17. október 2019 / Meniny má Hedviga

Ako vychovať nerozbitné deti v 21. storočí

Odvážne, samostatné a šťastné deti, ktoré namiesto vysedávania s tabletom preháňajú svoju fantáziu v prírode. Autorka knihy Klub nerozbitných detí Slávka Kubíková prezradí v utorok 8. októbra vo V Klube princípy, ktoré pomôžu rodičom s výchovou detí v modernej dobe.
Ako vychovať nerozbitné deti v 21. storočí

Odvážne, samostatné a šťastné deti, ktoré namiesto vysedávania s tabletom preháňajú svoju fantáziu v prírode. Autorka knihy Klub nerozbitných detí Slávka Kubíková prezradí v utorok 8. októbra vo V Klube princípy, ktoré pomôžu rodičom s výchovou detí v modernej dobe. V prednáške prezradí kľúčové veci, ktoré vyplývajú zo štúdií expertov v medicínskej a psychologickej oblasti.

Kedy ste sa začali zaujímať o to, ako vyrastajú deti v modernej dobe?

Slávka Kubíková: Pri výchove mojich detí. Rodič dostáva v dnešnej dobe veľké množstvo rozporuplných rád a výchovných teórii. Potrebovala som sa sama v tom zorientovať, hľadala som to podrobne a do hĺbky – v literatúre, aj u múdrych ľudí – a s výsledkom som sa podelila v knihe.

Čo vlastne znamená klub nerozbitných detí?

Slávka Kubíková: Ide o to, že generácia dnešných detí je veľmi krehká. Volajú ju aj generáciou snehových vločiek. Tie deti nie sú zlé, ale sú akési smutnejšie, psychicky labilnejšie, nesamostatné, ťažko sa im zdolávajú nároky života. Má to svoje príčiny. Keď ich človek pochopí, vie, akým smerom má výchovu smerovať, aby tomu zabránil. A vychoval životaschopné, smelé a samostatné deti. O tom je klub nerozbitných detí.

Navonok to vyzerá, že v súčasnosti sa máme najlepšie v celej histórii. Aké sú najväčšie nástrahy, s ktorými sa stretávajú deti a ich rodičia v 21. storočí?

Slávka Kubíková: Kedysi bol najväčší problém nedostatok, dnes je problémom luxus. Lepšie povedané nájdenie spôsobu, akým zvládnuť všetky materiálne i zážitkové možnosti, ktoré dnes máme. Človek musí sám pre seba hľadať hranicu toho, čo vlastne naozaj potrebuje, a čo ani nie. Ak sa táto hranica nehľadá pri deťoch – inými slovami sa zahŕňajú všetkým možným aj nemožným: vecami, hračkami, oblečením, krúžkami, atrakciami, tabletmi a podnetmi všetkého druhu – strácajú vzácne príležitosti nacvičiť si v detstve podstatné životné zručnosti. A práve z toho pramení krehkosť tejto generácie.

O čo podľa vás deti modernej doby prichádzajú v porovnaní s generáciami, ktoré vyrastali 15 – 20 rokov dozadu?

Slávka Kubíková: O množstvo prirodzených príležitostí na rozvoj. Kedysi bolo normálne, že deti chodili pešo, že behali samé pred domom, že si samé zaväzovali šnúrky a že doma pomáhali. Deti tieto aktivity nepovažovali za čudné a nespochybňovali ich. Dnes, práve tým množstvom možností a všemožných pomôcok a vonkajších podnetov, sa dostávame do stavu, že všetko je pre deti problém. Je problém, aby dieťa prešlo sto metrov pešo, je problém, aby deti jedli, je problém, aby doma pohli prstom. A ako rodičia potrebujeme aktívne hľadať spôsoby, aby sme tieto otázky vyriešili. Generácie pred nami to nijako zvlášť riešiť nemuseli, lebo neexistovali alternatívy a luxusné možnosti.  Nechodilo sa autami, neboli tablety, smartfóny, v obchodoch bolo omnoho menej hračiek. Deti prirodzene robili to, čo je pre ne zdravé.

Kde zlyhávajú rodičia?

Slávka Kubíková: Zlyhávajú v tom, že nerozmýšľajú o veciach, ktoré dávajú deťom. Nehľadajú podstatu, ale skončia na blýskavom povrchu. Ďalšou chybou je, že mnohí rodičia zabúdajú pri výchove na dlhodobý cieľ, ale sa často len snažia vyriešiť momentálnu situáciu. Nie je ťažké dosiahnuť, aby bolo dieťa krátkodobo šťastné – dajme mu tablet, coca-colu a balíček čipsov, podľahnime jeho drankaniu a bude. Ale to je presne tá cesta, ktorá z dlhodobého hľadiska dieťaťu veľmi škodí. Tretia chyba je, že rodičia neveria v schopnosť dieťaťa byť samostatné. To je to takzvané helikoptérové rodičovstvo, pri ktorom chcú mať rodičia pod kontrolou každý jeden detail. Kontrolujú doslova každý jeden krok, čo dieťa spraví, a táto tendencia nekončí ani keď je dieťa dospelé. Vysokoškolský učitelia rozprávajú o tom, ako rodičia chodia vybavovať ich deťom skúšky a známky.

Aké sú, aspoň základné, kroky, ktoré môžu urobiť, aby skvalitnili svojim deťom detstvo?

Slávka Kubíková: Základné kroky sa nedajú zhrnúť na tak malom priestore, to je na knihu. (úsmev) Asi to úplne najzákladnejšie je vybudovať si s dieťaťom dobrý vzťah. To chce veľmi veľa uvedomelého, pravidelného úsilia počas celého detstva. Potom je dôležité viesť dieťa ku samostatnosti a príprave na to, že život je namáhavý. Dieťa potrebuje byť užitočným členom rodiny, starať sa o seba a svoje veci a zapojiť sa aj do spoločných prác. Viac ako školské výkony je vo výchove dôležité prioritizovať charakter. Mať skôr ambíciu vychovať dobrého človeka, ktorého teší život než úspešného absolventa Harvardu.

Na akej knihe pracujete v súčasnosti?

Slávka Kubíková: V septembri mi vyjde druhá kniha s názvom Krotitelia displejov. Bude o deťoch a digitálnych technológiách a o tom, ako túto otázku vo výchove uchopiť.Slávka Kubíková

Pôsobila v biznise, aj v médiách. Vie spraviť finančnú analýzu, no miluje tiež poéziu slov, tónov a farieb. Keď sa stala rodičom, tieto jej sve stránky sa prepojili v písaní o výchovných a rodinných témach. Začala hlbšie študovať otázky detskej psychológie a výchovnú literatúru.
O tom, na čo som prišla, najprv publikovala články a neskôr to najdôležitejšie spísala do knihy Klub nerozbitných detí, ktorá sa stala bestsellerom. Momentálne pripravuje knihu s pracovným názvom Krotitelia displejov.

8.10. (utorok)
Štart: 18:00 hod.Zdroj: facebook.com
Komentáre