22. október 2018 / Meniny má Sergej

Bábkarská bystrica TOUR 2018

Medzinárodný festival súčasného bábkového umenia pre deti a pre dospelých prichádza s 22 predstaveniami.
Bábkarská bystrica TOUR 2018

Už 5. októbra začína 21. ročník medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018! Festival sa každé dva roky koná v Banskej Bystrici, posledné dva ročníky aj za hranicami mesta, na vidieku Banskobystrického samosprávneho kraja. Pravidelne prináša to najlepšie, čo bábkodivadelná scéna na Slovensku a v zahraničí ponúka deťom aj dospelým. Od roku 2012 s líniou predstavení špeciálne venovaných batoľatám. Predstavenia, ktoré sú venované detským divákom rôznych vekových kategórií nesú spoločný headline Prvý impulz. V rámci Prvého impulzu sa v roku 2018 uskutoční 16 predstavení.

Nech sa páči, predstavujeme zážitky, ktoré na vás čakajú v Banskej Bystrici od 5. do 7. októbra: 

Prvý impulz otvoria unikátni hostia z Brazílie, skupina Grupo Sobrevento, ktorá na Slovensku účinkuje vôbec po prvýkrát. Prinesie poetické predstavenie Moja záhrada o vnútornej sile, ktorá dokáže premeniť pustatinu na krásnu zdravú krajinu. Grupo Sobrevento má na svojom repertoári inscenácie pre detských aj dospelých divákov. Predstavenie, s ktorým pricestujú na festival Bábkarská Bystrica je venované najmenším, batoľatám od 6 mesiacov. Moja záhrada sa uskutoční v piatok 5.10. o 15.00 hod. v priestore Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici ako prvé predstavenie z radu “batolárií”.

moja zahrada

V nasledujúce dni účinkujú ďalšie dva predstavenia pre najmenších divákov a diváčky, tentokrát od slovenských tvorcov a tvorkýň. Predstavenie Hmatuláci domáceho súboru z Bábkového divadla na Rázcestí o svete hmatu a dotykov, inšpirované terapeutickou metódou snoezelen. Hmatuláci sú na programe v sobotu 6. 10. o 9.00 hod. v BDNR. Vhodné pre deti od 15 mesiacov.

Hmatulaci_19

Zoskupenie Odivo z Banskej Bystrice prináša vzdušné laboratórium Aero, inšpirované vetrom, atmosférou a správaním rôznych materiálov v prúde vzduchu. Predstavenie začína v nedeľu 7.10. o 9.00 hodine. Venované deťom od 18 mesiacov.    

aero

Ďalšou novinkou v histórii festivalu sú hostia z Holandska. Holadský súbor Lichtbende z Amsterdamu predstaví originálnu scénickú koláž Tutu. Tutuje experimentálne dielo, v ktorom sa objavujú techniky tieňového divadla a originálne zvukovo-vizuálne kreácie, podporené živou muzikou a unikátnym spôsobom svietenia starobylými lampami. Tutusvoju mágiu rozprestrie v Banskej Bystrici, v sobotu 6.10. o 15.00 hodine v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Historicky prvú návštevu nášho festivalu podniknú aj hostia z Bieloruska. Gomeľské bábkové divadlo pricestuje s klasikou upravenou na dadistický spôsob. Na základe známych veršovaných rozprávok o dvojici psíkov Pliš a Plum, z pera nemeckého spisovateľa W. Buscha, vytvoril pozoruhodný bieloruský režisér Jury Divakov expresívne dielo pre deti od 6 rokov. Vplyvy surrealizmu, expresionizmu a dadizmu vytvorili z Pliša a Plumascénické dielo plné vizuálnych obrazov, čierneho humoru a rôznych typov bábok. Bieloruské predstavenie sa uskutoční v nedeľu 7. 10. o 15.00 hod. v Divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici.

Pre “starších malých” je každý deň počas prvého impulzu pripravené veľkoformátové divadlo na scéne Štátnej opery v Banskej Bystrici. V piatok 5. 10. uvedie poľské bábkové divadlo Banialuka príbeh o Kráľovi Matejovi Prvom,ktorý je alegóriou na generačné vzťahy súčasnej doby. Klasický príbeh z pera J. Korczaka prináša témy priateľstva, odvahy, zodpovednosti za seba, za druhých a iné otázky dôležité pre vek začínajúceho teenage obdobia. Predstavenie je venované deťom od 10 rokov.

V utorok 6. 10. sa predstaví Divadlo loutek Ostrava, ktoré je viacnásobným návštevníkom nášho festivalu. Prináša známy príbeh o trojici chlapíkov Dlhom, Širokom a Bystrozrakom. Tím DLO pod vedením režiséra Mariána Pecka zlúčil klasický námet s originálnym vizuálnym riešením. V predstavení vystupujú krásne marionetové bábky, ktoré prekvapujú svojou technologickou invenčnosťou.

Dlhy, siroky, bystrozraky

V nedeľu 7.10. sa môžete tešiť na špičkový český súbor v oblasti nového cirkusu. Cirk La Putyka je rešpektovaným súborom s medzinárodným renomé, ktorý má na svojom konte mnohé zahraničné spolupráce a ocenenia. Akrobati, klauni, herci a herečky pricestujú do Banskej Bystrice so scénickým číslom BatacchioDržte si klobúky, bude to veľké!

Batacchio_Jan_Hromadko_14

Predstavenia v Štátnej opere začínajú vždy o 17.00 hodine.

Vstupenky na festival si môžete zakúpiť online na www.ticket-art.sk.

Rezervovať telefonicky na tel: 048/412 55 13, mailom: vstupenky@bdnr.sk.

Kompletný program festivalu a predstavení nájdete na stránke festivalu www.bdnr.sk/bab.

PROGRAM:

ProgramBDNR_september2018_web

BB2018_program_web

Podobné podujatia
Halloween plný superlatívov vo Familyparku
SR
Halloween plný superlatívov vo Familyparku

Tento rok sa môžete tešiť na 10 dní strašidelnej zábavy...

Jesenné prázdniny na Liptove
ZA
Jesenné prázdniny na Liptove

Nádherné babie leto na Liptove je zážitkom na celý život....

Halloween plný superlatívov vo Familyparku
SR
Halloween plný superlatívov vo Familyparku

Tento rok sa môžete tešiť na 10 dní strašidelnej zábavy...

Halloween plný superlatívov vo Familyparku
SR
Halloween plný superlatívov vo Familyparku

Tento rok sa môžete tešiť na 10 dní strašidelnej zábavy...

Halloween v Hoteli Chateau Béla
BB
Halloween v Hoteli Chateau Béla

Zažite jedinečný halloweensky pobyt a magickú večeru! Príďte stráviť nezabudnuteľné...

Komentáre