sami. Festival prezentuje v hlavnom programe diela tvorcov z ôsmich krajín, niektorí z nich sa na Slovensku predstavia po prvý raz – Rabih Mroué a Lina Saneh, Tania El Khoury, André Braga a Cláudia Figueiredo, Kristóf Kelemen a Bence György Pálinkás, ale aj Júlia Rázusová.

Na tematickú niť RE sa postupne napojili aj sprievodné podujatia. Spolu je ich viac ako 50. Projekt RE Agora Nitra 2018 zahŕňa súbor diskusií na spoločensko-politické témy rôznych formátov – od veľkej verejnej debaty cez Verejnú obývačku, Živú knižnicu až po reláciu .pod lampou. Silný spoločensko-politický obsah nesú aj filmy a výstavy. Pod titulom REpublika 100 festival prezentuje 5 scénických diel z Čiech pre deti i dospelých a 8 filmov českých i slovenských tvorcov z horúcej súčasnosti i z prelomu 60. a 70. rokov. Festival deťom, Nitrianska Biela noc, Mladé divadlo, Aj toto je umenie prinášajú rozmanité podujatia pre širokú verejnosť rôzneho veku z Nitry i okolia. Užšie zamerané sú projekty umeleckej reflexie a neformálneho vzdelávania pre kritikov z 9 krajín, študentov vysokých i stredných škôl aj hendikepované deti, ktoré sa s festivalom pretínajú v čase – V4Theatre Critics Residency, Ako na divadlo, Darujem ti tulipán.

Prípravy festivalu sú v plnom prúde, prvé súbory i technické zložky sú už na ceste.

Zdroj: nitrafest.sk
Podobné podujatia
PREMIÉRA: Tajný život maznáčikov 2
SR
PREMIÉRA: Tajný život maznáčikov 2

Z prvého dielu Tajného života maznáčikov vieme, čo robia naši...

VÝSTAVA: Obri oceánov
TN
VÝSTAVA: Obri oceánov

Impozantná výstava z ktorej sa vám zatají dych!

Letný pobyt vo Wellness Hoteli Patince****
NR
Letný pobyt vo Wellness Hoteli Patince****

Zregenerujte svoj organizmus a načerpajte novú energiu vďaka blahodarným účinkom...

Denný letný tábor: Pestrý KIDSHOUSE
BA
Denný letný tábor: Pestrý KIDSHOUSE

Tábor ponúka deťom vo veku od 6-14 rokov aktívne strávenie...

Denný letný tábor: LETO s kockami LEGO®
BA
Denný letný tábor: LETO s kockami LEGO®

Tábor s kockami LEGO®? Áno! Pripravili sme pre deti zábavné...

Komentáre