19. jún 2019 / Meniny má Alfréd

Bábkarská bystrica TOUR 2018

Medzinárodný festival súčasného bábkového umenia pre deti a pre dospelých prichádza s 22 predstaveniami.
Bábkarská bystrica TOUR 2018

Už 5. októbra začína 21. ročník medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018! Festival sa každé dva roky koná v Banskej Bystrici, posledné dva ročníky aj za hranicami mesta, na vidieku Banskobystrického samosprávneho kraja. Pravidelne prináša to najlepšie, čo bábkodivadelná scéna na Slovensku a v zahraničí ponúka deťom aj dospelým. Od roku 2012 s líniou predstavení špeciálne venovaných batoľatám. Predstavenia, ktoré sú venované detským divákom rôznych vekových kategórií nesú spoločný headline Prvý impulz. V rámci Prvého impulzu sa v roku 2018 uskutoční 16 predstavení.

Nech sa páči, predstavujeme zážitky, ktoré na vás čakajú v Banskej Bystrici od 5. do 7. októbra: 

Prvý impulz otvoria unikátni hostia z Brazílie, skupina Grupo Sobrevento, ktorá na Slovensku účinkuje vôbec po prvýkrát. Prinesie poetické predstavenie Moja záhrada o vnútornej sile, ktorá dokáže premeniť pustatinu na krásnu zdravú krajinu. Grupo Sobrevento má na svojom repertoári inscenácie pre detských aj dospelých divákov. Predstavenie, s ktorým pricestujú na festival Bábkarská Bystrica je venované najmenším, batoľatám od 6 mesiacov. Moja záhrada sa uskutoční v piatok 5.10. o 15.00 hod. v priestore Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici ako prvé predstavenie z radu “batolárií”.

moja zahrada

V nasledujúce dni účinkujú ďalšie dva predstavenia pre najmenších divákov a diváčky, tentokrát od slovenských tvorcov a tvorkýň. Predstavenie Hmatuláci domáceho súboru z Bábkového divadla na Rázcestí o svete hmatu a dotykov, inšpirované terapeutickou metódou snoezelen. Hmatuláci sú na programe v sobotu 6. 10. o 9.00 hod. v BDNR. Vhodné pre deti od 15 mesiacov.

Hmatulaci_19

Zoskupenie Odivo z Banskej Bystrice prináša vzdušné laboratórium Aero, inšpirované vetrom, atmosférou a správaním rôznych materiálov v prúde vzduchu. Predstavenie začína v nedeľu 7.10. o 9.00 hodine. Venované deťom od 18 mesiacov.    

aero

Ďalšou novinkou v histórii festivalu sú hostia z Holandska. Holadský súbor Lichtbende z Amsterdamu predstaví originálnu scénickú koláž Tutu. Tutuje experimentálne dielo, v ktorom sa objavujú techniky tieňového divadla a originálne zvukovo-vizuálne kreácie, podporené živou muzikou a unikátnym spôsobom svietenia starobylými lampami. Tutusvoju mágiu rozprestrie v Banskej Bystrici, v sobotu 6.10. o 15.00 hodine v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Historicky prvú návštevu nášho festivalu podniknú aj hostia z Bieloruska. Gomeľské bábkové divadlo pricestuje s klasikou upravenou na dadistický spôsob. Na základe známych veršovaných rozprávok o dvojici psíkov Pliš a Plum, z pera nemeckého spisovateľa W. Buscha, vytvoril pozoruhodný bieloruský režisér Jury Divakov expresívne dielo pre deti od 6 rokov. Vplyvy surrealizmu, expresionizmu a dadizmu vytvorili z Pliša a Plumascénické dielo plné vizuálnych obrazov, čierneho humoru a rôznych typov bábok. Bieloruské predstavenie sa uskutoční v nedeľu 7. 10. o 15.00 hod. v Divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici.

Pre “starších malých” je každý deň počas prvého impulzu pripravené veľkoformátové divadlo na scéne Štátnej opery v Banskej Bystrici. V piatok 5. 10. uvedie poľské bábkové divadlo Banialuka príbeh o Kráľovi Matejovi Prvom,ktorý je alegóriou na generačné vzťahy súčasnej doby. Klasický príbeh z pera J. Korczaka prináša témy priateľstva, odvahy, zodpovednosti za seba, za druhých a iné otázky dôležité pre vek začínajúceho teenage obdobia. Predstavenie je venované deťom od 10 rokov.

V utorok 6. 10. sa predstaví Divadlo loutek Ostrava, ktoré je viacnásobným návštevníkom nášho festivalu. Prináša známy príbeh o trojici chlapíkov Dlhom, Širokom a Bystrozrakom. Tím DLO pod vedením režiséra Mariána Pecka zlúčil klasický námet s originálnym vizuálnym riešením. V predstavení vystupujú krásne marionetové bábky, ktoré prekvapujú svojou technologickou invenčnosťou.

Dlhy, siroky, bystrozraky

V nedeľu 7.10. sa môžete tešiť na špičkový český súbor v oblasti nového cirkusu. Cirk La Putyka je rešpektovaným súborom s medzinárodným renomé, ktorý má na svojom konte mnohé zahraničné spolupráce a ocenenia. Akrobati, klauni, herci a herečky pricestujú do Banskej Bystrice so scénickým číslom BatacchioDržte si klobúky, bude to veľké!

Batacchio_Jan_Hromadko_14

Predstavenia v Štátnej opere začínajú vždy o 17.00 hodine.

Vstupenky na festival si môžete zakúpiť online na www.ticket-art.sk.

Rezervovať telefonicky na tel: 048/412 55 13, mailom: vstupenky@bdnr.sk.

Kompletný program festivalu a predstavení nájdete na stránke festivalu www.bdnr.sk/bab.

PROGRAM:

ProgramBDNR_september2018_web

BB2018_program_web

Podobné podujatia
PREMIÉRA: Tajný život maznáčikov 2
SR
PREMIÉRA: Tajný život maznáčikov 2

Z prvého dielu Tajného života maznáčikov vieme, čo robia naši...

VÝSTAVA: Obri oceánov
TN
VÝSTAVA: Obri oceánov

Impozantná výstava z ktorej sa vám zatají dych!

Letný pobyt vo Wellness Hoteli Patince****
NR
Letný pobyt vo Wellness Hoteli Patince****

Zregenerujte svoj organizmus a načerpajte novú energiu vďaka blahodarným účinkom...

Denný letný tábor: Pestrý KIDSHOUSE
BA
Denný letný tábor: Pestrý KIDSHOUSE

Tábor ponúka deťom vo veku od 6-14 rokov aktívne strávenie...

Denný letný tábor: LETO s kockami LEGO®
BA
Denný letný tábor: LETO s kockami LEGO®

Tábor s kockami LEGO®? Áno! Pripravili sme pre deti zábavné...

Komentáre